Naukowcy z Uniwersytetu Nowego Meksyku, zaintrygowani niskim wskaźnikiem zachorowań na choroby serca wśród żyjącego w boliwijskiej dżungli plemienia Tsimane, przeprowadzili przekrojowe badania kohortowe, aby sprawdzić, co decyduje o tym, że ich serca pozostają zdrowe do późnej starości. Pytanie nie jest bezzasadne, ponieważ zarówno Amerykanie, jak i większość mieszkańców naszego globu, jest w ogromnym stopniu zagrożona schorzeniami serca. Choroby układu krążenia są bowiem najczęstszą przyczyną śmierci na świecie i odpowiadają za co trzeci zgon. Niewielu społecznościom udaje się zmniejszyć ten wskaźnik, a już do nielicznych należą te, w których problem chorób serca nie występuje.
Indianie z plemienia Tsimane nadal żyją w dżungli, zajmując się polowaniem, zbieractwem, łowieniem ryb i hodowlą zwierząt. Żyją z dala od cywilizacji i rzadko korzystają z jej dóbr. Naukowcy, obserwując ich styl życia, nawyki żywieniowe i analizując dietę, chcieli wyodrębnić czynniki, które sprawiają, że ich naczynia krwionośne są wolne od miażdżycy, a występowanie choroby niedokrwiennej serca bardzo rzadkie.
Przebadano za pomocą tomografii komputerowej 705 przedstawicieli przemienia Tsimane w wieku od 40 do 95 lat, a wyniki porównano z wynikami badań prawie 7 tysięcy osób z różnych grup etnicznych w Ameryce. Oceniano m.in. poziom cholesterolu we krwi, wskaźnik masy ciała, ciśnienie tętnicze, stężenie cukru we krwi, a także czynniki zapalne w organizmie oraz nawyki, w tym palenie papierosów. Okazało się, że Tsimane mają najniższy poziom zachorowalności na choroby wieńcowe w jakiejkolwiek przebadanej do tej pory populacji. W grupie do 75 lat ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe wyniosło praktycznie zero. Jedynie 3 proc. populacji miało gorsze wskaźniki. Dla porównania - w USA ten wskaźnik wynosi 50 proc.
Naukowcy doszli więc do wniosku, że można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że aby uniknąć chorób serca trzeba zadbać o niski poziom cholesterolu we krwi, niski poziom glukozy, pilnować odpowiedniej masy ciała i dbać o prawidłowe ciśnienie krwi. Ważne jest przy tym, aby prowadzić aktywny styl życia, ćwiczyć, uprawiać sport lub jakąkolwiek regularną aktywność fizyczną. To mogą być nawet spacery, byle odpowiednio intensywne. Należy zrezygnować z nałogów, w tym z palenia papierosów.
Naukowcy przywołali też badania nad zdrowiem Eskimosów, którzy także rzadko chorują na serce. Ich dieta oparta jest o mięso ryb morskich, a więc zawiera tłuszcze omega-3 i omega-6, regulujące poziom cholesterolu we krwi. Wśród nacji europejskich najzdrowsi są Hiszpanie i Włosi, których dieta opiera się o zdrowe tłuszcze, czyli oliwę z oliwek, ma mnóstwo warzyw i owoców, pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w błonnik, witaminy i sole mineralne.
Źródło: The Lancet