Angina jest schorzeniem, które każdy doświadczony lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie zdiagnozować na podstawie krótkiego badania. Chorzy, u których rozwija się angina uskarżają się na objawy, takie jak:
Jeśli do tego na migdałkach widoczny jest biały nalot lub ropne czopy, wówczas bez wątpienia mamy do czynienia z anginą ropną.
Zobacz też: Zdrowotne mity? A jednak to prawda! Przynajmniej częściowo...
Angina ropna to zwyczajowa nazwa choroby zakaźnej występującej w obrębie gardła. Zapalenia migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła wywoływane jest przez paciorkowce. Sprawiają one, że migdałki stają się zaczerwienione i pojawia się na nich charakterystyczny biały nalot, który po czasie zmienia się w ropne czopy. Te dwa symptomy wystarczą, aby lekarz rozpoznał anginę. Anginy nie można lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.
W leczeniu anginy ropnej stosuje się antybiotyki z penicyliną w składzie. W przypadku uczulenia lekarz może również zalecić antybiotyk makrolidowy. Wystarczy kilka dni przyjmowania leków, aby stan chorego znacznie się poprawił. Jednak mimo to powinno się kontynuować leczenie, gdyż całkowite wyleczenie anginy trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Większość chorych, wbrew zaleceniom, zaraz po ustąpieniu objawów porzuca stosowanie leków, co najczęściej prowadzi do nawrotu anginy lub powstania niebezpiecznych powikłań z sepsą włącznie. Niedoleczona angina może przekształcić się w:
Angina wirusowa zazwyczaj przebiega nieco łagodniej niż bakteryjna. Chory na wirusowe zapalenie gardła uskarża się na nieprzyjemne drapanie w gardle oraz dolegliwości bólowe o zróżnicowanym stopniu nasilenia. W niektórych przypadkach pojawia się powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli chodzi o temperaturę bywa ona podwyższona - rzadko osiąga jednak wartości podobne co w przypadku anginy bakteryjnej.
Jak leczyć anginę wirusową? Pacjent z wirusowym zapaleniem gardła jest leczony objawowo. Nie stosuje się u niego antybiotyków, chyba że dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, jak również spraye czy tabletki do ssania zmniejszające uczucie bólu.
Angina ropna i wirusowa są chorobami zakaźnymi. W przypadku anginy bakterie przenoszą się drogą kropelkową, a chory może zarażać przez cały okres swojej choroby, dlatego ważne jest zachowywanie higieny i w miarę możliwości izolacja osoby, przechodzącej zapalenie migdałków.
Zobacz też: Czy ból gardła to objaw koronawirusa?
Angina u dziecka pojawia się bardzo często. Wywoływana jest przez paciorkowce, do zwalczenia których konieczna jest antybiotykoterapia. Dlatego jeśli podejrzewasz anginę u swojego dziecka nie zwlekaj i umów się na wizytę do pediatry.
Bakterie wywołujące anginę u dzieci mogą bytować w organizmie i w momencie jego osłabienia zaatakować tworząc stan zapalny. Dziecko, u którego rozwija się angina może mieć następujące symptomy:
Z reguły lekarze nie mają problemu z rozpoznaniem anginy, jednak dla pewności można wykonać prosty test (wymaz z gardła), który wskaże czy w organizmie obecne są paciorkowce. W przypadku potwierdzenia występowania bakterii lekarz zaleci antybiotyk. Niezwykle ważne jest, aby przyjmować go zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli objawy ustąpią. Niedoleczona angina może bowiem powracać lub wywoływać poważne powikłania jak problemy ze słuchem, nerkami czy sercem.