Gdzie znajduje się mostek człowieka?
Mostek człowieka jest to płaska kość zlokalizowana w środkowej części klatki piersiowej. Mostek twardnieje i wykształca się wraz z dorastaniem człowieka. U dzieci struktura ta to chrząstkozrost i z upływem lat zamienia się w kościozrost.
Mostek zlokalizowany jest w przedniej części klatki piersiowej w jednej linii z kręgosłupem. Rzutując jego położenie na kręgi, rozpoczyna się on od 2-3 kręgu i kończy na 9-10 kręgu piersiowym.
Mostek – budowa
U dorosłego człowieka mostek zbudowany jest z tkanki kostnej zlokalizowanej pod mostkiem, wzmocnionej dodatkowo błoną, która chroni tę część przed zapadnięciem się podczas złamania oraz wbiciem się w płuco. Wewnątrz zbitej warstwy znajduje się szpik kostny. Ze względu na to, że mostek umiejscowiony jest płytko pod skórą, bardzo często pobiera się z niego szpik kostny, w celu wykonania badań hematologicznych.
Swoją nazwę mostek zawdzięcza kształtowi, a także jednej z funkcji – stanowi bowiem łącznik pomiędzy żebrami. Ta struktura kostna składa się z 3 części:
- Rękojeści mostka – jest to górna część mostka, najszersza, znajdująca się pod szyją. Rękojeść mostka zawiera wcięcia obojczykowe, czyli miejsca, w którym łączy się z obojczykiem za pomocą stawów mostkowo-obojczykowych. Z kolei w dolnej części, w tzw. kącie mostka (kąt Ludwika) za pomocą chrząstkozrostu łączy się z trzonem mostka. Łączenie to ma postać kąta rozwartego i jest elastyczne (istnieje możliwość poruszania) podczas oddychania. Jest ono łatwo wyczuwalne u osób szczupłych.
- Trzonu mostka – część główna mostka, stanowi podłużną, wąską kość z symetrycznymi wgłębieniami po bokach. Miejsca te stanowią punkty przyczepu żeber, które łączą się z mostkiem za pomocą stawów maziówkowych.
- Wyrostka mieczykowatego – najmniejsza i najniżej zlokalizowana część mostka. Struktura ta zwęża się ku dołowi. Stanowi miejsce przyczepu więzadeł żebrowo-mieczykowych, a także mięśni brzucha. Od wewnętrznej strony znajduje się punkt przyczepu mięśnia poprzecznego klatki piersiowej oraz włókien przepony. W dolnej części wyrostek mieczykowaty łączy się z kresą białą.
Funkcje mostka w organizmie człowieka
Mostek w organiźmie pełni następujące funkcje:
- Wraz z żebrami stanowi warstwę ochronną narządów, znajdujących się w klatce piersiowej
- jest to miejsce połączenia żeber oraz obojczyków
- Stanowi miejsce przyczepu mięśni brzucha, przepony oraz mięśnia poprzecznego klatki piersiowej
- Zawiera czerwony szpik kostny, w którym wytwarzane są erytrocyty, leukocyty oraz trombocyty. Ze względu na bardzo łatwy dostęp do mostka (położenie bezpośrednio pod skórą), struktura ta jest najczęściej nakłuwana w celu pobrania szpiku kostnego do badań hematologicznych.
- Ból w okolicy mostka
Ból w mostku jest zawsze niepokojącym sygnałem, ponieważ przez większość osób kojarzony jest z zawałem. Jeżeli jest on silny i uporczywy oraz nie znika po zmianie pozycji lub głębokim, spokojnym oddychaniu, a także towarzyszą mu takie objawy jak:
- spadek ciśnienia,
- odrętwienie kończyn,
- zaburzona akcja serca,
- zawroty głowy,
- zimny pot
sytuacja może być naprawdę niebezpieczna i rzeczywiście może być to zawał, dlatego niezwłocznie należy zadzwonić po pogotowie lub, jeżeli to możliwe, jak najszybciej udać się do lekarza. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, zawał kończy się śmiercią, ponieważ nie zaalarmowali oni w porę, sądząc, że objawy nie wskazują na nic poważnego.
Na szczęście ból w mostku nawet z pojedynczymi, wymienionymi objawami rzadko sygnalizuje zawał. Często jest to wynik innych schorzeń o bardzo różnym podłożu. Ból w mostku może być oznaką chorób:
- układu sercowo-naczyniowego - choroby niedokrwiennej serca, tętniaka rozwarstwiającej się aorty piersiowej
- układu oddechowego – chorób tchawicy, oskrzeli, płuc, zapalenia opłucnej lub zatorowości płucnej
- układu pokarmowego – refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie trzustki, uszkodzenie mechaniczne przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- układu kostno-mięśniowego – wady kręgosłupa (np. skolioza, kifoza), zapalenie stawów żebrowo-mostkowych (zespół Tietzego), stany pourazowe, nowotwory gruczołów piersiowych
Jak widać, przyczyn bólu w mostku może być wiele, dlatego w przypadku uciążliwego bólu niezbędna jest diagnostyka lekarska. Każdy ból jest sygnałem negatywnych zmian lub procesów zachodzących w organizmie, dlatego w przypadku jego wystąpienia, warto skonsultować się z lekarzem.