mostek
-
Mostek - budowa, funkcje, ból w mostku
Mostek jest to płaska struktura kostna znajdująca się w przedniej części klatki piersiowej. Składa się z rękojeści mostka, trzonu mostka oraz wyrostka mieczykowatego. Mostek wraz z żebrami pełni przede wszystkim funkcję ochronną narządów...
-
Biopsja szpiku
Biopsja szpiku kostnego to rodzaj badania diagnostyczne polegające na pobraniu próbki krwi szpikowej lub kości i szpiku. Wykonywane jest przede wszystkim u pacjentów z podejrzeniem choroby układu krwiotwórczego np. białaczki.
-
Migotanie przedsionków
Zdrowe serce bije miarowo - w nocy nieco zwalnia, a za dnia przyspiesza. Bywa jednak, że nagle ?wariuje? i łomocze jak oszalałe. Taka arytmia może być groźna dla zdrowia.
-
Niestrawność choroba naszych czasów
?Jeśli nie znasz ojca choroby, zła dieta jest jej matką? - mówi stare chińskie przysłowie. Niestrawność nie ma matki. Jej ojcem jest stres.
-
Uratuj życie!
Podstawowe zabiegi ratujące życie powinien znać każdy, bo wszyscy bywamy świadkami nagłych zachorowań i wypadków. Od tego, czy będziemy wiedzieli, jak udzielić pierwszej pomocy, często zależy czyjeś zdrowie, a nawet życie.
-
Uwaga zgaga!
Nie powinnam jeść smażonego, bo mam zgagę. Zjadłam kawałek tortu z kremem i mam zgagę - usprawiedliwiamy się, lekceważąc tę przypadłość. Tymczasem bywa ona objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, który trzeba leczyć.
-
Zabiegi ratujące życie
Te czynności powinien znać każdy. Jeśli świadek wypadku udziela poszkodowanemu fachowej pomocy, lekarz pogotowia, gdy przybędzie na miejsce, ma większą szansę uratować ludzkie życie.
-
Kurcz wpustu
Kurcz wpustu, nazywany także achalazją przełyku to najczęściej diagnozowane schorzenie przełyku. Pojawia się z nieznanych dotąd przyczyn i znacznie utrudnia przełykanie.
-
Mediastinoskopia
Mediastinoskopia to badanie diagnostyczne śródpierisa. Wykonywane jest w celu pobrania wycinka do testów histopatologicznych u pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz z niepokojącymi zmianami w płucach lub węzłach chłonnych.
-
Co robić z chorym na zawał, jeśli pacjent traci przytomność przed przyjazdem pogotowia?
W takiej sytuacji osoba postronna powinna położyć chorego na twardym podłożu (podłodze) i zabezpieczyć drogi oddychania, odchylając mu głowę do tyłu.
-
Pięciu wspaniałych. Produkty, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu
-
Jak rozpoznać nimfy kleszczy? Często się je myli z... pieprzykami
-
Toczy się walka o każdy centymetr. Tymek miałby większe szanse, gdyby nie urodził się Polakiem
-
Wygląd kupy ma znaczenie. To trzeba wiedzieć o własnych stolcach [rysunki, tabele]
-
Jaka jest różnica między solą morską a solą kuchenną, która jest zdrowsza?
- Starzejemy się szybciej niż sądzono. Jakie są etapy śmierci ludzkiego organizmu? Wyjaśniamy
- TIA. Przemijający atak niedokrwienny może być zwiastunem udaru mózgu. Nie lekceważ go!
- Masaż limfatyczny usprawnia krążenie krwi i sprawia, że skóra jest jędrniejsza. Kto powinien z niego skorzystać?
- Nimfa kleszcza. Czy jej ukąszenie jest równie niebezpieczne?
- Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?