Ból w klatce piersiowej pod żadnym pozorem nie może być bagatelizowany. Może on bowiem świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, których ignorowanie doprowadza do zaostrzenia stanu pacjenta i pogorszenia jego kondycji zdrowotnej. Ból w klatce piersiowej ma różne rodzaje wynikające ze zróżnicowanych przyczyn jego powstawania. I tak główne typy, które wyróżniamy to:
Ból w klatce piersiowej przyczyny może mieć bardzo zróżnicowane. Jest to związane z tym, że klatka piersiowa skrywa wiele narządów wewnętrznych, ale też buduje ją wiele mięśni. Ból może pochodzić więc zarówno od narządów jak i być powierzchowny, związany z mięśniami.
Najczęściej przyczyn bólu w klatce piersiowej doszukuje się w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, jednak nie tylko one mogą wywołać tę uciążliwą dolegliwość. Równie częstą przyczyną ucisku w tym obszarze mogą być schorzenia pochodzące od układu oddechowego lub pokarmowego, które są zdecydowanie najmniej niebezpieczne wśród dotąd wymienionych. Ból w klatce może być także spowodowany nadwyrężeniem lub urazem. Bez względu na to, jakie jest jego pochodzenie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy nie ustępuje on po kilku dniach.
Częstą przyczyną bólu w klatce piersiowej jest stres. Jak wiadomo jest on odpowiedzialny za bardzo wiele schorzeń i w ostatnich latach urósł do rangi problemu cywilizacyjnego. Wszechobecny pośpiech, zła dieta, brak ruchu, a do tego stres powodują lawinowy wzrost zachorowań na choroby układu krążenia. Dotykają one coraz więcej młodych osób, które narażone są na stres nie tylko w pracy, ale też w życiu codziennym. Nadmiar stresu wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego, które jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić m.in. do zawału mięśnia sercowego. W takim przypadku mamy do czynienia z charakterystycznym, gwałtownym i silnym bólem w klatce piersiowej, za mostkiem. Ból ten często promieniuje aż do barku. Chory doznaje w tym momencie także nadmiernej potliwości, osłabienia, duszności. Konieczna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska.
Ból w klatce piersiowej i kręgosłup - to raczej rzadkie powiązanie, jednak nie można go lekceważyć. Schorzenie zwane dyskopatią piersiową może w początkowej fazie dawać objawy w postaci bólu w klatce, nudności czy nawet utraty czucia. Tymczasem jest to rodzaj zwyrodnienia kręgosłupa, które dotyka często osób wykonujących pracę siedzącą, ale też tych, które poddają organizm zbyt dużemu wysiłkowi fizycznemu. W zależności od stopnia nasilenia objawów lekarz decyduje o podjętym leczeniu. Może się ono ograniczyć do terapii lekowej, w najgorszym wypadku niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Ból w klatce piersiowej od żołądka świadczy o problemach związanych z układem pokarmowym. Może on pojawić się u osób cierpiących na refluks żołądkowo - przełykowy i przybierać formę bolesnego pieczenia promieniującego na odcinku od klatki piersiowej aż do przełyku. Zazwyczaj nasila się on w momencie, gdy nachylamy się do przodu lub leżymy, a treść żołądka ma możliwość swobodnego przesuwania się ku górze. Ulgę w takim przypadku daje zastosowanie jednego z dostępnych na rynku preparatów zobojętniających (część z nich dostępna jest wyłącznie na receptę).
Ucisk w klatce piersiowej może być wywołany przez szereg różnych czynników, z których część wymieniono już wyżej. Co jednak kiedy wiemy, że dolegliwości są wynikiem przeciążenia? Jak poradzić sobie, kiedy nasze mięśnie są nadwyrężone? Przede wszystkim należy na jakiś czas zawiesić intensywny wysiłek fizyczny i skontaktować się z fizjoterapeutą, który będzie w stanie zaproponować odpowiednie metody, które rozluźnią mięśnie i złagodzą dolegliwości bólowe. Pomocny może okazać się masaż leczniczy czy terapia manualna.
Kłujący ból w klatce piersiowej to rodzaj bólu, który wywołuje duże zaniepokojenie i jednoznacznie kojarzony jest z sercem. Jednak nie zawsze jest to trafne skojarzenie. Taki objaw może być wywołany np. intensywnym treningiem, ale także schorzeniami układu oddechowego związanymi z opłucną. Nie powinno się go ignorować, zwłaszcza jeśli nasila się i mimo upływu czasu nie ustępuje.
Zobacz też: Zespół Tietza, czyli stan zapalny