Liczba chorych na demencję wciąż rośnie. WHO podaje, co robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania

Demencja należy do tych schorzeń mózgu, których nie umiemy leczyć. Jednocześnie liczba chorych na świecie rośnie w ogromnym tempie. WHO opracowała szereg wytycznych, dotyczących stylu życia i nawyków żywieniowych, których stosowanie może zapobiec rozwojowi choroby. Aby uniknąć demencji, powinniśmy zacząć dbać o nasze zdrowie jak najwcześniej.
Zobacz wideo

Demencja - rosnąca liczba chorych na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że demencja starcza dotyka już prawie 50 milionów ludzi na całym świecie. Co roku przybywa 10 milionów chorych. Szacunki WHO mówią też, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba chorych może się potroić. Demencja to postępująca choroba mózgu, na którą nie ma lekarstwa. Dlatego tak ważne jest zapobieganie jej. Jak stwierdził dyrektor generalny WHO Tedros Alhanom Ghebreyesus:

Trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Jak pokazują badania, chorobom mózgu można zapobiegać podobnymi metodami, co chorobom serca.

Demencja starcza to zespół otępienny, wywołany chorobą mózgu, o postępującym przebiegu, w wyniku której chory stopniowo traci pamięć, orientację, zdolność liczenia, uczenia się, rozumienia, wydawania osądów. Utracie funkcji poznawczych towarzyszą zaburzenia emocjonalne i zmiana charakteru, a także zaburzenia świadomości. Istnieją różne postacie demencji, w tym otępienie czołowo-skroniowe,choroba Alzheimera, otępienie naczyniopochodne. Demencja jest główną przyczyną niepełnosprawności i niesamodzielności w starszym wieku. Zmienia nie tylko chorego, lecz także życie całej rodziny i opiekunów, jak również stanowi znaczne obciążenie dla służby zdrowia.

Demencja starcza - jak zapobiegać chorobie?

Specjaliści z WHO opracowali szczegółowe zalecenia związane ze stylem życia i sposobem odżywiania się, które mają zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. Można je streścić w sześciu punktach.

Punkt 1 - Ostrożnie z alkoholem

Alkohol, wypijany w nadmiarze, znacznie zwiększa ryzyko rozwoju demencji. WHO podkreśla, że jeden napój alkoholowy dziennie w przypadku kobiet, a maksymalnie dwa w przypadku mężczyzn, to jedyne, na co możemy sobie pozwolić.

Punkt 2 - Ćwicz regularnie

Aktywność fizyczna poprawia nasze zdrowie, wpływa dodatnio na stan układu krążenia, a co jest dobre dla układu krążenia, jest dobre również dla mózgu. Naukowcy od dawna wskazują na pozytywny związek między ćwiczeniami fizycznymi a zdrowiem komórek nerwowych. Zdaniem WHO to właśnie ćwiczenia mogą nam najbardziej pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia. Codziennie powinniśmy poświęcić na intensywniejsze ćwiczenia co najmniej kilkanaście minut. W tygodniu - minimum 150 minut.

Punkt 3 - Nie pal papierosów

To groźny nawyk, który prowadzi bezpośrednio do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, oraz przyspiesza rozwój demencji. Niewątpliwie, wyeliminowanie tytoniu zapobiegłoby wielu przedwczesnym zgonom.

Punkt 4 - Dbaj o swoje ciśnienie

Rozwojowi demencji sprzyja wysokie ciśnienie. Stwierdzono, że ciśnienie powyżej 140/90 może już przyczyniać się do rozwoju choroby. Dlatego należy dbać o to, aby pojawiające się nadciśnienie było odpowiednio leczone, regularnie je badać i reagować na zmiany.

Punkt 5 - Utrzymuj odpowiednią wagę ciała

WHO zaleca, aby utrzymywać optymalną masę ciała - na poziomie BMI poniżej 25. Nadwaga to dodatkowy czynnik chorobotwórczy. Ważne jest zatem pilnowanie wagi poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.

Punkt 6 - Odżywiaj się prawidłowo. Stosuj właściwą, zdrową, zrównoważoną dietę

Zdaniem WHO niekwestionowaną królową zdrowych diet pozostaje dieta śródziemnomorska. To dieta pełna warzyw, owoców, pełnoziarnistych zbóż, a także zdrowych tłuszczów, czyli oliwy z oliwek oraz ryb. W diecie śródziemnomorskiej znajdują się umiarkowane ilości mięsa, natomiast znajdziemy tam bogactwo kwasów tłuszczowych, zwalczających cholesterol oraz wiele bioaktywnych substancji roślinnych. Jak dotychczas żadne badania nie potwierdziły, by suplementy diety przeciwdziałały demencji. Najskuteczniejsza jest, po prostu, odpowiednio zbilansowana dieta.

Źródło: WHO

Więcej o: