Opuchnięte oczy: najczęstsze przyczyny

Opuchnięte oczy to objaw, który niejednokrotnie towarzyszy nam po przebudzeniu. Zwykle mija i w ciągu dnia szybko o tym zapominamy. Opuchnięte oczy przez dłuższy czas, obrzęk nie ustępujący po zwykłych zabiegach kosmetycznych, wymaga jednak konsultacji z lekarzem. Może bowiem być objawem poważniejszej choroby, w tym choroby oczu, tarczycy oraz nerek.

Opuchnięte oczy - jakie są najczęstsze przyczyny?

Opuchnięte oczy w pierwszej kolejności nasuwają podejrzenie, że poprzedniego dnia dobrze się bawiliśmy i to do późna, więc nie było czasu na solidny sen. Jeżeli jednak opuchnięte powieki nie wiążą się z nadmiarem zabawy, to w pierwszej kolejności podejrzewamy choroby oczu. A wśród nich dość częsty tzw. jęczmień. Jest to ropień, zlokalizowany na powiece, a wywoływany przez zakażenie gronkowcem. Na oku pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna, a następnie ropny wyciek. Schorzenie nie jest groźne i najczęściej ustępuje samo po kilku dniach.

Mówi się o dwóch rodzajach jęczmienia: zewnętrznym oraz wewnętrzny. W przypadku jęczmienia zewnętrznego zapalenie dotyczy gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów potowych Molla. Gruczoły mają ujścia w mieszkach rzęs. Natomiast jęczmień wewnętrzny to zapalenie gruczołu tarczkowego, znajdującego się wewnątrz tarczki powieki. Objawy jęczmienia to: obrzęk powieki, ropień na górnej lub dolnej powiece, zaczerwienienie powieki i spojówek, swędzenie oraz łzawienie oczu i ból. W leczeniu stosuje się maści i krople z antybiotykami. Poważna postać choroby wymaga interwencji lekarza, który musi naciąć ropień.

Opuchnięte oczy będą także jednym z objawów zapalenia brzegów powiek, oprócz świądu i pieczenia, łzawienia oczu, a także zaczerwienienia i owrzodzenia. Infekcyjne zapalenie spojówek powoduje jednostronny lub obustronny obrzęk spojówek, zaczerwienienie oraz pojawienie się wydzieliny ropnej w oku. Zapalenie gruczołu tarczkowego, czyli gradówka natomiast przypomina nieco jęczmień, pojawia się na górnej lub dolnej powiece, nie jest bolesna, ale przeszkadza w patrzeniu. Wymaga leczenia, najczęściej farmakologicznego. W wyjątkowych przypadkach także wyłyżeczkowania. Półpasiec oczny to kolejne schorzenie, które wywołuje opuchliznę powiek. Półpasiec jest chorobą wirusową, zakaźną i niebezpieczną. Wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem.

Zobacz wideo

Opuchnięte oczy - choroby ogólnoustrojowe

Niektóre schorzenia ogólnoustrojowe objawiają się opuchlizną okolic oczu. Mogą to być takie schorzenia jak:

Obrzęk naczynioruchowy, zwany też obrzękiem Quinckego, charakteryzuje się występowaniem opuchlizny twarzy, stawów, kończyn oraz błon śluzowych. Jest to choroba dziedziczna, ale może też mieć podłoże alergiczne oraz autoimmunologiczne. Inna przyczyna choroby to niedobór inhibitora składnika C1 dopełniacza. Obrzęki spowodowane są nadmierną przepuszczalnością ścianek naczyń krwionośnych. Najczęściej mijają po 1-3 dniach. Ale w przypadku obrzęku krtani czy języka lub gardła jest stanem groźnym i wymaga pomocy lekarskiej, utrudnia bowiem oddychanie.

Choroby tarczycy, w tym niedoczynność tarczycy, powoduje gromadzenie się w tkankach wody, a w efekcie obrzęki. Brakom hormonów tarczycy towarzyszy opuchlizna powiek i rąk. Nosi nazwę obrzęku śluzowatego, powodującego charakterystyczne pogrubienie rysów twarzy.

Choroby nerek także często prowadzą do opuchlizny oczu. Zła praca nerek powoduje nadmierne wydalanie białka z moczem, jednocześnie w organizmie zatrzymywana jest woda i sód, które gromadzą się w przestrzeni międzykomórkowej, wywołując obrzęki. Powikłanie, związane z chorobami nerek to zespół nerczycowy. Pojawia się w wyniku nieprawidłowej pracy błony filtracyjnej kłębuszka nerkowego. Objawy to m.in. białkomocz, niedobór białka w krwi, podwyższony poziom lipidów, a także obrzęki ciała, w tym opuchnięte oczy.

Opuchnięte oczy a alergia

Opuchlizna oczu pojawia się przy alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, a także przy alergicznym nieżycie nosa (katar alergiczny) i - nieco rzadziej - przy atopowym zapaleniu skóry. Do opuchlizny zazwyczaj dołącza się świąt powiek. Leczenie polega na podawaniu leków antyhistaminowych. Jeśli to możliwe, trzeba także wyeliminować alergeny ze swojego otoczenia.

Opuchnięte oczy spowodowane nieprawidłowościami w obrębie oczodołu

Opuchnięte powieki mogą także świadczyć o rozwoju chorób oczodołu, takich jak zapalenie oczodołu oraz zakrzepica zatoki jamistej, wywołana zakrzepami w żyłach mózgu i w zatokach opony twardej. Ponadto możemy mieć do czynienia z przedprzegrodowym zapaleniem oczodołu.

Więcej o: