BÓL SZYI, karku - jaki tryb życia, takie dolegliwości?

Wyciągana, naciągana, przeciążana - szyja nie ma lekko. Nie lubi jazdy samochodem, siedzenia przed komputerem, wymuszonych pozycji, ale kto by ją tam pytał o zdanie. Kiedy dokucza próbujemy samodzielnie uporać się z problemem i zazwyczaj jesteśmy w tym skuteczni. Czasem jednak dolegliwości w okolicach karku to sygnał poważniejszych kłopotów, w tym neurologicznych. Jak zatem odróżnić błahą dolegliwość od stanu alarmowego?

Nim zdecydujesz się na konsultację lekarską, związaną z bólem szyi , warto przeanalizować, jaki jest charakter dolegliwości. Lekarz pierwszego kontaktu, decydując o ewentualnej diagnostyce, bądź skierowaniu cię do specjalisty (najczęściej ortopedy, bądź neurologa, ale i stomatologa, a nawet kardiologa czy laryngologa), powinien przeprowadzić dokładny wywiad. Informacja, że po prostu boli cię szyja , nie wystarczy. Istotne są okoliczności, w jakich do dyskomfortu dochodzi, intensywność, inne objawy towarzyszące, w tym ból głowy, bezsenność, a także to czy ograniczona jest ruchomość szyi .

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Zobacz wideo

Szyja i cenny ciężar do noszenia

Sama szyja , ale i stawy pasa barkowego, często narażone są na urazy i przeciążenia. Nie tylko dlatego, że głowa swoje waży, to bywa niebezpieczne.

Budowa kostno-stawowa szyjnego odcinka kręgosłupa jest delikatna, a przecież mieści się w niej rdzeń kręgowy, korzenie nerwów rdzeniowych, a także strategiczne tętnice, zapewniające właściwe odżywienie i dotlenienie mózgu. Zatem problem z kręgosłupem na tym poziomie nie tylko grozi uporczywym bólem i obniżeniem jakości życia, ale i powikłaniami neurologicznymi, zaburzeniami funkcji mózgu czy ucha wewnętrznego, będącego elementem zmysłu słuchu, a także równowagi.

Ból szyi czy karku to objaw zaburzeń rozwojowych szyjnego odcinka kręgosłupa, chorób zapalnych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, metabolicznych (osteoporozy). Kręgosłup przestaje zapewniać stabilność głowie po urazach, wypadkach, w wyniku przewlekle przyjmowanej niewłaściwej postawy (np. praca siedząca). Szkodliwy może być nawet sport. Pływając nieumiejętnie, z głową nad powierzchnią, też można szyi zaszkodzić.

Lenistwo również nie popłaca: słaby układ mięśniowy nie utrzyma kości w formie.

Zasadniczo jednak kręgosłup to konstrukcja znakomita, cierpliwie znosząca nasze błędy. zarazem, gdy miarka się przebierze, zaczynają się przewlekłe problemy, wymagające długotrwałego, czasem trudnego leczenia. Kiedy czas o nim pomyśleć?

Póki możesz szyją swobodnie ruszać...

W przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych w okolicach szyi najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. W ich przypadku jednak zazwyczaj występuje także problem z ruchomością szyi: ból pojawia się przy poruszaniu, jest problem z szybkim, sprawnych pochylaniem głowy, odwracaniem, etc.

Czasem, zwłaszcza we wczesnym stadium zmian, ograniczenie swobody ruchu nie występuje, a zmiany zwyrodnieniowe się rozpoczęły.

Ból nagły, przypominający ukłucie, punktowy, jakby w "centrum" szyi , ewentualnie "rozlewający się" na boki, to najczęściej objaw dolegliwości związanych z trybem życia. Pojawia się po konkretnej, nadwyrężającej szyję czynności i szybko mija po jej ustaniu, a łagodzi go już rozmasowanie bolącego miejsca.

