Pierścień Waldeyera (pierścień gardłowy chłonny): budowa, funkcjonowanie i choroby

Pierścień Waldeyera - brzmi groźnie, ale nie ma się czego bać, ponieważ to część ciała, która wykształca się u każdego z nas. Na pierścień Waldeyera składają się przede wszystkim migdałki.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Co to jest pierścień Waldeyera?

I skąd ta nazwa? W 1884 roku Heinrich Wilhelm Gottfried von Waldeyer-Hartz, patolog niemiecki, opisał układ skupisk tkanki chłonnej w obrębie błony śluzowej gardła i nazwał ją limfatycznym pierścieniem twarzowym. Dziś używa się zwykle nazwy pierścień Waldeyera, pierścień gardłowy Waldeyera albo pierścień gardłowy chłonny.

> Przeczytaj: Układ limfatyczny (chłonny) - funkcje, budowa i najczęstsze dolegliwości

Z czego składa się pierścień Waldeyera?

Elementy pierścienia Waldeyera to:

  • migdałki podniebienne - parzysty migdałek znajdujący się w cieśni gardzieli;
  • migdałek językowy - umieszczony jest na podstawie języka, składa się z wielu mieszków językowych; może być miejscem rozwoju stanów zapalnych (np. anginy migdałka językowego) oraz nowotworów złośliwych (np. chłoniaków);
  • migdałek gardłowy (wyrośla adenoidalne, migdałek trzeci) - występuje w części nosowej gardła, największy jest w wieku dziecięcym, a następnie zanika (niektórzy dorośli mają jego resztki);
  • migdałki trąbkowe - leży w ujściu trąbki słuchowej do gardła; czasem przerasta, upośledzając słuch;
  • grudki chłonne błony śluzowej gardła;
  • pasma boczne tylnej ściany gardła.

Po co nam pierścień Waldeyera?

Pierścień gardłowy chłonny jest granicą między zewnętrznymi a wewnętrznymi fragmentami układu pokarmowego i oddechowego. Ma je chronić przed bakteriami i czynnikami chorobotwórczymi. Niestety, często infekcjom ulega sam pierścień Waldeyera, a konkretniej - migdałki.

Pierścień Waldeyera - schorzenia

  • Przerost migdałków

Jednym z najpowszechniejszych schorzeń pierścienia Waldeyera są przerosty migdałków. Najczęściej przerastają (powiększają się) migdałki podniebienne i migdałki gardłowe. Przyczyny przerostów nie są dokładnie poznane. Lekarze przypuszczają, że przerosty mają związek z infekcjami, dietą oraz zaburzeniami hormonalnymi i metabolicznymi.

Powiększone migdałki wymagają interwencji lekarza. Jeżeli objawy nie są zbyt dokuczliwe, stosuje się łagodne leczenie polegające główni na zmianie diety i wzmacnianiu odporności. Jeśli przerost migdałka uprzykrza pacjentowi życie, lekarz może zalecić operację.

  • Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków występuje wtedy, gdy migdałki bronią się przed czynnikami chorobotwórczymi i w efekcie powiększają się oraz czerwienieją. Zapalenie objawia się między innymi bólami głowy i gorączką. Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważnych chorób, np. infekcji nerek.

Tutaj przeczytasz więcej o zapaleniu migdałków.

  • Angina

Angina przenoszona jest drogą kropelkową. To zapalenie migdałków podniebiennych. Objawia się wysoką temperaturą i ostrym bólem gardła. Przy anginie migdałki pokrywają się białym nalotem. Angina to poważna sprawa, której nie należy lekceważyć - może przyczynić się do uszkodzeń serca. Zwykle leczy się ją antybiotykami. Jeśli angina występuje bardzo często, lekarz zaleca usunięcie migdałków.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o anginie więcej.

To także może cię zainteresować:

> Na czym polega tonsillektomia, czyli zabieg usunięcia migdałków podniebiennych?

> Po co ci ten katar, czyli jak działa ludzki nos

Anatomia człowieka: migdałki

Więcej o: