Hemoglobina glikowana HbA1c to wskaźnik, który pozwala stwierdzić, jaki był poziom glukozy we krwi przez ostatnie trzy miesiące, dzięki czemu można jednoznacznie powiedzieć, czy sposób i poziom leczenia pozostaje w normie. Jeśli okazuje się, że ilość hemoglobiny glikowanej jest zbyt duża, to oznacza, że mogą pojawić się pewne powikłania dotyczące cukrzycy. Trzeba zainterweniować w odpowiednim czasie, ponieważ im wyższy będzie poziom badanej hemoglobiny, tym większe mogą być powikłania.
Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej jest o tyle ważnym rodzajem badania, że pozwala stwierdzić, jaki był poziom glikemii przez dłuższy czas, a nie tylko w danym momencie, jak to jest w przypadku codziennej, rutynowej kontroli poziomu cukru we krwi, jakiej może dokonać pacjent. Dzięki niemu można dowiedzieć się, czy ostatnie tygodnie przebiegały prawidłowo. Takie badanie powinno być wykonywane raz na trzy miesiące, jak zalecają standardy międzynarodowe. A jeśli choroba przebiega bez jakichkolwiek powikłań, wówczas można takie badanie przeprowadzać rutynowo co pół roku albo nawet raz w roku.
Badanie na ilość hemoglobiny glikowanej polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej pacjenta. Do analizy wykorzystywana jest surowica. Oczywiście pobranie krwi od pacjenta wiąże się z koniecznością bycia na czczo przynajmniej od ośmiu godzin, aby wynik był miarodajny. Wynik takiego badania jest dostępny już po jednym dniu, a jeśli chodzi o normę, to wynosi ona 6,5 proc. z całkowitej hemoglobiny pacjenta.
Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej we krwi zleca się nie tylko w przypadku osób chorych na cukrzycę, które muszą takie badanie wykonywać regularnie, a o których mowa była powyżej. Przypadków na konieczność wykonania tego badania jest więcej, a są to:
Jeśli chodzi o wyniki, to najważniejsze jest, aby pamiętać, że różne laboratoria przyjmują różne metody oznaczania, a zatem poszczególne wyniki w zależności od tego, w jakim miejscu są wykonywane, mogą mieć trochę inne wartości. Jeśli we krwi poziom glukozy jest podwyższony, wówczas cząsteczka glukozy łączy się z hemoglobiną w sposób nieenzymatyczny. Jeśli stwierdzi się we krwi wysokie stężenie, wówczas można mieć pewność, że występuje niekontrolowana cukrzyca.
Szczególnie ważne jest sprawdzenie, jaki poziom ma hemoglobina glikowana w ciąży. Dzięki temu ciąża może przebiegać prawidłowo lub można wdrożyć działania, które zabezpieczą kobietę w tym wyjątkowym stanie. Trzeba pamiętać, że w pierwszej połowie ciąży wynik tego badania może być niemiarodajny, ponieważ wartości mogą wychodzić zaniżone. Druga połowa ciąży natomiast może się cechować zawyżonymi wartościami, dlatego wynik zawsze należy skonsultować ze specjalistą.
Badanie poziomu HbA1c jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki niemu można jednoznacznie stwierdzić, czy poziom jest zawyżony, a to pozwala na skuteczne wdrażanie środków obniżających ten poziom. Zmniejsza się zatem ryzyko udaru mózgu, ryzyko amputacji kończyny czy nawet zgonu. Jeśli cukrzyca będzie nieleczona, wówczas można się spodziewać takich skutków jak: udar mózgu, zawał, zaćma, amputacja czy uszkodzenie nerek. Dlatego tak ważne jest wykonywanie niezbędnych w tym czasie badań.
Przeczytaj także: