Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
I skąd ta nazwa? W 1884 roku Heinrich Wilhelm Gottfried von Waldeyer-Hartz, patolog niemiecki, opisał układ skupisk tkanki chłonnej w obrębie błony śluzowej gardła i nazwał ją limfatycznym pierścieniem twarzowym. Dziś używa się zwykle nazwy pierścień Waldeyera, pierścień gardłowy Waldeyera albo pierścień gardłowy chłonny.
> Przeczytaj: Układ limfatyczny (chłonny) - funkcje, budowa i najczęstsze dolegliwości
Elementy pierścienia Waldeyera to:
Pierścień gardłowy chłonny jest granicą między zewnętrznymi a wewnętrznymi fragmentami układu pokarmowego i oddechowego. Ma je chronić przed bakteriami i czynnikami chorobotwórczymi. Niestety, często infekcjom ulega sam pierścień Waldeyera, a konkretniej - migdałki.
Jednym z najpowszechniejszych schorzeń pierścienia Waldeyera są przerosty migdałków. Najczęściej przerastają (powiększają się) migdałki podniebienne i migdałki gardłowe. Przyczyny przerostów nie są dokładnie poznane. Lekarze przypuszczają, że przerosty mają związek z infekcjami, dietą oraz zaburzeniami hormonalnymi i metabolicznymi.
Powiększone migdałki wymagają interwencji lekarza. Jeżeli objawy nie są zbyt dokuczliwe, stosuje się łagodne leczenie polegające główni na zmianie diety i wzmacnianiu odporności. Jeśli przerost migdałka uprzykrza pacjentowi życie, lekarz może zalecić operację.
Zapalenie migdałków występuje wtedy, gdy migdałki bronią się przed czynnikami chorobotwórczymi i w efekcie powiększają się oraz czerwienieją. Zapalenie objawia się między innymi bólami głowy i gorączką. Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważnych chorób, np. infekcji nerek.
Tutaj przeczytasz więcej o zapaleniu migdałków.
Angina przenoszona jest drogą kropelkową. To zapalenie migdałków podniebiennych. Objawia się wysoką temperaturą i ostrym bólem gardła. Przy anginie migdałki pokrywają się białym nalotem. Angina to poważna sprawa, której nie należy lekceważyć - może przyczynić się do uszkodzeń serca. Zwykle leczy się ją antybiotykami. Jeśli angina występuje bardzo często, lekarz zaleca usunięcie migdałków.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o anginie więcej.
> Na czym polega tonsillektomia, czyli zabieg usunięcia migdałków podniebiennych?