Zaburzenia odżywiania u dzieci. Gdzie udać się po pomoc?

Zaburzenia odżywiania to coraz poważniejszy problem wśród dzieci i młodzieży. Jeszcze przed kilkunastoma laty dotyczył on głównie młodych dziewcząt - obecnie podział ten zaciera się, a kłopoty z odżywianiem dotykają sporego odsetka nastolatków, zagrażając ich prawidłowemu wzrostowi i funkcjonowaniu organizmu.

Zaburzenia odżywiania. Rodzaje schorzeń dotykających dzieci i dorosłych

Zaburzenia odżywiania są coraz częstszym problemem nie tylko wśród dorosłych, ale także wśród dzieci. Wszechobecny trend promujący szczupłą wysportowaną sylwetkę działa na wyobraźnię młodych ludzi i często powoduje, że zamiast pomyśleć o swoim zdrowiu, skupiają się wyłącznie na wyglądzie zewnętrznym. Tymczasem nieodpowiednia dieta w okresie dojrzewania może doprowadzić do poważnych kłopotów nie tylko ze zdrowiem, ale także w innych dziedzinach życia. 

W zależności od rodzaju zaburzeń odżywiania może dochodzić do eskalacji różnych symptomów i zachowań u dzieci jak i dorosłych. Najczęściej występujące rodzaje zaburzeń odżywiania to:

  • anoreksja (jadłowstręt psychiczny) - dotyczy osób, które chorobliwie dbają o swoją sylwetkę; decydują się one ograniczyć ilość spożywanych posiłków do minimum; do tego dochodzi zwykle bardzo intensywne uprawianie sportu co w dłuższej perspektywie doprowadza do wyniszczenia organizmu
  • bulimia (żarłoczność psychiczna) - charakterystyczne dla tego zaburzenia są napady obżarstwa, które następnie wywołują wyrzuty sumienia, a chory robi wszystko, aby pozbyć się nadmiaru kalorii, m.in. przyjmując środki przeczyszczające lub prowokując wymioty
  • pica - to rodzaj zaburzenia psychicznego, które polega na spożywaniu rzeczy, które nie nadają się do jedzenia (np. ziemia, mydło czy włosy); zwykle ten rodzaj zaburzenia dotyka dzieci, ciężarnych, a także osób z upośledzeniem umysłowym
  • ortoreksja - jest to rodzaj zaburzenia polegający na spożywaniu przez chorego wyłącznie zdrowych, pełnowartościowych produktów
  • alkoreksja - to zaburzenie polega na unikaniu spożywania pokarmów tak, aby kalorie, które  przyjmowane są wraz z alkoholem, nie doprowadziły do wzrostu wagi.

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Przyczyny najczęściej występujące

Zaburzenia odżywiania u dzieci, według wszelkich dostępnych badań i statystyk, są problemem, który stale narasta. Przyczyn takiego stanu rzeczy dopatruje się zwłaszcza w stanie psychicznym dzieci i młodzieży, które są nadmiernie obciążone obowiązkami i oczekiwaniami rodziców, a często nie posiadają dostatecznego wsparcia. Nie bez znaczenia jest także wpływ mediów społecznościowych kreujących wizerunek idealnej sylwetki i urody. Wszystkie te bodźce sprawiają, że młode osoby nie są w stanie poradzić sobie z presją otoczenia i popadają w choroby o podłożu psychicznym. Zaburzenia odżywiania również się do nich zaliczają. Są one szczególnie niebezpieczne, gdyż rozwijający się organizm potrzebuje codziennej dawki białka, tłuszczu i węglowodanów, a także witamin, mikro- i makroelementów. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Poradnia zaburzeń odżywiania dla dzieci

W przypadku, kiedy zaobserwujemy niepokojące objawy dotyczące kwestii odżywiania naszego dziecka, wtedy warto skorzystać z pomocy poradni zaburzeń odżywiania dla dzieci. W takim miejscu znajdziemy fachowców, którzy będą w stanie ustalić przyczynę pojawienia się kłopotów z żywieniem, a także zaproponować odpowiednią terapię, która pozwoli zażegnać problem. W terapii zaburzeń odżywiania należy pamiętać o tym, że dziecko:

  • ma prawo czegoś nie lubić - określone produkty lub smaki czy konsystencje mogą nie odpowiadać dziecku i nie ma sensu go do tego zachęcać, czy zmuszać, gdyż odnosi to odwrotny do oczekiwanego skutek
  • nie zmuszać do jedzenia w momencie kiedy dziecko sygnalizuje, że nie jest głodne - niech ma możliwość decydowania o tym, kiedy chce zjeść
  • nie etykietować - określanie dziecka niejadkiem, niejako z góry przypisuje mu określoną rolę, z której trudno się później wyzwolić.

Zaburzenia jedzenia u dzieci. Jak im zapobiegać?

Zaburzenia jedzenia u dzieci można uniknąć. Wszystko zależy od rodziców i prawidłowego schematu rozszerzania diety od najmłodszych lat. Dzieci należy zapoznawać z produktami naturalnymi, pozbawionymi nadmiaru cukru i sztucznych ulepszaczy. Na talerzu połowę miejsca zawsze należy zarezerwować dla warzyw, które są źródłem cennych witamin i błonnika. W jadłospisie nie powinno być miejsca dla produktów wysokoprzetworzonych, słodzonych i z dużą zawartością tłuszczu. To bowiem prowadzi nie tylko do problemów z nadwagą, ale także zwiększa ryzyko cukrzycy i innych niebezpiecznych chorób.

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

Rozpoznanie zaburzeń odżywiania zwłaszcza u dzieci nie jest proste. Większość z maluchów przeżywa bowiem problemy z żywieniem, selektywnie odrzucają one pewne pokarmy ze swojej diety itp. To jednak zazwyczaj ma charakter przejściowy. Jeśli jednak sytuacja się utrzymuje lub intensyfikuje, a dziecko coraz więcej pokarmów eliminuje ze swojego jadłospisu, konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą. Rozpoznawaniem zaburzeń odżywiania zajmują się zazwyczaj psychiatrzy i psycholodzy, gdyż problemy te mają podłoże psychiczne. Niemniej jednak diagnozowanie najczęściej rozpoczyna się w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pediatry, gdyż w pierwszej kolejności wyklucza się zwykle problemy z żywieniem będące konsekwencją innej choroby somatycznej.

Zobacz też: Spadek masy ciała: kiedy jest objawem choroby?

Więcej o: