Herbata rooibos. Czy znasz jej lecznicze właściwości?

Herbata rooibos jest przykładem produktu po który coraz częściej sięgamy ze względu na jego właściwości lecznicze, choć wiedza o tym znana jest od wieków wśród ludów afrykańskich. Rooibos jest to krzew pochodzący z południowej Afryki, rosnący w dzikiej postaci w górach Cederberg. Obszary, na których roślina występuje, zostały zaadaptowane pod uprawy i obecnie prowadzone są jako plantację tego egzotycznego krzewu. Poznaj właściwości herbaty rooibos i dowiedz się, jak ją stosować.

Herbata rooibos – co to jest? Jak się ją wytwarza?

Herbata rooibos wbrew pozorom nie jest wytwarzana z krzewu herbacianego. Rooibos to czerwonokrzew, osiągający wysokość o 1 do 1,5 m, o wąskich, podłużnych liściach w kształcie igieł. Liście zbierane są w środku afrykańskiego lata, czyli w styczniu. Następnie tnie się je na malutkie dwu- lub trzymilimetrowe igiełki.

Podobieństwo krzewu rooibos do herbaty polega na tym, że jego liście można poddać fermentacji. Pocięte liście zostają zwilżone, usypane w niewielkie, dwudziestocentymetrowe stosiki i pozostawione w ciepłym miejscu przez kilka dni. W momencie, gdy listki zmienią kolor na czerwonobrązowy, wystawia się je na słońcu do odparowania wilgoci do 10%.

Herbata rooibos – właściwości nie tylko smakowe

Jakim cechom swoją popularność zawdzięcza herbata rooibos? Właściwości herbaty rooibos sprawiają, że jest ona stosowana w miejscowej medycynie ludowej. Obecnie jest polecana jako suplement wspomagający leczenie konwencjonalne. Warto tu jednak zaznaczyć, że zawsze w przypadku suplementów należy zachować ostrożność i stosować je zgodnie z zaleceniem producenta, jeśli natomiast wykorzystujemy go w celu leczniczym w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem, gdyż niewłaściwe stosowanie substancji może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Napar z rooibos chroni przed wolnymi rodnikami, pomaga obniżyć ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na układ krwionośny. Stosowany jest przy leczeniu cukrzycy typu drugiego – zwiększa wrażliwość na insulinę, wyrównuje poziom cukru we krwi. Wykazuje także działanie antynowotworowe – dzięki zawartości przeciwutleniaczy, herbatka obniża ryzyko zachorowania na nowotwory.

Napar łagodzi bóle brzucha i kolki u dzieci, przyspiesza regenerację wątroby, pomaga w leczeniu problemów skórnych (egzema, wysypki, trądzik). Zastosowana w formie okładu łagodzi oparzenia słoneczne i odparzenia u małych dzieci oraz ujędrnia skórę, co opóźnia pojawienie się zmarszczek. Herbata rooibos wykorzystywana jest przy leczeniu stanu zapalnego oskrzeli i astmy.

Rooibos jest źródłem przeciwutleniaczy – polifenoli, dihydrochalkonów, aspalathinu i nothofaginu. W liściach przetworzonych obecny jest kwas cynamonowy i benzoesowy, wykazujące działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

Herbata rooibos – jak ją parzyć?

Rooibos nie zawiera kofeiny, w swoim składzie ma niewielką ilość garbników, dlatego nie jest gorzka, natomiast zawiera witaminę C. Doskonale sprawdza się jako dodatek do herbat czarnych, owocowych lub mieszanek. Można również kupić herbatkę rooibos aromatyzowaną truskawką i wanilią oraz o smaku ostrych przypraw. Świetnie smakuje z mlekiem i cukrem.

Napar należy przyrządzić z jednej czubatej łyżeczki suszu w filiżance wody. Najlepiej użyć papierowego filtra lub specjalnego zaparzacza, co ułatwi odłowienie pływających drobinek. Po zaparzeniu, herbatka ma brązowy kolor i lekko słodki smak, aromat jest owocowo-ziemisty. Odmiana zielona herbatki rooibos ma wyczuwalny posmak trawy.

Zobacz wideo Najpopularniejsze oleje: który najzdrowszy? Czy oliwa zasłużyła na swoją dobrą opinię?

Herbata rooibos w ciąży. Czy można ją pić?

Herbata roibos zalecana jest kobietom w ciąży. Nie zawiera niekorzystnej teiny, jest wolna od garbników. W jej składzie znajduje się dużo antyoksydantów chroniących organizm przez wolnymi rodnikami. Regularne picie herbaty rooibos w ciąży wspomaga układ odpornościowy. Rooibos można również pić podczas karmienia piersią.

Herbata rooibos dla dzieci i niemowląt. Czy można go wprowadzić do jadłospisu?

Czy herbata rooibos dla dzieci i niemowląt jest dobrym pomysłem? Napar można podawać dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia. Działa przeciwzapalnie, ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Działa jako naturalne lekarstwo na kolki, a dzięki łagodnemu aromatowi o nieco miodowym posmaku, jest chętnie przez dzieci wypijana. Można ją mieszać z herbatką owocową.

Herbata rooibos – opinie

Jakie opinie ma herbata rooibos wśród wielbicieli herbat? Jest to smaczny i zdrowy napój, po który sięga coraz więcej osób. Zwolennicy zdrowego odżywiania chętnie zastępują nią tradycyjną herbatę czarną czy kawę.

Zobacz też: Serwatka: właściwości. Na co pomaga serwatka?

Więcej o: