Ból w klatce piersiowej po lewej stronie. Czy jest powodem do niepokoju?

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie jednoznacznie utożsamiany jest z problemami kardiologicznymi. Część z nich nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, inne mogą stanowić zagrożenie życia. Jak rozpoznać kiedy należy udać się do lekarza?

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie: objawy. Jakie symptomy mogą mu towarzyszyć?

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie nieodłącznie wiązany jest z dolegliwościami serca. Narząd ten wprawdzie umiejscowiony jest mniej więcej pośrodku klatki piersiowej (2/3 po lewej stronie), jednak zwykło się przyjmować, że wszelkie symptomy bólowe po lewej stronie klatki piersiowej związane są właśnie z serce. Nie jest to całkowicie mylne stwierdzenie. Bardzo często bowiem okazuje się, że faktycznie ból spowodowany jest chorobami układu sercowo-naczyniowego. Niektóre z nich rozwijają się długo, a co za tym idzie, dolegliwości stają się przewlekłe. W innych wypadkach ból pojawia się nagle i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. 

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie połączony z objawami takimi jak potliwość, duszność, bladość cery, osłabienie, ucisk w okolicy zamostkowej, może świadczyć o zawale mięśnia sercowego. W takim wypadku ból pojawia się nagle i jest niezwykle silny, dlatego nie wolno zwlekać z powiadomieniem służb medycznych. Zawał serca jest stanem zagrażającym życiu i tylko natychmiastowe udzielenie fachowej pomocy może pomóc uniknąć jego najgorszych konsekwencji. 

Zobacz wideo Pierwsza pomoc - zawał serca. Jak rozpoznać i postępować w razie wystąpienia objawów, radzi ratownik medyczny Adrian Zadorecki

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie: przyczyny najczęściej występujące

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie przyczyny może mieć też nieco łagodniejsze. Taki objaw może świadczyć m.in. o:

  • dławicy piersiowej - inaczej zwana zespołem wieńcowym; jest to choroba, która wywołuje uczucie ciągłego, promieniującego do innych narządów bólu, nasilającego się podczas aktywności i ustępującego w chwili spoczynku
  • zapaleniu osierdzia, które również charakteryzuje się przewlekłym bólem w klatce, nasilającym się przy oddychaniu, połykaniu i w pozycji leżącej
  • zapaleniu mięśnia sercowego, któremu oprócz bólu towarzyszy gorączka, duszność, ciągłe zmęczenie; często stan ten jest efektem powikłania po zakażeniach wirusowych.

Co oznacza ból w klatce piersiowej po lewej stronie?

Jeśli zastanawiasz się, co oznacza ból w klatce piersiowej po lewej stronie u osób, które nie cierpią na żadne schorzenia kardiologiczne, to śpieszymy wyjaśnić, że może mieć on równie dobrze inne pochodzenie. Często jest on konsekwencją chorób układu kostno - stawowego, jak np. zespół Tietza, zwany potocznie chorobą ciężko pracujących. Jest to tak naprawdę stan zapalny w obrębie stawów mostkowo- żebrowych, którego objawem jest silny ból w klatce piersiowej po prawej lub lewej stronie, w zależności od miejsca występowania stanu zapalnego. Diagnozuje się go z pomocą metod obrazowych, np. USG, gdzie widoczny jest obrzęk tkanek. Często jest tak, że aby pozbyć się uciążliwych objawów wystarczy kilka tygodni odpoczynku od ciężkiej pracy lub treningu. W jednostkowych wypadkach stosuje się laseroterapię lub operacyjne usunięcie zdegenerowanych tkanek. 

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie. Jak go złagodzić?

Metody na to jak złagodzić ból w klatce piersiowej po lewej stronie, dobierane są przez lekarzy w odniesieniu do tego co jest przyczyną jego powstawania. Dlatego też trudno podać jedną skuteczną receptę na tę dolegliwość. Jak wspomniano wyżej, jeśli ból jest efektem nadwyrężenia, wtedy wystarczy ograniczyć aktywność, aby samoistnie ustąpił po kilku dniach. Jeśli powodem są np. problemy z refluksem żołądkowym lub wrzodami, wtedy konieczne jest wyleczenie lub złagodzenie tych dolegliwości, aby pozbyć się uciążliwego bólu. Podobnie jest w przypadku schorzeń kardiologicznych - usunięcie ich przyczyn powinno skutkować ustąpieniem bólu. 

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie. Jaki lekarz powinien zająć się diagnozą?

Jeśli silnie odczuwamy ból w klatce piersiowej po lewej stronie, niezwłocznie powinniśmy się udać do lekarza. Jakiego specjalistę wybrać? W pierwszej kolejności zazwyczaj odwiedzamy lekarza rodzinnego (POZ), który po zebraniu wywiadu może samodzielnie postawić diagnozę, wysłać nas na dodatkowe badania lub bezpośrednio skierować do specjalisty, np. kardiologa (jeśli problem tkwi w układzie krwionośnym), pulmonologa (jeśli symptomy wskazują na chorobę układu oddechowego) lub gastrologa (to w przypadku, gdy objawy sugerują problemy układu pokarmowego). 

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie. Jakie badania?

To jakie badania przy bólu w klatce piersiowej po lewej stronie należy wykonać, jest ściśle związane z przyczyną jego występowania. Dlatego nie warto na własną rękę wykonywać jakichkolwiek badań, lepiej najpierw skierować się do lekarza, który zleci odpowiednie czynności. Pewne jest, że zyskamy skierowanie na podstawowe badanie krwi, jakim jest morfologia, gdyż nieprawidłowości w tym zakresie mogą wskazywać na przyczynę wystąpienie bóli. 

Zobacz też: Ból w klatce piersiowej i plecach. Czego może być objawem?

Więcej o: