Opuchniête oczy: najczêstsze przyczyny
Opuchniête oczy - jakie s± najczêstsze przyczyny?
Opuchniête oczy w pierwszej kolejno¶ci nasuwaj± podejrzenie, ¿e poprzedniego dnia dobrze siê bawili¶my i to do pó¼na, wiêc nie by³o czasu na solidny sen. Je¿eli jednak opuchniête powieki nie wi±¿± siê z nadmiarem zabawy, to w pierwszej kolejno¶ci podejrzewamy choroby oczu. A w¶ród nich do¶æ czêsty tzw. jêczmieñ. Jest to ropieñ, zlokalizowany na powiece, a wywo³ywany przez zaka¿enie gronkowcem. Na oku pojawia siê zaczerwienienie, opuchlizna, a nastêpnie ropny wyciek. Schorzenie nie jest gro¼ne i najczê¶ciej ustêpuje samo po kilku dniach.
Mówi siê o dwóch rodzajach jêczmienia: zewnêtrznym oraz wewnêtrzny. W przypadku jêczmienia zewnêtrznego zapalenie dotyczy gruczo³ów ³ojowych Zeissa lub gruczo³ów potowych Molla. Gruczo³y maj± uj¶cia w mieszkach rzês. Natomiast jêczmieñ wewnêtrzny to zapalenie gruczo³u tarczkowego, znajduj±cego siê wewn±trz tarczki powieki. Objawy jêczmienia to: obrzêk powieki, ropieñ na górnej lub dolnej powiece, zaczerwienienie powieki i spojówek, swêdzenie oraz ³zawienie oczu i ból. W leczeniu stosuje siê ma¶ci i krople z antybiotykami. Powa¿na postaæ choroby wymaga interwencji lekarza, który musi naci±æ ropieñ.
Opuchniête oczy bêd± tak¿e jednym z objawów zapalenia brzegów powiek, oprócz ¶wi±du i pieczenia, ³zawienia oczu, a tak¿e zaczerwienienia i owrzodzenia. Infekcyjne zapalenie spojówek powoduje jednostronny lub obustronny obrzêk spojówek, zaczerwienienie oraz pojawienie siê wydzieliny ropnej w oku. Zapalenie gruczo³u tarczkowego, czyli gradówka natomiast przypomina nieco jêczmieñ, pojawia siê na górnej lub dolnej powiece, nie jest bolesna, ale przeszkadza w patrzeniu. Wymaga leczenia, najczê¶ciej farmakologicznego. W wyj±tkowych przypadkach tak¿e wy³y¿eczkowania. Pó³pasiec oczny to kolejne schorzenie, które wywo³uje opuchliznê powiek. Pó³pasiec jest chorob± wirusow±, zaka¼n± i niebezpieczn±. Wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem.
Opuchniête oczy - choroby ogólnoustrojowe
Niektóre schorzenia ogólnoustrojowe objawiaj± siê opuchlizn± okolic oczu. Mog± to byæ takie schorzenia jak:
- zapalenie zatok przynosowych
- mononukleoza zaka¼na
- alergia kontaktowa, alergie krzy¿owe, alergia wziewna
- choroby tarczycy: niedoczynno¶æ tarczycy, nadczynno¶æ tarczycy
- choroby w±troby
- infekcje bakteryjne i wirusowe
- cukrzyca
- schorzenia uk³adu kr±¿enia
- choroby nerek
- obrzêk naczynioruchowy
Obrzêk naczynioruchowy, zwany te¿ obrzêkiem Quinckego, charakteryzuje siê wystêpowaniem opuchlizny twarzy, stawów, koñczyn oraz b³on ¶luzowych. Jest to choroba dziedziczna, ale mo¿e te¿ mieæ pod³o¿e alergiczne oraz autoimmunologiczne. Inna przyczyna choroby to niedobór inhibitora sk³adnika C1 dope³niacza. Obrzêki spowodowane s± nadmiern± przepuszczalno¶ci± ¶cianek naczyñ krwiono¶nych. Najczê¶ciej mijaj± po 1-3 dniach. Ale w przypadku obrzêku krtani czy jêzyka lub gard³a jest stanem gro¼nym i wymaga pomocy lekarskiej, utrudnia bowiem oddychanie.
Choroby tarczycy, w tym niedoczynno¶æ tarczycy, powoduje gromadzenie siê w tkankach wody, a w efekcie obrzêki. Brakom hormonów tarczycy towarzyszy opuchlizna powiek i r±k. Nosi nazwê obrzêku ¶luzowatego, powoduj±cego charakterystyczne pogrubienie rysów twarzy.
Choroby nerek tak¿e czêsto prowadz± do opuchlizny oczu. Z³a praca nerek powoduje nadmierne wydalanie bia³ka z moczem, jednocze¶nie w organizmie zatrzymywana jest woda i sód, które gromadz± siê w przestrzeni miêdzykomórkowej, wywo³uj±c obrzêki. Powik³anie, zwi±zane z chorobami nerek to zespó³ nerczycowy. Pojawia siê w wyniku nieprawid³owej pracy b³ony filtracyjnej k³êbuszka nerkowego. Objawy to m.in. bia³komocz, niedobór bia³ka w krwi, podwy¿szony poziom lipidów, a tak¿e obrzêki cia³a, w tym opuchniête oczy.
Opuchniête oczy a alergia
Opuchlizna oczu pojawia siê przy alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, a tak¿e przy alergicznym nie¿ycie nosa (katar alergiczny) i - nieco rzadziej - przy atopowym zapaleniu skóry. Do opuchlizny zazwyczaj do³±cza siê ¶wi±t powiek. Leczenie polega na podawaniu leków antyhistaminowych. Je¶li to mo¿liwe, trzeba tak¿e wyeliminowaæ alergeny ze swojego otoczenia.
Opuchniête oczy spowodowane nieprawid³owo¶ciami w obrêbie oczodo³u
Opuchniête powieki mog± tak¿e ¶wiadczyæ o rozwoju chorób oczodo³u, takich jak zapalenie oczodo³u oraz zakrzepica zatoki jamistej, wywo³ana zakrzepami w ¿y³ach mózgu i w zatokach opony twardej. Ponadto mo¿emy mieæ do czynienia z przedprzegrodowym zapaleniem oczodo³u.
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
- Powstaje maska, która mo¿e wykryæ SARS-CoV-2 w oddechu lub ¶linie u¿ytkownika
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus