Czy ból gardła to objaw koronawirusa?

Czy ból gardła to objaw koronawirusa? Normalnie bólem gardła rzadko się przejmujemy. Potrafi być uciążliwy, ale nie wiążemy go z groźną chorobą. Aktualnie, w czasie pandemii, każde odstępstwo od zdrowotnej normy budzi niepokój. Czy ból gardła powinien nas zaniepokoić?

Ból gardła a koronawirus

Ból gardła i koronawirus to złożona kwestia. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, podobnie jak wirus grypy czy zwykłe przeziębienie. Następstwem zainfekowania koronawirusem jest rozwój choroby COVID-19 i to ona jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Część jej objawów, łącznie z bólem gardła, jest podobna do tych, które występują przy grypie czy przeziębieniu. Te trzy różne przypadki łączy także wiele innych objawów. Warto jednak zaznaczyć, że u zdecydowanej większości osób, aż u 80 procent, zarażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo. U pozostałych 20 procent przechodzi na oskrzela, u kolejnych pięciu -dziesięciu do płuc. Osoby starsze lub cierpiące na dodatkowe schorzenia mogą zmagać się z cięższymi objawami. U wielu osób, u których rozwija się choroba COVID-19, ból gardla może występować, nie pojawia się jednak zawsze i nie jest kluczową informacją w diagnostyce zarażenia. Można zatem stwierdzić, że w niektórych przypadkach objawem zarażenia koronawirusem może być ból gardła. Co w pozostałych przypadkach? Dobrze ilustruje to poniższa grafika:

Objawy COVID-19, przeziębienia i grypyObjawy COVID-19, przeziębienia i grypy Marta Kondrusik

Ból gardła przy koronawirusie

Ból gardła może być jednym z objawów zainfekowania koronawirusem, ale nie musi nim być. Ból gardła czy drapanie w tylnej jego części to typowy objaw przeziębienia. Zanim zaczniesz panikować, postaraj się przeanalizować pozostałę objawy (jeśli takie występują) i zastosować się do zasad postępowania sformułowanych przez GIS. Pierwsze objawy zakażenia SARS-CoV-2 pojawiają się zwykle po pięciu dniach od zakażenia, a proces inkubacji wirusa może potrwać do 14 dni. Najbardziej powszechnymi symptomami choroby są:

  • gorączka,
  • zmęczenie
  • suchy kaszel.

Rzadziej odczuwane są bóle gardła, mięśni oraz występują katar czy biegunka. U dzieci mogą występować także biegunki

Koronawirus a ból gardła

Jeśli bólowi gardła nie towarzyszy gorączka, możesz odetchnąć z ulgą, ale pamiętaj, że żyjemy w czasie pandemii. Jeśli widzisz u siebie inne objawy typowe dla COVID-19 lub podejrzewasz, że mogłeś zostać zakażony (np. miałeś kontakt z osobą zakażoną), zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, poinformuj o tym stację sanitarno-epidemiologiczną przypisaną do swojego regionu. Wykaz tych instytucji znajduje się na stronie internetowej GIS.  

Jeśli jesteś nosicielem koronawirusa, możesz nawet o tym nie wiedzieć. Aby uniknąć przenoszenia wirusa dalej, konieczne jest stosowanie się do zasad WHO:

  • mycie rąk -  po kichaniu lub kasłaniu, podczas opieki nad chorą osobą, przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, kiedy ręce są widocznie zabrudzone oraz po pracy ze zwierzętami lub odpadami zwierzęcymi
  • zachowanie co najmniej jednego-dwóch metrów odległości do każdej osoby, która kicha lub kaszle
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust
  • dbanie o higienę dróg oddechowych - kasłanie lub kichanie w zgiętą w łokciu rękę, używanie przy tym chusteczek higienicznych i natychmiastowe ich wyrzucenie
  • pozostanie w domu, jeśli nie musisz wychodzić.
Więcej o: