Kalendarz pylenia przygotowywany jest przez ośrodki zajmujące się monitoringiem aerobiologicznym, które dokonują pomiarów za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj są to aparaty bębnowe, które ustawione zostają w różnych regionach kraju, zarówno w miejscach silnego pylenia, jak i tych, które są oddalone od miejsc bytowania roślin pylących.
Aparaty, tzw. pyłkołapacze, mają kształt bębna i zasysają powietrze. Następnie specjalna taśma w nich umieszczona wyłapuje pyłki, na podstawie których przeprowadza się dalsze analizy ilości pyłków na jeden metr sześcienny powietrza. Na tej podstawie można przedstawić dokładne dane dotyczące pylenia.
Badaniami zajmują się zarówno prywatne placówki, jak i te powiązane z instytucjami państwowymi. Te ostatnie to zazwyczaj pracownie przy odpowiednich wydziałach uniwersytetów.
Kalendarz pylenia to cenne źródło informacji dla osób, które uczulone są na pyłki roślinne. Ich życie nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy cierpią na uczulenie na szereg różnych pyłków.
Osoby te powinny być pod stałą opieką lekarza alergologa, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne pomagające w zminimalizowaniu objawów lub zaleci rozpoczęcie procesu odczulania.
Objawy, które wywołują pyłki roślin, są nieprzyjemne i mocno utrudniają normalne funkcjonowanie. Najczęściej osoba uczulona cierpi na silny katar - wydzielina z nosa jest obfita i zazwyczaj bezbarwna oraz mocno wodnista. Połączona jest ze swędzeniem oraz zaczerwienieniem spojówek oraz łzawieniem oczu. Przeważnie dodatkowo występują jeszcze takie objawy, jak swędzenie i drapanie w gardle, suchy, męczący kaszel, suchość w jamie ustnej. Czasami objawom tym towarzyszy stan podgorączkowy, dreszcze i bóle mięśni - przypomina to objawy charakterystyczne dla przeziębienia.
Kalendarz pylenia jest źródłem cennych informacji dla alergików. Osoby te powinny pozostawać w pomieszczeniach zamkniętych w okresie najintensywniejszego okresu pylenia poszczególnych roślin. Dzięki temu mniej są narażone na ekspozycję na pyłki powodujące występowanie objawów uczulenia.
W okresie pylenia alergicy powinni na miejsce wakacyjnego odpoczynku wybierać miejsca, które pozbawione są ziaren pyłu danej rośliny lub charakteryzują się mniejszym jego stężeniem.
Osoby uczulone na pyłki roślinne nie mają łatwo. Pylenie nie trwa od wiosny do jesieni, lecz cały rok, nawet zimą.
Leszczyna to wysokie krzewy lub drzewa, które występują w całym kraju. Zaczyna pylić już w końcówce stycznia lub na początku lutego i trwa to do późnego kwietnia.
Olcha znana jest również jako olsza. Występuje głównie na półkuli północnej. Zaczyna pylić w drugiej połowie lutego i trwa to do przełomu kwietnia i maja.
Brzoza występuje na terenie całego kraju. Jej pyłki są silnym alergenem, szacuje się, że około 15% uczulonych osób jest uczulonych tylko na nie. Brzoza zaczyna kwitnienie już pod koniec marca, trwa ono nawet do połowy czerwca.
Topola, dąb i platan to rośliny, które zaczynają swoje okresy kwitnienia w kwietniu. Trwają one stosunkowo krótko, zazwyczaj do połowy maja.
Lato to okres, w którym swoje pylenie rozpoczynają trawy. Obok brzozy są one najczęstszym powodem alergii pyłowej wśród Polaków. Niestety okres pylenia traw jest długi. Zaczyna się późną wiosną, nawet w połowie maja i trwa aż do jesieni.
Na początku lata rozpoczyna się pylenie szczawiu i pokrzywy. Początek przypada na późny maj lub wczesny czerwiec. W środku lata pylić zaczyna komosa. Okres pylenia tych roślin trwa aż do jesieni.
Bylica to chwast występujący na terenie całej Polski. Okres jej kwitnienia rozpoczyna się we wrześniu i trwa nawet do listopada.
Okres kwitnienia ambrozji zaczyna się w okolicach połowy września. Trwa on do listopada.
Zima z zasady jest okresem wytchnienia dla osób uczulonych, zwłaszcza, gdy jest mroźna. Niestety, obecne ciepłe zimy powodują, że rośliny zaczynają okres kwitnienia bardzo wcześnie. Zdarza się, że już pod koniec grudnia i na początku stycznia pylić zaczyna olcha i leszczyna.