Egzema: przyczyny, objawy, leczenie

Egzema jest chorobową zmianą skóry, którą nazywa się również atopowym zapaleniem skóry, o ile ma charakter alergiczny. Zmiany skórne w okolicy łokci, kolan, kostek, nadgarstków, na twarzy i klatce piersiowej powinny nas skłonić do wizyty u lekarza

Czym jest egzema

Choroba jest bardzo powszechna i może dotknąć każdego i w każdym wieku. Szacuje się, że jedna na dziesięć osób ma styczność z tą chorobą. Egzema szczególnie często pojawia się u niemowląt i dzieci. Egzema - to inaczej stan zapalny skóry. Może mieć postać ostrą, albo przewlekłą. Źródłem choroby są infekcje albo czynniki alergiczne. Często jest to alergia na różnego rodzaje substancje: pokarmy, detergenty, kosmetyki, metale, tkaniny itd. Niekiedy wystarczy zmiana temperatury, zbyt duża wilgotność lub stres, aby nastąpiła reakcja skórna. U niemowląt bardzo często egzema jest spowodowana spożywaniem krowiego mleka i jego przetworów. Podatność na powstanie egzemy może mieć także podłoże genetyczne. Osoby dotknięte egzemą mają suchą, popękaną skórę, odczuwają silny świąd.

Egzema objawy

Egzema może mieć bardzo indywidualny charakter, ale najczęstszymi jej objawami są: zmiany skórne w okolicy łokci, kolan, kostek, nadgarstków, twarzy i klatki piersiowej. Jeśli egzema wywołana jest czynnikami alergicznymi zmiany na skórze pojawiają w miejscu, w którym dochodzi do kontaktu z alergenem: np. twarz jeśli stosujemy nieodpowiedni dla nas krem, skóra głowy z powodu farby do włosów. Z czasem zmiany skórne mogą się roznosić na inne partie ciała.

Egzema często zaczyna się od wyprysków skórnych, które mają postać drobnych grudek. Grudki przekształcają się w pęcherzyki, które pękając, tworzą wykwity. Jeśli dochodzi do zakażenia bakteriami ropnymi może powstawać wydzielina, która zasycha tworząc szarożółtawe strupki. Towarzyszy temu obrzęk skóry. Po pewnym czasie obrzęk ustępuje, skóra się goi, ale pozostają na niej trwałe zmiany. Najczęściej są to przebarwienia i zgrubienia. Towarzyszy temu dokuczliwy świąd skóry. Nie należy drapać swędzących miejsc.

Egzema u dzieci

Pierwszym objawem egzemy u dzieci są zaczerwienione policzki, które następnie pokrywają się łuszczącą wysypką. Następnie zmiany skórne przechodzą na całą buzię, zgięcia kolan i łokci i pod pachy. Niestety dzieci nie są w stanie powstrzymać się od drapania, które bardzo pogarsza stan skóry, należy zakładać mu bawełniane rękawiczki i obcinać bardzo regularnie paznokcie. Ważne jest, aby zakładać dziecku bawełniane ubranka dokładnie wypłukane z detergentu lub prane w specjalnych środkach antyalergicznych. W aptekach można znaleźć także specjalne środki do kąpieli dzieci ze zmianami skórnymi.

Egzema leczenie

W przypadku podejrzenia alergii lekarz dermatolog lub alergolog zazwyczaj przeprowadza wywiad z chorym, dotyczący podobnych schorzeń w rodzinie, czasu w którym zmiany się pojawiły i ich intensywność. Następnie kieruje pacjenta na badania specjalistyczne pozwalające ustalić substancję uczulającą. Najczęściej stosuje się testy skórne lub serologiczne.

W leczeniu egzemy często stosuje się maści zawierające kortyzon lub leki antyhistaminowe, które łagodzą przebieg schorzenia. Najlepszą jednak metodą zapobiegania powstawania egzemy jest unikanie kontaktu z substancją uczulającą lub innymi czynnikami ją powodującymi.

Jak pielęgnować swędzącą skórę?

Aby unikać nawrotów egzemy, albo unikać jej uciążliwej formy, warto przestrzegać kilku zasad.

 • Myj się ciepłą wodą, a nie gorącą. Gorąca woda niszczy warstwę ochronną skóry.
 • Do kąpieli stosuj zawiesinę mąki owsianej. W aptekach są gotowe zawiesiny, ale można również wsypać garść płatków owsianych do torebki z gazy i umieścić pod strumieniem wody. Woda wypłucze zawiesinę.
 • Nie bierz długich kąpieli
 • Po kąpieli nałóż na skórę gęsty krem nawilżający przeznaczony do skóry atopowej. Mydła, które stosujesz powinny zawierać lekko kwaśne lub neutralne pH.
 • Do mycia i codziennej pielęgnacji używaj emolientów, które nawilżają i natłuszczają skórę.
 • Noś luźne ubrania, które nie będą ocierały się o chorą skórę.
 • W lecie unikaj długiego przebywania na słońcu, jesienią i zimą ubieraj się ciepło
 • Ubrania pierz w specjalnych hipoalergicznych środkach

Egzema: czy można jej zapobiec

Aby zapobiec powstawaniu egzemy, przede wszystkim należy wyeliminować kontakt z alergenem, albo inną przyczynę wywołującą ten stan. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem. Najczęściej zmiany na skórze są wywoływane przez alergeny:

 • pokarmowe, 
 • czynniki klimatyczne, 
 • wziewne,
 • zmiany hormonalne
 • dym papierosowy, substancje drażniące,
 • drobnoustroje
 • stres.
Zobacz wideo Czy wapno leczy objawy alergii?
Więcej o: