Czy antybiotyki na anginę zawsze są konieczne?

Angina objawia się silnym bólem gardła, gorączką i pulsującymi bólami głowy. Kiedy zauważymy u siebie te symptomy powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie należy bagatelizować anginy, ponieważ nieleczona może zaatakować inne partie ciała, w tym opony mózgowe. Na szczęście, łatwo ją wyleczyć przy pomocy antybiotyków.

Specjaliści wskazują, że angina jest chorobą stosunkowo łatwą do rozpoznania. Najprościej zauważyć odpowiednie objawy w okolicach jamy ustnej. To właśnie to miejsce, gdzie zaczyna rozwijać się angina.

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów choroby jest silny ból gardła. Pacjenci wskazują, że nie są w stanie normalnie przełykać śliny. Chorzy często mają wrażenie drapania w gardle. Te okolice w przypadku zachorowania na anginę są zaczerwienione, a także obrzęknięte. W niektórych przypadkach na migdałkach możemy zaobserwować bolące, białe naloty.

Zobacz wideo

Podczas choroby pacjentom często towarzyszy gorączka. Nie da się jednak jednoznacznie wskazać, jaka temperatura ciała wskazuje na anginę, ponieważ jest to indywidualne dla każdego organizmu.

W przypadku anginy, chorzy skarżą się także na szereg objawów ogólnych. Często wskazują na silne bóle głowy oraz stawów. Nierzadko mają również katar i kaszel, przez co, angina często jest mylona ze zwykłym przeziębieniem.

 Leczenie anginy

W przypadki zdiagnozowania anginy, lekarz nie zawsze zapisze nam antybiotyki. Może się okazać, że w niektórych przypadkach wystarczą leki przeciwgorączkowe i kuracja w domu. Warto zapoznać się ze środkami medycznymi, które najprawdopodobniej zapisze nam lekarz.

Antybiotyki - lekarz najczęściej zdecyduje się zapisać nam antybiotyk, kiedy zachorujemy na anginę ropną. Jest ona wywoływana przez bakterię paciorkowca. Najskuteczniejsze w leczeniu choroby są zazwyczaj antybiotyki z penicyliną. Leczenie takimi środkami powinno trwać przynajmniej 10 dni. Niestety, nie każdy może przyjmować leki z penicyliną. Dla pacjentów, którzy są na nią uczuleni przeznaczone są antybiotyki z cefadroksylem (np. Biodroxil, Duracef). Niektórzy lekarze polecają stosować leki z grupy antybiotyków makrolidowych. Dużą zaletą takich środków jest czas leczenia, który wynosi tylko od 3 do 5 dni. Nie zawsze jednak są one skuteczne na tyle, by wyleczyć anginę wywołaną bakterią paciorkowca. Inne leki zostaną także zapisane choremu dziecku, którego leczenie wygląda inaczej, niż w przypadku osoby dorosłej.

Leki na gardło - jeśli antybiotyk nie będzie konieczny, lekarz będzie leczył anginę objawowo. Na najbardziej uciążliwy ból gardła najprawdopodobniej zostaną zapisane:

  • przeciwbólowe tabletki do ssania (np. Cholinex, Strepsils, Septolete)
  • aerozole (np. Tantum Verde, Septolux)
  • lub płyny do płukania ust (np. Glimbox, Hascosept).

Wszystkie te środki są dostępne także bez recepty.

Leki przeciwgorączkowe - aby obniżyć temperaturę ciała lekarze często zapisują szereg leków przeciwgorączkowych z paracetamolem (np. Apap, Panadol) lub ibuprofenem (np. Brufen, Nurofen). Wszystkie one mają na celu zwalczanie objawów anginy.

Suplementy z witaminą C - w leczeniu anginy kluczowa może okazać się odporność organizmu. Aby ją wzmocnić warto także zastosować suplementy, które mają dostarczyć nam niezbędnej witaminy C. Przykładem takich środków mogą być Rutinuscorbin, Rutinacol czy Cerutin.

Więcej o: