Rak kosmówki rozwija się na jajnikach, w macicy lub na jądrach. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a najwięcej przypadków to nowotwór macicy, który pojawia się w czasie ciąży. Rak jest diagnozowany najczęściej u kobiet, u których stwierdzono zaśniad groniasty, czyli jedną z form ciążowej choroby trofoblastycznej. Zaśniad powstaje, gdy dochodzi do nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. U niektórych kobiet, mimo obecności zaśniadu płód rozwija się prawidłowo i przy odpowiednim prowadzeniu ciąży możliwe jest urodzenie dziecka, natomiast nowotwór kosmówki rozwija się z pozostałości po zaśniadzie. Kosmówczak może się pojawiać również w związku z ciążą pozamaciczną, poronieniem lub aborcją.
Choroba w większości przypadków dotyka kobiet, które nie ukończyły 20. roku życia oraz pań po 40. roku życia. Kosmówczak u mężczyzn występuje bardzo rzadko i rozwija się w obrębie jąder. Zwykle pojawia się u mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat.
Rak kosmówki daje kilka charakterystycznych objawów, do których należą:
Objawy kosmówczaka są podobne do tych, które pojawiają się w przypadku zaśniadu groniastego.
Jeżeli doszło do rozwoju przerzutów, występują również dolegliwości związane z nowotworem narządów, które zostały zaatakowane przez chorobę. Przykładowo, w przypadku przerzutów do mózgu pojawiają się objawy raka mózgu, takie jak częste bóle głowy, nudności oraz wymioty. Inne możliwe objawy to zaburzenia mowy, zaburzenia świadomości, duszności oraz drgawki. Niestety w wielu przypadkach jako pierwsze pojawiają się objawy przerzutów, natomiast objawy z dróg rodnych występują w dalszej kolejności, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium rozwoju.
Jeżeli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej, konieczne jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań. Zwykle u osób z podejrzeniem kosmówczaka wykonuje się oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG), ponieważ jej podwyższony poziom może świadczyć o chorobie. Dodatkowo wykonuje się badanie ultrasonograficzne przezpochwowe, a jeśli wykryta zostanie zmiana, pobierany jest jej fragment i wykonuje się badanie histopatologiczne. Czasami, gdy objawy nie są charakterystyczne, jedynie badanie pobranych fragmentów tkanek pozwala na postawienie diagnozy.
Terapia raka kosmówki opiera się na podawaniu cytostatyków, które są lekami stosowanymi w chemioterapii. Jeżeli zmiany nowotworowe usytuowane są jedynie w macicy albo u pacjentki stwierdza się przerzuty, które zaliczane są do grupy niskiego ryzyka, stosuje się leczenie jednym rodzajem leku z grupy cytostatyków (taką terapię nazywa się monolekową), a najczęściej stosowane leki to dektynomycyna lub metotreksat. Pacjentkom, u których występują rozległe przerzuty, a ich rokowania są złe, stosuje się jednocześnie kilka rodzajów cytostatyków, na przykład dektynomycynę, chlorambucyl oraz metotreksat. Dodatkowo, w przypadku zdiagnozowania przerzutów stosowana jest radioterapia. Czasami niezbędne jest leczenie operacyjne. Wskazania do przeprowadzania operacji to:
Leczenie operacyjne stosuje się też, gdy chemioterapia nie daje oczekiwanych efektów albo nowotwór daje odporne na leczenie przerzuty. Czasami terapia chirurgiczna polega na usunięciu zmiany nowotworowej, a czasami konieczne jest usunięcie całej macicy.
Nowotwór kosmówki jest chorobą wyjątkowo groźną, ponieważ nacieka on mięsień macicy oraz prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie narządów płciowych. Poza tym, nowotwór często daje przerzuty, zazwyczaj do nerek, wątroby i płuc. Ze względu na to, że rak u mężczyzn jest zazwyczaj diagnozowany w bardzo zaawansowanym stadium (trudno jest go rozpoznać podczas podstawowego badania jąder, czyli badania palpacyjnego), szanse na wyleczenie są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku kobiet.