Co pyli w czerwcu? Drzewa, kwiaty, grzyby. Porady dla alergików

Co pyli w czerwcu najintensywniej? Niestety jest to okres silnego pylenia wielu roślin, dlatego alergicy powinni mieć się na baczności.

Alergia na pyłki: objawy i leczenie

Wraz z początkiem wiosny rozpoczyna się intensywne kwitnienie większości roślin i drzew. Jedni podziwiają widoki z tym związane, a inni daliby wszystko, aby ten okres jak najszybciej minął. Ci drudzy to alergicy, u których pyłki unoszące się w powietrzu wywołują bardzo uciążliwe i przykre dolegliwości.

Alergia na pyłki i zespół objawów jej towarzyszących potocznie zwane są gorączką sienną. Jest to obecnie jedno z najpowszechniej występujących schorzeń dotykających układu oddechowego. Pojawia się sezonowo, najmocniej jej skutki odczujemy wiosną, kiedy kwitnące kwiaty i drzewa wydzielają niewidoczny dla oka pyłek, który unosi się w powietrzu i trafia do naszego nosa, ust i oczu, wywołując objawy takie, jak:

Często zdarza się, że objawy alergii wziewnej mylone są z przeziębieniem. Jeśli jednak, co roku cyklicznie powtarzają się, należy sprawdzić, czy aby na pewno nie występuje alergia. Następnie musimy poznać jej przyczynę. Diagnozę stawia lekarz na podstawie wykonanych testów skórnych lub z krwi.

Leczenie nie jest takie samo w każdym przypadku. W zdecydowanej większości jednak skupia się przede wszystkim na zminimalizowaniu uciążliwych dolegliwości. Pomaga w tym stosowanie leków przeciwhistaminowych, zawierających w swoim składzie substancje hamujące produkcję histaminy, która odpowiada za powstawanie reakcji alergicznych. Zaleca się także unikanie spacerów w okresie silnego pylenia.

Zobacz też: Alergiczne ABC, czyli w gąszczu uczuleniowej terminologii

Co teraz pyli? Wiosenne utrapienie alergików

Najbardziej uciążliwy okres dla alergików uczulonych na pyłki to czas od połowy maja aż do końca czerwca. Objawy pojawiają się dokładnie w tym samym czasie co roku. Dlatego tak ważna jest dla osób uczulonych świadomość tego, co pyli w czerwcu i innych miesiącach wiosennych. Według statystyk, największy odsetek uczulonych reaguje na pyłki traw. Z kolei katar sienny, który jest chyba najbardziej widocznym przejawem alergii, wywołuje najczęściej pylenie drzew. Poziom nasilenia symptomów może wskazywać na to, jaki alergen wywołał reakcję.

Jeśli zastanawiasz się co teraz pyli, zajrzy do naszego kalendarza alergika, gdzie znajdziesz informacje o okresach pylenia poszczególnych roślin.

Kalendarz alergika: które rośliny pylą w maju, a które w czerwcu?

Kalendarz alergika to bardzo przydatne narzędzie. Z niego dowiadujemy się, że drzewa jako pierwsze zaczynają emitować pyłek już w lutym, osiągając szczyt pylenia w okolicach kwietnia.

Poniżej prezentujemy wykaz rośliny i okresów pylenia.

Drzewa:

W Polsce do najczęściej uczulających drzew należą: 

  • brzozy,
  • olchy,
  • leszczyny,
  • topole,
  • dęby.

Leszczyna zaczyna kwitnienie już w styczniu, brzoza i topola najintensywniej pyli w kwietniu, olcha - w marcu, a dąb początkiem maja. 

Nie bez znaczenia dla uczulonych są też drzewa iglaste. Pyłki sosny i świerku również wywołują katar - silnie dają się we znaki na przełomie maja i czerwca. 

Trawy:

Do kategorii traw zaliczamy także zboża. Trawy uznawane są za najczęściej uczulający czynnik. Może to być po części spowodowane tym, że ich pyłek unosi się w powietrzu od połowy maja aż do września. 

Chwasty:

Do grupy chwastów, które wywołują uczulenia zaliczamy przede wszystkim:

  • babkę,
  • bylicę,
  • komosę,
  • szczaw,
  • pokrzywy.

Podobnie jak w przypadku traw, okres ich kwitnienia przypada między majem a wrześniem. 

Grzyby:

Alergia wywoływana jest przez wewnątrzdomowe grzyby. Należą do nich pleśnie:

  • Cladosporium,
  • Alternaria.

Ich zarodniki obecne są w powietrzu od kwietnia do września.

Co pyli w czerwcu?

Podsumowując powyższe, tak przedstawia się lista roślin, które pylą w czerwcu:

  • sosna,
  • świerk,
  • trawa,
  • zboża (żyto),
  • chwasty (pokrzywa, komosa, szczaw, babka zwyczajna),
  • grzyby (grzyby z rodzaju Cladosporium i Alternaria),
  • czarny bez.

Pylenie drzew/roślin/grzybów: jak sobie pomóc?

Pylenie drzew/roślin/grzybów jest procesem nieuniknionym. Nie da się także całkowicie wyeliminować kontaktu z alergenami. Ratunkiem dla alergików staje się leczenie zachowawcze, zwłaszcza jeśli objawy uczulenia nie są bardzo uciążliwe.

W przypadku kiedy symptomy bardzo utrudniają nam normalne funkcjonowanie lub nawet prowadzą do powstawania astmy oskrzelowej, należy przedsięwziąć bardziej inwazyjne sposoby leczenie. Dobre rezultaty daje odczulanie. Gdy u pacjenta zdiagnozuje się przyczynę uczulenia, można rozpocząć terapię. Odczulanie polega na podawaniu osobie uczulonej, stopniowo coraz większych dawek alergenu, co ma skutkować zmniejszeniem objawów lub ich całkowitym ustąpieniem. 

Więcej o: