Co pyli w maju? Sprawdź kalendarz alergika w tym miesiącu

Co pyli w maju? Które pyłki mogą być uciążliwe dla alergików? Sprawdzamy, co powinien zawierać kalendarz alergika na maj.

Co pyli w maju? Kalendarz alergika

Maj nie jest miesiącem najłatwiejszym dla alergików. Pyli wtedy wiele drzew, krzewów i traw, co może wywoływać liczne reakcje alergiczne. Osoby uczulone powinny być pod opieką lekarza alergologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Dzięki niemu okres pylenia roślin powinien być bardziej znośny. Trzeba też pamietać, że u niektórych alergików, reakcje na pyłki mogą być nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne dla zdrowia.  

Najczęstsze objawy uczulenia na pyłki to:

Kalendarz alergika pomaga przygotować się na najtrudniejszy okres w roku. Warto sprawdzać go planując urlop, czy ważne uroczystości, by nie spędzić np wymarzonego wyjazdu nad jezioro z uporczywym katarem, wywołanym uczulajacymi nas pyłkami. Mapki i wykresy dostępne w poradniach czy w internecie mają różny poziom dokładności, a istotnym czynnikiem jest także pogoda, dlatego warto sięgnąć także po prognozy pogody dla alergików. 

Co teraz pyli? Pylenie drzew w maju

Drzewa pylące w maju to przede wszystkim:

 • Dąb
 • Sosna

Co ciekawe, o pylenie często posądzana jest też topola. Przełom maja i czerwca to okres dojrzewania jej owoców. W efekcie w powietrzu unosi się charakterystyczny biały puch. Jest on głównym podejrzanym o wywoływanie silnych reakcji alergicznych, tymczasem prawdziwym winowajcą są trawy. Puch topoli może podrażnić błonę śluzową nosa oraz spojówek, jednak nie uczula.

Alergia na pyłki dębu jest typową alergią wziewną. Główne objawy alergiczne wywoływane przez pyłki dębu to katar alergiczny i alergiczne zapalenie spojówek. W Polsce występują dwa dzikie gatunki tego drzewa (dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy), które pylą jedno po drugim, dlatego okres pylenia dębu może łącznie trwać nawet cztery tygodnie.

Sosna nie jest drzewem bardzo uciążliwym jednak ze względu na dużą jej ilość w Polsce stężenie pyłków i tak jest bardzo wysokie. Reakcją alergiczną na pyłki sosny mogą być: nadmierna produkcja wydzieliny, katar sienny, łzawienie oczu, kaszel.

Pylenie roślin w maju- rośliny

Które rośliny pylą w maju? Przede wszystkim:

 • Trawy
 • Babka
 • Szczaw
 • Pokrzywa
 • Komosa
 • Bylica

W połowie maja zaczyna się pylenie roślin, w tym chwastów, które nasila się w miesiącach letnich i kończy dopiero w okolicach sierpnia. Trawy mogą wywołać katar sienny oraz astmę oskrzelową o podłożu atopowym. Część z nich to rośliny znane z medycyny naturalnej. Pyłki pojawiają się zdecydowanie częściej na terenach parków oraz łąk. W maju alergikom doskwiera także pylenie babki lancetowatej, pyłki babki wykazują najwyższe stężenie w okolicach czerwca i lipca. Szczaw i pokrzywa to kolejne problematyczne rośliny, chociaż nie są aż tak uciążliwe, jak trawy i często nie prowadzą do reakcji alergicznych.

Co pyli w maju? Pylenie grzybów w maju

Późną wiosną grzyby także dają się alergikom we znaki. W maju występuje wysokie stężenie zarodników grzybów z gatunku:

 • Alternaria
 • Cladosporium

Cladosporium występują w powietrzu, grzyby Alternaria osiadają w postaci nalotów na przykład na elewacjach budynków oraz we wnętrzach domów i mieszkań. Grzyby Cladosporium najlepiej czują się w klimacie umiarkowanym. Aktywują się wczesną wiosną i słabną wraz z obniżajacą się temperaturą - jesienią i zimą. Najbardziej dokuczliwe dla alergików są na przełomie czerwca i września. Mogą wywołać nieżyt nosa, ale przede wszystkim choroby skóry z atopowym zapaleniem skóry na czele

Alergia na pyłki. Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim trzeba się zbadać i wiedzieć, co nas uczula. Alergie są często trudne do diagnozowania, ale właściwa diagnoza to podstawa do skutecznego leczenia i ułatwienia sobie życia z alergią. 

By odpowiednio zdiagnozować alergię wykonuje się:

 • badanie krwi w celu określenia poziomu IgE (immunoglobiny typu E) całkowitego i specyficznego
 • immunoelektroforezę krzyżową
 • doustne próby alergiczne
 • immunoblotting (metoda służąca identyfikacji antygenów)
 • testy skórne
 • test zahamowania RAST (polega na określeniu stężenia przeciwciał IgE reagujących z określonym antygenem).

Szczególnie trudne w diagnozie jest alergia krzyżowa, czyli podobna reakcja alergiczna na różne alergeny. 

Znając alergeny, które nas uczulają, trzeba stosować się do zaleceń lekarzy w zakresie stosowania leków i wykorzystywać wiedzę o alergii, by ułatwić sobie życie. Nie planuj urlopu na szczyt pylenia sosny, jeśli masz na nią uczulenie. Na spacer wybieraj się po deszczu, kiedy stężenie pyłków jest najniższe. Po powrocie ze spaceru, myj dokładnie ręce i twarz. 

Więcej o: