Czy wegetarianie żyją dłużej? Badano 70 tys. ludzi i są wyniki. Niespodziewany podział na płeć

Entuzjaści diety wegetariańskiej przekonują, że ich dieta nie tylko pozwala im żyć lepiej, ale również - dłużej. Czy tak jest rzeczywiście? Zebraliśmy wyniki ostatnich badań na ten temat.

Pod koniec 2016 roku pisaliśmy o oświadczeniu wydanym przez Amerykańską Akademię Żywienia i Dietetyki, w którym eksperci uznali dietę wegetariańską (w tym wegańską) jako bezpieczną dla ludzi na wszystkich etapach życia, włącznie z dzieciństwem, dorastaniem, przekwitaniem.

Temat, jak zwykle, okazał się kontrowersyjny, bo trudno jest zanegować fakt, iż człowiek od setek lat odżywia się mięsem. Rodzi się więc pytanie, dlaczego taki rodzaj diety miałby być szkodliwy? Z drugiej strony wegetarianie przekonują, że dzięki diecie roślinnej czują się lepiej, mają więcej energii. Często czytamy też o sędziwych wegetarianach, którzy nie tylko dożywają późnego wieku, ale i cieszą się niezwykłą  witalnością. Chyba najsłynniejszym wegetarianinem-sportowcem jest urodzony w 1911 roku Fauja Singh, który jako 100-latek przebiegł maraton.

Dla panów weganizm, dla pań - ryby?

Eksperci ds. żywienia od lat robią wiele, aby dowiedzieć się, jak to z tą dietą wegetariańską jest. Czy ma realny wpływ na długowieczność?

Prawdopodobnie najbliżej odpowiedzi byli dotychczas naukowcy z Kalifornii. Przez 5 lat obserwowali grupę ponad 70 tys. Amerykanów, których podzielili na pięć kategorii: wegan (osoby odżywiające się wyłącznie produktami roślinnymi), laktoowowegetarian (spożywają produkty roślinne oraz jajka i nabiał), pescowegetarian (osoby jedzące ryby), osoby unikające mięsa, a także osoby zdeklarowane jako nie-wegetarianie, czyli takie, które na co dzień spożywały mięso.

Wnioski? Po 5 latach okazało się, że umieralność wśród wegetarian była rzeczywiście niższa w porównaniu z osobami, które regularnie jadły mięso, a różnice te widać przede wszystkim wśród badanych mężczyzn. Co ciekawe, najmniejsza umieralność występowała u tych panów, którzy zadeklarowali, że są na diecie wegańskiej. Natomiast u pań sprawa wygląda trochę inaczej, gdyż najlepszym zdrowiem cieszyły się pescowegetarianki.

Największą umieralność zarejestrowano jednak wśród osób, które regularnie spożywały mięso (kobiety i mężczyźni). Głównym powodem zgonów były choroby serca, udary, nowotwory. Badania sugerują zatem, że dieta wegetariańska pozwala uniknąć przedwczesnej śmierci. Dr Michael J. Orlich z Uniwersytetu Loma Linda, który brał udział w obserwacjach, mówi:

Obecne badania nie pozwalają nam tego przyznać z całą pewnością, ale jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn tej pozytywnej korelacji wydaje się ograniczenie lub całkowita rezygnacja z mięsa.

To nie pierwsze tego typu badanie. W 1996 roku British Medical Journal opublikował wyniki obserwacji - prowadzonych przez 17 lat na grupie 11 tys. osób. Naukowcy stwierdzili wówczas, że wegetarianie oraz osoby, które w dużej mierze opierały swoją dietę na świeżych warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych, rzadziej zapadały na śmiertelne choroby cywilizacyjne, m.in. choroby serca, udar.

Badania te w dalszym ciągu jednak nie odpowiadają jasno na pytanie, czy wegetarianizm ma rzeczywisty wpływ na długowieczność, czy jedynie (i aż!) zmniejsza ryzyko zapadnięcia na śmiertelne choroby cywilizacyjne.

A może jednak?

Naukowcy drążą dalej. Specjaliści z American Journal of Clinical Nutrition w 2015 roku przeanalizowali 6 badań kohortowych przeprowadzonych przez Adventist Health Studies pod skrzydłami Loma Linda University w Kalifornii. Chcieli sprawdzić, jaki wpływ na długość życia człowieka ma spożywanie białka zwierzęcego. Oto wnioski ich badań:

Aktualne dane analiz badawczych przeprowadzonych na dorosłych mieszkańcach Ameryki Północnej i Europy wskazują na to, że bardzo niskie spożycie mięsa wiąże się z  długowiecznością.

Zatem rzeczywiście jest możliwość, iż wegetarianizm zwiększa nasze szanse na długowieczność. Jednak w dalszym ciągu badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Sugeruje się bowiem, że lepsze zdrowie wegetarian jest spowodowane po prostu większą świadomością dotyczącą odżywiania, jak również zdrowym, aktywnym stylem życia.

Czy poznamy odpowiedź i tym samym, być może, receptę na długowieczność? Zapewne tak, jednak na to potrzeba czasu i zorganizowania badań, których wyniki otrzymamy dopiero za kilkadziesiąt lat.

 

 

Co sądzisz o diecie wegetariańskiej?
Więcej o:
Komentarze (132)
Czy wegetarianie żyją dłużej? Badano 70 tys. ludzi i są wyniki. Niespodziewany podział na płeć
Zaloguj się
 • krzynio_s

  Oceniono 97 razy 59

  a tak na poważnie to jest jak zwykle porównywanie gruszek z jabłkami: Wegetarianie to generalnie grupa ekstremalnie dbająca o zdrowie. porównywanie ich z przeciętnym mięsożercą jest wiec bez sensu.

 • wj_2000

  Oceniono 65 razy 55

  Uwaga zawarta w ostatnim akapicie jest chyba kluczowa.
  Moda wegetariańska kwitnie w środowisku ludzi wykształconych, dbających o zdrowie. Mają i świadomość i środki na leczenie.
  Znamienny jest wynik opublikowany u nas kilka miesięcy temu. Okazuje się, że czas dalszego trwania życia w Polsce dla 30 letnich mężczyzn obliczony dla grupy z wyzszym wykształceniem jest aż o DWANASCIE lat dłuższy niż dla mężczyzn z wyksztalceniem co najwyżej zasadniczym zawodowym.
  Byłoby trzeba porównać czasy życia dwóch grup o jednakowym profilu wykształcenia i funkcji zawodowych. W populacjach losowo wybranych, w grupie wegetarian będzie nadreprezentacja ludzi wyksztalconych i zamożnych, co samo z siebie wydłuży im czas życia, nawet gdyby wegetarianizm z owych 12 lat przewagi zabierał im kilka lat!

 • clevland

  Oceniono 55 razy 33

  Patrząc na pokolenie urodzonych przed i tuż po wojnie można określić jaka dieta jest dobra:
  -jeść mało- 2kg mięsa i wędlin miesięcznie (na tyle pozwalały kartki),
  -jeść proste posiłki,
  -nie jeść nowalijek typu sałata, ogórki, pomidory w okresie gdy nie rosną.
  -nie jeść słodyczy
  Ruszać się.

  Trudne?
  Dla wielu tak.

 • wolverine_14

  Oceniono 41 razy 21

  Należy jednak dodać, że mięso w USA jadane przez tamtejszego Kowalskiego to kompletny syf.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 34 razy 14

  Lepiej, żeby o wynikach badań amerykańskich naukowców nie dowiedziały się mięsożerne zwierzęta, bo nam zaczną kartofle i kapustę z pól wyjadać :D

 • beobachter11

  Oceniono 29 razy 13

  Kurzaja z fermy polskiej oprócz chowu wolnowybiegowego- zagrodowego najlepiej nie kupować !! To wręcz szkodliwe dla zdrowia ludzi : karmione i hodowane od pisklęcia przez 36-38 dni do wagi 2,6 kg, karmione paszą GMO z antybiotykami i środkami uspakajającymi ( bo w hali jest ich 60-80 tys. po 16-18 sztuk na metrze kwadratowym bez światła dziennego( taka polska norma !!!), bo hodowca nie pozwoli , aby zachorowały) , a że człowiek zjada "białe mięsko" i później antybiotyki słabo działają to kogo to obchodzi ??Normalnie karmiony zbożem i roślinną karmą wiejski kurczak musi rosnąć i biegać ok.150 dni do 2kg wagi Na fermie: Od zbyt szybkiego przyrostu masy ciała pęka im skóra , a przez ostatnie 10-12 dni siedzą i żrą , bo nie mają siły wstać na nogi ( stąd takie krótkie) , bo kości nie nadążają przyrastać wraz z mięśniami !! Budzone są nocą sztucznym światłem , aby "myślały" ,że to dzień i żarły .....PRAWDZIWA POLSKA ZDROWA ŻYWNOŚĆ :)) A na końcu gdzie wszyscy już zarobili kasę 1kg tego „zdrowego przysmaku na tacce” kosztuje 4,69 zł!!
  Więc pytam czy to może być zdrowe??? Gdyby ktoś uświadomił konsumentów co jedzą kupując kurczaka na tacce …gwarantuję, że nikt by brojlera więcej nie kupił !!!!
  P.S. O smrodzie z fermy i uciążliwościach dla okolicznych mieszkańców nie wspominając OTO POLSKA WŁAŚNIE……

 • waldeksadowski

  Oceniono 20 razy 12

  Najzdrowsza jest dieta oparta na nieprzetworzonych produktach roślinnych. Jest na to wiele badań. Polecam np książkę "How not to die", która m.in. prezentuje wyniki sporej liczby badań na ten temat. Ważniejsze od tego czego sie unika w żywności jest to co sie z nią dostarcza. Najwiecej wartości odżywczych z jednocześnie najmniejszym szkodliwym balastem dają właśnie nieprzetworzone produkty roślinne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX