Ból pleców? Masaż kręgosłupa może pomóc, ale...

Prawidłowa diagnoza, odpowiednio dobrana technika i specjalista, bezpieczeństwo - te elementy decydują czy zabieg fizjoterapeutyczny pomoże, czy wręcz zdecydowanie zaszkodzi. Jak się przygotować do masażu kręgosłupa, co sprawdzić i na co uważać?

Zespoły bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości w naszym społeczeństwie. Dotyczą nie tylko osób starszych. Coraz częściej młode osoby skarżą się na bóle pleców. Niejednokrotnie pomocny okazuje się masaż. Trzeba jednak pamiętać, że przed jakimkolwiek leczeniem, trzeba poznać przyczyny problemów.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Zobacz wideo

Przed masażem

Zacznij od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. To on powinien pokierować cię do lekarza ortopedy, bądź lekarza neurologa. W niektórych przypadkach potrzebne są także specjalistyczne badania, np. rezonans magnetyczny czy zdjęcie rentgenowskie. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji kiedy stwierdzone jest np. wysunięcie jądra miażdżystego. W takiej sytuacji nieodpowiednio wykonany masaż może wręcz pogorszyć nasz stan zdrowia.

U lekarza

Na masaż kręgosłupa najczęściej kieruje specjalista neurolog, ortopeda, bądź lekarz rehabilitacji. Zazwyczaj zalecają masaż klasyczny, który potrafi znacznie złagodzić bóle kręgosłupa, zmniejszyć napięcie mięśni, ograniczyć także bóle migrenowe, polepszyć krążenie krwi czy poprawić nastrój.

Chociaż wiele badań naukowych wskazuje na skuteczność masażu klasycznego, masaż głęboki, polegający na rozluźnieniu mięśni głębokich i pozbyciu się napięć spowodowanych punktami spustowymi (szczególnie wrażliwymi) może być znacznie skuteczniejszy. Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie masażu klasycznego z masażem głębokim.

Fizjoterapeuta/masażysta

Następnym krokiem jest wybranie fizjoterapeuty bądź masażysty, który zlecony masaż wykona. Możemy skorzystać z przychodni czy ośrodków rehabilitacji przyjmujących w ramach NFZ, ale wówczas trzeba liczyć się ze sporą kolejką. Stąd przede wszystkim mnogość prywatnych ośrodków czy gabinetów fizjoterapeutycznych, które również specjalizują się w tego typu masażach.

Musisz pamiętać, że w Polsce wciąż brak jest ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dużo osób praktykujących fizjoterapię nie ma zbyt wysokich umiejętności. Dlatego bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na kwalifikacje. Najlepiej udać się do magistra lub lic. fizjoterapii bądź rehabilitacji ruchowej, który powinien posiadać fachową wiedzę na ten temat. Możemy również udać się do masażysty po szkole masażu. Te jednak także są różne. Zwróćmy uwagę czy wybrana osoba się dokształca i jakie ma doświadczenie. Dobrym wyjściem jest skorzystanie "z polecenia" osoby godnej zaufania. Wówczas będziemy czuli się pewniej przed wybraniem się na zabieg.

Zabieg

W trakcie wizyty fizjoterapeuta bądź masażysta zrobi krótki wywiad, a także przeanalizuje skierowanie i nasze wyniki badań. Masaż kręgosłupa może trwać od 15 minut do 60 min. W zależności od rodzaju terapii może być wykonywany w pozycji siedzącej (np. przy masażu tkanek głębokich odcinka szyjnego) oraz w pozycji leżącej (przy masażu klasycznym kręgosłupa).

Trzeba pamiętać że masaż powinien być BEZBOLESNY. W przypadku masażu głębokiego może być jednak nieprzyjemny. Dlatego tak istotna jest komunikacja z osobą wykonującą zabieg i ocena sytuacji na bieżąco.

Wskazania

Masaż kręgosłupa zazwyczaj jest wykonywany przy zespołach bólowych kręgosłupa.

Efektem tzw. pleców wklęsłych, czyli zwiększonej lordozy lędźwiowej jest ból dotyczący głównie dolnego odcinka kręgosłupa.

W przypadku bocznego skrzywienia kręgosłupa, czyli skoliozy, pojawia się wzmożone napięcie mięśni wzdłuż kręgosłupa po jednej stronie, co może często objawiać się bólem.

W każdej z tych sytuacji pomocny jest masaż, gdyż zmniejsza dolegliwości. W przypadku przepukliny kręgosłupa , czyli wysunięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, chory musi być pod stałą kontrolą lekarza. Tylko on może zalecić, bądź zakazać wykonania zabiegu w tym konkretnym przypadku.

Masaż kręgosłupa stosowany jest także w przypadkach przewlekłego stresu czy migrenowych bólów głowy oraz jako element rehabilitacji pourazowej, bądź pooperacyjnej.

Ciekawym rozwiązaniem jest masaż aromaterapeutyczny kręgosłupa, czyli masaż klasyczny z użyciem olejków aromaterapeutycznych. Najczęściej stosowane olejki to olejek lawendowy i eukaliptusowy. Ten pierwszy działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, uspokajająco, a także antydepresyjnie. Z kolei olejek eukaliptusowy charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym oraz regeneracyjnym. Badania pokazują, że masaż aromaterapeutyczny kręgosłupa ma lepszą skuteczność w zespole bólowym kręgosłupa niż sam masaż klasyczny.

Przeciwwskazania

Nie zapominajmy że są sytuacje, gdy masaż może nawet szkodzić. Przeciwwskazania to przede wszystkim: gorączka, stany zapalne, infekcje, nowotwory czy zakrzepy. Kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu krążenia czy zaburzeniami pracy nerek, powinny przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem.

Zasady przy masażu

Zasady masowania przy większości masaży są podobne. Pacjent leży i biernie poddaje się zabiegom masażysty. Nieco inaczej jest w przypadku masażu głębokiego. Pacjent jest też angażowany w trakcie zabiegu - wykonuje odpowiednie ruchy zalecone przez terapeutę. Może to być przykładowo skłon czy skręt szyi. Każdy pacjent jest inny i za każdym razem masażysta musi brać pod uwagę ogólną kondycję organizmu danej osoby. Dlatego jednemu pacjentowi wystarczy zaledwie kilka sesji masażu klasycznego, innemu bardziej będzie służyć masaż głęboki.

Masaż kręgosłupa często wchodzi w skład kompleksowej rehabilitacji. Wówczas można zwiększyć skuteczność terapii, łącząc z nim np. ćwiczenia ruchowe i terapię manualną.

Podsumowanie

Na ograniczenie występowania bólu kręgosłupa duży wpływ mamy sami. Nie tylko korzystając z masażu, ale również poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i walkę z nadwagą. To nie tylko działania profilaktycznie, ale również pomoc w walce z istniejącymi już dolegliwościami.

Autorka: Krystyna Zeńczak jest magistrem fizjoterapii i prowadzi gabinet fizjoterapii, masażu i dietetyki w Poznaniu "Fit Fun Fizjo" . Ukończyła liczne kursy z zakresu fizjoterapii i masażu.

Czytaj także:

Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup

Proste przysługi dla kręgosłupa. To działa

9 technik masażu - czym się różnią, komu służą

Więcej o: