Ból w klatce piersiowej po prawej stronie. O czym może świadczyć?

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie może być konsekwencją poważnych schorzeń, ale również zwykłego nadwyrężenia mięśni. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie: objawy najczęściej występujące

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie objawy oprócz tych bólowych może mieć także zupełnie inne, budzące niepokój. Takiemu bólowi towarzyszyć mogą także problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej. Często także towarzyszą mu sensacje pochodzące z układu pokarmowego

Ból w klatce piersiowej i plecach. Zdjęcie ilustracyjne Ból w klatce piersiowej i plecach. Czego może być objawem?

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie: przyczyny

Przyczyny bólu w klatce piersiowej po prawej stronie zazwyczaj sprowadzają się do kłopotów z narządami należącymi do układu pokarmowego. Dlaczego? Ponieważ odczucie bólu w klatce jest efektem jego promieniowania. W taki sposób objawiają się następujące schorzenia:

  • zapalenie trzustki, które często jest następstwem m.in. nadużywania alkoholu
  • kamica żółciowa - zalegające złogi mogą wywoływać kolkę żółciową, która objawia się silnym, promieniującym bólem
  • choroba wrzodowa - wrzody żołądka lub dwunastnicy mogą prowadzić do powstawania uczucia silnego, tępego bólu w całym tułowiu.

Co oznacza ból w klatce piersiowej po prawej stronie?

Jeśli zastanawiasz się, co oznacza ból w klatce piersiowej po prawej stronie, najlepiej zgłosić się do lekarza, który przeanalizuje objawy i skieruje cię na odpowiednie badania. Niemniej jednak warto zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących występujących objawów, gdyż będzie to stanowiło istotną wskazówkę podczas ustalania diagnozy. Ból w klatce piersiowej po prawej stronie może być bowiem efektem problemów z zakresu układu ruchu lub układu nerwowego. Jeśli ostatnio doszło do przeciążenia organizmu wysiłkiem fizycznym lub do urazu lub stłuczenia, wówczas ból w tym obszarze będzie niejako naturalną konsekwencją tego stanu. 

Ból w klatce piersiowej może być też objawem rozwijającego się stanu zapalnego stawów mostkowo-żebrowych lub mostkowo-obojczykowych. Dotyka on także osób cierpiących na zwyrodnienia kręgosłupa. 

Mało kto wspomina także o tym, że tego rodzaju symptom może być konsekwencją stanów psychicznych takich jak: nerwica, zespół lękowy czy hipochondria.

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie. Jak go złagodzić?

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie tak jak każdy inny można złagodzić. Jak to zrobić? Należy najpierw ustalić prawdziwą przyczynę jego pojawienia się. Najczęściej nie jest to możliwe bez wizyty u specjalisty. W takim wypadku nie należy podejmować leczenia "na własną" rękę, gdyż można zrobić sobie krzywdę i pogorszyć własny stan. Jedynie lekarz może właściwie pokierować terapią i doprowadzić do zmniejszenia dolegliwości lub jej całkowitego wyleczenia. Odrębnym przypadkiem jest sytuacja kiedy mamy pewność, że ból jest efektem nadwyrężenia mięśni - wówczas warto w pierwszej kolejności skonsultować się z fizjoterapeutą, który będzie w stanie odpowiednio zająć się naszymi mięśniami. 

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie - jaki lekarza? Do jakiego specjalisty się zgłosić?

Odczuwanie bólu w klatce piersiowej po prawej stronie powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Do jakiego lekarza udać się po poradę? W pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Ten jeśli nie będzie w stanie ustalić przyczyny występowania dolegliwości może nas skierować w zależności od reszty objawów do kardiologa, gastrologa, pulmonologa lub ortopedy. 

Ból w klatce piersiowej. Rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia. Zdjęcie ilustracyjne Ból w klatce piersiowej. Rodzaje, przyczyny, sposoby leczenia

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie. Jakie badania warto wykonać?

Badania, jakie należy wykonać w przypadku bólu w klatce piersiowej po prawej stronie, są ściśle uzależnione od tego, jaka jest prawdopodobna przyczyna jego powstawania. Jeśli lekarz podejrzewać będzie schorzenie kardiologiczne, wówczas okazać może się, że konieczne będzie przeprowadzenie EKG, echa serca itp. W przypadku gdy podłoże bólu będzie związane z układem ruchu, wtedy ortopeda może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Lista badań jest bardzo obszerna i dopiero konsultacja z lekarzem może ją zawęzić do konkretów. 

Zobacz też: Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu: co może oznaczać? Objawy, przyczyny, badania

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: