Co pyli w maju? Sprawd¼ kalendarz alergika w tym miesi±cu

Co pyli w maju? Które py³ki mog± byæ uci±¿liwe dla alergików? Sprawdzamy, co powinien zawieraæ kalendarz alergika na maj.

Co pyli w maju? Kalendarz alergika

Maj nie jest miesi±cem naj³atwiejszym dla alergików. Pyli wtedy wiele drzew, krzewów i traw, co mo¿e wywo³ywaæ liczne reakcje alergiczne. Osoby uczulone powinny byæ pod opiek± lekarza alergologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Dziêki niemu okres pylenia ro¶lin powinien byæ bardziej zno¶ny. Trzeba te¿ pamietaæ, ¿e u niektórych alergików, reakcje na py³ki mog± byæ nie tylko niekomfortowe, ale te¿ niebezpieczne dla zdrowia.  

Najczêstsze objawy uczulenia na py³ki to:

Kalendarz alergika pomaga przygotowaæ siê na najtrudniejszy okres w roku. Warto sprawdzaæ go planuj±c urlop, czy wa¿ne uroczysto¶ci, by nie spêdziæ np wymarzonego wyjazdu nad jezioro z uporczywym katarem, wywo³anym uczulajacymi nas py³kami. Mapki i wykresy dostêpne w poradniach czy w internecie maj± ró¿ny poziom dok³adno¶ci, a istotnym czynnikiem jest tak¿e pogoda, dlatego warto siêgn±æ tak¿e po prognozy pogody dla alergików. 

Co teraz pyli? Pylenie drzew w maju

Drzewa pyl±ce w maju to przede wszystkim:

  • D±b
  • Sosna

Co ciekawe, o pylenie czêsto pos±dzana jest te¿ topola. Prze³om maja i czerwca to okres dojrzewania jej owoców. W efekcie w powietrzu unosi siê charakterystyczny bia³y puch. Jest on g³ównym podejrzanym o wywo³ywanie silnych reakcji alergicznych, tymczasem prawdziwym winowajc± s± trawy. Puch topoli mo¿e podra¿niæ b³onê ¶luzow± nosa oraz spojówek, jednak nie uczula.

Alergia na py³ki dêbu jest typow± alergi± wziewn±. G³ówne objawy alergiczne wywo³ywane przez py³ki dêbu to katar alergiczny i alergiczne zapalenie spojówek. W Polsce wystêpuj± dwa dzikie gatunki tego drzewa (d±b szypu³kowy i d±b bezszypu³kowy), które pyl± jedno po drugim, dlatego okres pylenia dêbu mo¿e ³±cznie trwaæ nawet cztery tygodnie.

Sosna nie jest drzewem bardzo uci±¿liwym jednak ze wzglêdu na du¿± jej ilo¶æ w Polsce stê¿enie py³ków i tak jest bardzo wysokie. Reakcj± alergiczn± na py³ki sosny mog± byæ: nadmierna produkcja wydzieliny, katar sienny, ³zawienie oczu, kaszel.

Pylenie ro¶lin w maju- ro¶liny

Które ro¶liny pyl± w maju? Przede wszystkim:

  • Trawy
  • Babka
  • Szczaw
  • Pokrzywa
  • Komosa
  • Bylica

W po³owie maja zaczyna siê pylenie ro¶lin, w tym chwastów, które nasila siê w miesi±cach letnich i koñczy dopiero w okolicach sierpnia. Trawy mog± wywo³aæ katar sienny oraz astmê oskrzelow± o pod³o¿u atopowym. Czê¶æ z nich to ro¶liny znane z medycyny naturalnej. Py³ki pojawiaj± siê zdecydowanie czê¶ciej na terenach parków oraz ³±k. W maju alergikom doskwiera tak¿e pylenie babki lancetowatej, py³ki babki wykazuj± najwy¿sze stê¿enie w okolicach czerwca i lipca. Szczaw i pokrzywa to kolejne problematyczne ro¶liny, chocia¿ nie s± a¿ tak uci±¿liwe, jak trawy i czêsto nie prowadz± do reakcji alergicznych.

Co pyli w maju? Pylenie grzybów w maju

Pó¼n± wiosn± grzyby tak¿e daj± siê alergikom we znaki. W maju wystêpuje wysokie stê¿enie zarodników grzybów z gatunku:

  • Alternaria
  • Cladosporium

Cladosporium wystêpuj± w powietrzu, grzyby Alternaria osiadaj± w postaci nalotów na przyk³ad na elewacjach budynków oraz we wnêtrzach domów i mieszkañ. Grzyby Cladosporium najlepiej czuj± siê w klimacie umiarkowanym. Aktywuj± siê wczesn± wiosn± i s³abn± wraz z obni¿ajac± siê temperatur± - jesieni± i zim±. Najbardziej dokuczliwe dla alergików s± na prze³omie czerwca i wrze¶nia. Mog± wywo³aæ nie¿yt nosa, ale przede wszystkim choroby skóry z atopowym zapaleniem skóry na czele

Alergia na py³ki. Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim trzeba siê zbadaæ i wiedzieæ, co nas uczula. Alergie s± czêsto trudne do diagnozowania, ale w³a¶ciwa diagnoza to podstawa do skutecznego leczenia i u³atwienia sobie ¿ycia z alergi±. 

By odpowiednio zdiagnozowaæ alergiê wykonuje siê:

  • badanie krwi w celu okre¶lenia poziomu IgE (immunoglobiny typu E) ca³kowitego i specyficznego
  • immunoelektroforezê krzy¿ow±
  • doustne próby alergiczne
  • immunoblotting (metoda s³u¿±ca identyfikacji antygenów)
  • testy skórne
  • test zahamowania RAST (polega na okre¶leniu stê¿enia przeciwcia³ IgE reaguj±cych z okre¶lonym antygenem).

Szczególnie trudne w diagnozie jest alergia krzy¿owa, czyli podobna reakcja alergiczna na ró¿ne alergeny. 

Znaj±c alergeny, które nas uczulaj±, trzeba stosowaæ siê do zaleceñ lekarzy w zakresie stosowania leków i wykorzystywaæ wiedzê o alergii, by u³atwiæ sobie ¿ycie. Nie planuj urlopu na szczyt pylenia sosny, je¶li masz na ni± uczulenie. Na spacer wybieraj siê po deszczu, kiedy stê¿enie py³ków jest najni¿sze. Po powrocie ze spaceru, myj dok³adnie rêce i twarz.