Na taki sporadyczny ból szyi z pewnością pomaga odpoczynek. Wyśpij się na materacu średnio twardym, bez żadnych "pęknięć". Wybierz poduszkę, która nie wymusza kolejnego nadwyrężenia kręgosłupa i okolicznych mięśni czy nerwów, a rano obudzisz się w lepszym stanie. Jeśli nie (zdarza się, że ból spowodowany nadwyrężeniem mięśni nie jest ostry, a uporczywy, utrzymujący się przez kilka dni), przeanalizuj, co możesz zrobić dla swojego kręgosłupa. Czasem przyczyna nawracających problemów jest banalna: choćby niewłaściwe buty do biegania po twardym podłożu.

Więcej na ten temat: 11 przysług dla kręgosłupa

Warto też pomyśleć o profesjonalnym masażu (dowiedz się, jaki dokładnie poleca fizjoterapeuta przy takich problemach ). Zacznij jednak od relaksującej kąpieli (jeśli rozmiar wanny na taką pozwoli), a jeszcze lepiej godzinnej sesji pływania, powtarzanej trzy razy w tygodniu. Uwaga! Dla szyi pływamy na plecach lub z zanurzoną twarzą.

Utrwalone zmiany, regularne mikrourazy i przeciążenia w końcu prowadzą do uszkodzęń kręgów, schorzeń wymagających przewlekłego leczenia, w tym do dyskopatii i spondylozy .

Ból szyi czy migrena?

Ból karku i głowy niejednokrotnie chodzą w parze lub pojawiają się naprzemiennie. Taka sytuacja wymaga szybkiego wyjaśnienia, także wtedy, gdy głowa nie boli, ale pojawiają się problemy z nią kojarzone (migrenowa aura).

Bóle szyi towarzyszące bólom głowy bywają związane z chorobami zębów, zatok, nawet nadciśnieniem (szczególnie, gdy dolegliwości atakują z tyłu głowy, pojawiają się rano, przy wstawaniu, ale nie ma obowiązującej jednej reguły).

Bóle głowy powinien zazwyczaj leczyć neurolog (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu) i najlepiej z nim konsultować takie problemy, zwłaszcza, że jest specjalistą pomocnym przy wielu schorzeniach kręgosłupa.

Objawy typowe dla migreny mogą sygnalizować inne schorzenia: neuralgię, zaburzenia mikrokrążenia. Sama migrena też nie jest "zwykłym" bólem głowy i powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Zazwyczaj już lekarz pierwszego kontaktu potrafi ustalić plan diagnostyczny, a także podjąć decyzję, jaki specjalista w pierwszej kolejności powinien skonsultować pacjenta.

Rzadko kończy się na samym wywiadzie lekarskim, bo problemów w okolicach głowy, mózgu, nie wolno lekceważyć. Poza standardowymi badaniami, oceniającymi ogólną kondycję chorego (nie zaszkodzi choćby morfologia), najczęściej przy problemach w okolicach szyjnego odcinka kręgosłupa wykonuje się:

-zdjęcia rtg,

- badanie przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych metodą Dopplera (czyli wykorzystujące ultradźwięki)

- tomografia komputerowa.

"Zwykłe" rtg pozwala najczęściej rozpoznać dyskopatię. Jeśli na zdjęciu zauważalne są wtórne, nieprawidłowe procesy kościotwórcze, bądź objawy utraty stabilności kręgosłupa, zwykle oznacza to zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową, czyli spondylozę.

Wiele zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa ma charakter nieodwracalny i można jedynie łagodzić dolegliwości z pomocą środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych. Skuteczne preparaty niejednokrotnie są dostępne jedynie na receptę. Zmiany zwyrodnieniowe to zasadniczo problem osób starszych, jednak są rozpoznawane u coraz młodszych ludzi.

Ból szyi , połączony z ograniczeniem jej ruchów? Chcesz wiedzieć, o czym świadczy? Czytaj wszystko na ten temat

Więcej o: