Zespół nerczycowy: przyczyny, objawy, leczenie

Zespół nerczycowy to powikłanie związane z chorobami nerek. Składa się na niego szereg objawów, wynikających z nieprawidłowej pracy błony filtracyjnej kłębuszka nerkowego. W wyniku tych nieprawidłowości organizm, wraz z moczem, traci nadmierne ilości białka, których nie jest już w stanie zrekompensować.

Zespół nerczycowy - co to jest za schorzenie?

Zespół nerczycowy (ZN) to zespół objawów klinicznych i biochemicznych, związanych z utratą białka, przede wszystkim albumin, wraz z moczem, w takiej ilości, że organizm nie jest w stanie już tego zrekompensować. Do takiej sytuacji dochodzi głównie z powodu nadmiernej przepuszczalności błony filtracyjnej kłębuszka nerkowego. Powodem jest wrodzona wada budowy błony filtracyjnej lub uszkodzenie nerek w wyniku choroby.

Wśród objawów zespołu nerczycowego znajdują się:

  • białkomocz (utrata białka z moczem powyżej 3,5 g na dobę)
  • mała ilość białka we krwi
  • zwiększone stężenie lipidów we krwi
  • pienienie się moczu
  • obrzęk wokół oczu, często mylony z obrzękiem alergicznym
  • obrzęki ciała
  • brak łaknienia
  • bóle brzucha, nudności, wymioty (tzw. przełomy brzuszne)
  • zmniejszenie diurezy
  • obniżenie odporności organizmu
  • bladość skóry
  • wyniszczenie organizmu

Zespół nerczycowy ma dwie postacie: 

Wrodzony zespół nerczycowy powodowany jest chorobą Fabry'ego, zespołem Alporta oraz zespołem nerczycowym typu fińskiego. Wśród przyczyn zespołu nerczycowego znajdują się także: reakcja organizmu na niesteroidowe leki przeciwzapalne, heroinę, jad owadów i węży.

Zobacz wideo

Zespół nerczycowy - diagnostyka i leczenie

W celach diagnostycznych bada się czynności nerek. Konieczne jest wykonanie badanie ogólnego moczu oraz analiza krwi. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się ponadto badanie histologiczne wycinka nerki (biopsja nerki).

W badaniach laboratoryjnych na zespół nerczycowy wskazują: niskie stężenie albumin i wapnia, wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów, wysokie OB, niedokrwistość (anemia).

Leczenie oznacza, przede wszystkim, zajęcie się chorobami, które leżą u źródeł zespołu nerczycowego. Wyleczyć zespół nerczycowy można tylko, gdy choroba jest spowodowana schorzeniami poddającymi się terapii. Niezależnie od leczenia chorób podstawowych, pomoc choremu polega na zwalczaniu objawów, takich jak obrzęki i białkomocz. Stosuje się, na przykład, leki moczopędne, aby zmniejszyć obrzęki, a także leki zmniejszające utratę białka z organizmu. Zdarza się także samoistna remisja.

Zespół nerczycowy jest chorobą wymagającą intensywnej terapii, nie wolno go lekceważyć. Ponadto pomocne jest stosowanie odpowiedniej diety, zawierającej pełnowartościowe białka i mało tłuszczu, oraz  ograniczyć ilość zjadanego w pożywieniu sodu (soli kuchennej).

Zespół nerczycowy - powikłania

Nieleczony zespół nerczycowy prowadzi do powikłań. Zaburzenia odżywiania i niedobory białkowe prowadzą do pojawienia się takich objawów jak: łamliwość paznokci i włosów oraz łysienie. U dzieci obserwuje się opóźnienie wzrostu. Ponadto zespół nerczycowy prowadzi do ogólnego osłabienia pojawienia się bólu mięśni, a także do zapalenie otrzewnej oraz zakrzepicy żył głębokich.

Więcej o: