Angina: domowe sposoby

Angina wiąże się z ostrym bólem gardła i podwyższoną temperaturą. Domowe sposoby nie wyleczą nas z tej choroby, jednak mogą załagodzić jej przebieg. Jakie metody są najskuteczniejsze?

Angina – czy możliwe jest leczenie domowe?

Angina to często występująca choroba zakaźna, wywoływana przez paciorkowce. Cechuję ją ostry przebieg – dokuczliwe objawy utrzymują się zwykle od 3 do 5 dni. Co ciekawe, bardzo często atakuje latem.

W przypadku pojawienia się objawów choroby (zaczerwienione gardło, ból w trakcie przełykania, podwyższona temperatura, powiększone węzły chłonne) konieczna jest wizyta u lekarza i szybkie rozpoczęcia leczenia antybiotykowego. Jeśli tego nie zrobimy, w przyszłości możliwe są powikłania – np. zapalenie zatok, ropnie w okolicy migdałków, zapalenie stawów.

Domowymi sposobami anginy nie wyleczymy, jednak możemy postarać się o załagodzenie jej objawów. Ból gardła, który w trakcie choroby towarzyszy przełykaniu, jest zazwyczaj bardzo silny. Nawet jeśli jesteśmy już w trakcie leczenia antybiotykami, warto skorzystać ze sprawdzonych receptur i poddać się domowej kuracji na złagodzenie tych objawów. Dzięki temu choroba nie będzie miała aż tak dokuczliwego przebiegu.

Angina: domowe sposoby – co złagodzi objawy?

W jaki sposób możemy załagodzić przebieg anginy domowymi sposobami? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów:

  • W trakcie domowej kuracji zaleca się picie jak największej ilości płynów. Na obniżenie gorączki w szczególności dobra będzie herbata z miodem.
  • Kolejnym pomocnym środkiem może okazać się czosnek w połączeniu z ciepłym mlekiem.
  • Skuteczną metodą jest płukanie gardła naparem z szałwii. Dla jak najlepszych rezultatów należy robić to trzy razy dziennie.
  • Nie powinniśmy zapominać także o przyjmowaniu tabletek do ssania na ból gardła (w szczególności polecane są te z tymiankiem lub z podbiałem)
  • W czasie choroby powinniśmy zapewnić sobie jak najwięcej snu i odpoczynku. Dzięki temu szybciej wrócimy do zdrowia.

Zobacz także: Domowe sposoby na ból gardła

Angina: domowe sposoby – jak przygotować syrop z cebuli ?

Jedną z najpopularniejszych metod domowych na walkę z objawami anginy jest syrop z cebuli. Ma specyficzny smak, który nie wszystkim przypadnie do gustu, jednak nie powinno nas to zniechęcać. Tego typu mikstura to jeden z najlepszych domowych sposobów na wyeliminowanie ostrego bólu gardła. Zalecane jest przyjmowanie jednej łyżki syropu trzy razy dziennie.

Jak przygotować syrop z cebuli?

  • Trzy duże cebule kroimy w talarki
  • Układamy je blisko siebie w słoiku
  • Na warstwę pokrojonych cebuli dodajemy miód lub cukier
  • Zamknięty słoik pozostawiamy na noc
  • Rano syrop z cebuli odsączamy na sitku

Angina ropna: domowe sposoby

Angina ropna to jeden z rodzajów choroby, który charakteryzuje przede wszystkim bardzo silny ból gardła. Inne objawy to m.in. wysoka gorączka, zaburzenie oddychania i dreszcze.

W przypadku anginy ropnej także jest konieczne leczenie antybiotykami. Aby złagodzić jej przebieg możemy jednak, tak jak w przypadku anginy zwykłej, skorzystać ze sprawdzonych domowych receptur.

Zobacz także: Przeziębienie, grypa, a może angina? Co mi dolega?

 

Więcej o: