Wegetarianie są generalnie zdrowsi, dotyczy to dorosłych w każdym wieku

Wegetarianie ą zdrowsi niż osoby jedzące mięso. I to bez względu na wiek, wagę, palenie papierosów czy spożycie alkoholu - dowodzą autorzy badań zaprezentowanych na europejskim kongresie poświęconym otyłości.

Stan zdrowia uczestników badania określano na podstawie tzw. biomarkerów (mierzalnych wskaźników, które mogą wskazywać na chorobę lub zaburzenie fizjologiczne). Autorami najnowszego badania nad wpływem diety na ogólne zdrowie są naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow. Przeanalizowali dane pochodzące od ponad 177 tysięcy osób w wieku od 37 do 73 lat, które gromadzi brytyjski Biobank. Badana grupa osób nie zgłaszała większych zmian w diecie przez ostatnie pięć lat. 

Podzielono ją na dwie podgrupy: wegetarian (osoby niespożywające czerwonego, białego mięsa ani ryb) oraz osoby jedzące mięso. Następnie przeanalizowano poziom 19 biomarkerów w krwi i moczu. Były to markery związane min. z takimi chorobami jak cukrzyca, schorzenia wątroby, układu krążenia, kości, stawów, a także wskaźniki, dzięki którym można ocenić czynność nerek.

Co pokazały biomarkery?

Wegetarianie mieli znacznie niższe poziomy aż 13 biomarkerów powiązanych z różnymi schorzeniami niż osoby jedzące mięso. Były to takie wskaźniki jak cholesterol całkowity i tzw. "zły" cholesterol (LDL), apolipoproteina A (Apo A) i apolipoproteina B (wskaźniki ważne w chorobach sercowo-naczyniowych), transferaza gamma-glutamylowa (GGT - wskazuje na kondycję wątroby, trzustki, nerek i prostaty), aminotransferaza alaninowa (AST), związane z czynnością wątroby, insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1, moczan (sól kwasu moczowego), białko całkowite, kreatynina (biomarker wskazujący na pogorszenie czynności nerek).

Wegetarianie mieli jednak niższe poziomy niektórych korzystnych biomarkerów, w tym "dobrego" cholesterolu (HDL), witaminy D i wapnia (wskazują m.in. na stan kości i stawów). Odnotowano także wyższy poziom trójglicerydów i cystatyny-C, co sugeruje słabszą pracę nerek.

Nie znaleziono natomiast większych różnic pomiędzy wegetarianami a jedzącymi mięso, jeśli chodzi o poziom cukru we krwi (hemoglobina glikowana - HbA1c), skurczowe ciśnienie krwi, aminotransferaza asparaginowa (AST - marker uszkodzenia wątroby), białko C-reaktywne (CRP - marker zapalenia).

Wegetarianie okazali się zdrowsi, na co wskazywały poziomy biomarkerów, nawet jeśli w analizie uwzględniono dodatkowe czynniki, w tym wiek, płeć, wykształcenie, pochodzenie etniczne, otyłość, palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

- Oprócz niejedzenia czerwonego mięsa i przetworów mięsnych, która to dieta jest powiązana z chorobami serca i niektórymi nowotworami, osoby stosujące dietę wegetariańską spożywają zwykle więcej warzyw, owoców i orzechów, które dostarczają korzystnych dla organizmu składników, błonnika i innych prozdrowotnych związków. Te różnice żywieniowe mogą pomóc w zrozumieniu, dlaczego wegetarianie wydają się mieć niższe poziomy biomarkerów chorobowych - powiedział dr Carlos Celis-Morales, współautor badania.

Wyniki zostały zaprezentowane na Europejskim Kongresie Otyłości (ECO).

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Źródła: MedicalXPress.com, ECO

Więcej o: