Zdążyć przed zawałem serca. Nowe testy genetyczne pomogą szybciej i łatwiej wykryć ryzyko choroby

Rewolucja w określaniu predyspozycji do zachorowania na zawał serca. Brytyjscy naukowcy opracowali specjalne testy genetyczne, które pozwalają szybciej i łatwiej ocenić ryzyko choroby wynikające z czynników wrodzonych.

Choroby układu krążenia są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. 46 procent spośród wszystkich zgonów jest wynikiem właśnie chorób kardiologicznych.

Rocznie z ich powodu umiera 177 tysięcy osób. Każdego roku 80-100 tysięcy przechodzi zawał serca

- mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Artur Mamcarz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert kampanii „Ciśnienie na życie”.

Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Rewolucja w wykrywaniu zawału serca

Teraz może się to zmienić. Do aptek już niedługo mają trafić specjalne testy genetyczne, dzięki którym wcześniej będzie można określić ryzyko wystąpienia zawału serca. To bardzo cenne osiągnięcie współczesnej medycyny w walce z tą jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Po pierwsze, łączy ono naszą wiedzę na temat predyspozycji wrodzonych do zawału serca. Dzisiaj mamy kolejne parametry, które zwiększają prawdopodobieństwo rozpoznania tego ryzyka. Z drugiej strony mamy sukces technologiczny, który spowodował, że kiedyś żmudne, długoterminowe testy genetyczne teraz stają się na tyle powszechne, że mogą być dostępne do kupienia, prawie że w aptece

- wyjaśniał kardiolog Marcin Grabowski, w programie TVN24 "Wstajesz i wiesz".

Testy genetyczne w walce z zawałem serca

Celem tych testów ma być wykrywanie predyspozycji genetycznych do zachorowania na zawał serca.

Rodzimy się z pewnymi genami, które powodują, że mamy większą szansę rozwoju zawału serca w przyszłości. Nawet dodatni wynik w tym teście nie oznacza, że będziemy mieć zawał serca. To tylko powinno nas skłonić do tego, aby bardziej się starać o nasze zdrowie i unikać czynników ryzyka zawału serca

- tłumaczył lekarz.

Test, który pozwala szybciej i łatwiej ocenić ryzyko genetyczne, opracowali brytyjscy naukowcy. Żeby go wykonać, potrzebne będzie zaledwie kilka kropli krwi. Jego cena ma oscylować wokół 200 zł.

Najważniejsza profilaktyka

Kardiolog, Marcin Grabowski, podkreśla przy tym, że bardzo trudno jest ocenić prawdopodobieństwo ryzyka zawału na podstawie obciążenia genetycznego, które wynosi średnio od kilku do kilkunastu procent. To, czy zachorujemy w przyszłości na tę chorobę, w 70 procentach zależy od czynników nabytych, czyli naszego trybu życia i dbania o zdrowie. Tylko 30 procent stanowią czynniki wrodzone (genetyczne), na które nie mamy wpływu. Co więcej, ujemny wynik takiego testu genetycznego nie przesądza, że w przyszłości na pewno nie zachorujemy na zawał serca. Lekarz przestrzega również, że jego wyniki zawsze powinno się konsultować ze specjalistą.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, należy unikać używek, w tym przede wszystkim papierów, regularnie zażywać aktywności fizycznej, a także dbać o dietę, ponieważ otyłość jest czynnikiem sprzyjającym zawałom serca.

Więcej o: