Egzema: przyczyny, objawy, leczenie
Czym jest egzema
Choroba jest bardzo powszechna i mo¿e dotkn±æ ka¿dego i w ka¿dym wieku. Szacuje siê, ¿e jedna na dziesiêæ osób ma styczno¶æ z t± chorob±. Egzema szczególnie czêsto pojawia siê u niemowl±t i dzieci. Egzema - to inaczej stan zapalny skóry. Mo¿e mieæ postaæ ostr±, albo przewlek³±. ¬ród³em choroby s± infekcje albo czynniki alergiczne. Czêsto jest to alergia na ró¿nego rodzaje substancje: pokarmy, detergenty, kosmetyki, metale, tkaniny itd. Niekiedy wystarczy zmiana temperatury, zbyt du¿a wilgotno¶æ lub stres, aby nast±pi³a reakcja skórna. U niemowl±t bardzo czêsto egzema jest spowodowana spo¿ywaniem krowiego mleka i jego przetworów. Podatno¶æ na powstanie egzemy mo¿e mieæ tak¿e pod³o¿e genetyczne. Osoby dotkniête egzem± maj± such±, popêkan± skórê, odczuwaj± silny ¶wi±d.
Egzema objawy
Egzema mo¿e mieæ bardzo indywidualny charakter, ale najczêstszymi jej objawami s±: zmiany skórne w okolicy ³okci, kolan, kostek, nadgarstków, twarzy i klatki piersiowej. Je¶li egzema wywo³ana jest czynnikami alergicznymi zmiany na skórze pojawiaj± w miejscu, w którym dochodzi do kontaktu z alergenem: np. twarz je¶li stosujemy nieodpowiedni dla nas krem, skóra g³owy z powodu farby do w³osów. Z czasem zmiany skórne mog± siê roznosiæ na inne partie cia³a.
Egzema czêsto zaczyna siê od wyprysków skórnych, które maj± postaæ drobnych grudek. Grudki przekszta³caj± siê w pêcherzyki, które pêkaj±c, tworz± wykwity. Je¶li dochodzi do zaka¿enia bakteriami ropnymi mo¿e powstawaæ wydzielina, która zasycha tworz±c szaro¿ó³tawe strupki. Towarzyszy temu obrzêk skóry. Po pewnym czasie obrzêk ustêpuje, skóra siê goi, ale pozostaj± na niej trwa³e zmiany. Najczê¶ciej s± to przebarwienia i zgrubienia. Towarzyszy temu dokuczliwy ¶wi±d skóry. Nie nale¿y drapaæ swêdz±cych miejsc.
Egzema u dzieci
Pierwszym objawem egzemy u dzieci s± zaczerwienione policzki, które nastêpnie pokrywaj± siê ³uszcz±c± wysypk±. Nastêpnie zmiany skórne przechodz± na ca³± buziê, zgiêcia kolan i ³okci i pod pachy. Niestety dzieci nie s± w stanie powstrzymaæ siê od drapania, które bardzo pogarsza stan skóry, nale¿y zak³adaæ mu bawe³niane rêkawiczki i obcinaæ bardzo regularnie paznokcie. Wa¿ne jest, aby zak³adaæ dziecku bawe³niane ubranka dok³adnie wyp³ukane z detergentu lub prane w specjalnych ¶rodkach antyalergicznych. W aptekach mo¿na znale¼æ tak¿e specjalne ¶rodki do k±pieli dzieci ze zmianami skórnymi.
Egzema leczenie
W przypadku podejrzenia alergii lekarz dermatolog lub alergolog zazwyczaj przeprowadza wywiad z chorym, dotycz±cy podobnych schorzeñ w rodzinie, czasu w którym zmiany siê pojawi³y i ich intensywno¶æ. Nastêpnie kieruje pacjenta na badania specjalistyczne pozwalaj±ce ustaliæ substancjê uczulaj±c±. Najczê¶ciej stosuje siê testy skórne lub serologiczne.
W leczeniu egzemy czêsto stosuje siê ma¶ci zawieraj±ce kortyzon lub leki antyhistaminowe, które ³agodz± przebieg schorzenia. Najlepsz± jednak metod± zapobiegania powstawania egzemy jest unikanie kontaktu z substancj± uczulaj±c± lub innymi czynnikami j± powoduj±cymi.
Jak pielêgnowaæ swêdz±c± skórê?
Aby unikaæ nawrotów egzemy, albo unikaæ jej uci±¿liwej formy, warto przestrzegaæ kilku zasad.
- Myj siê ciep³± wod±, a nie gor±c±. Gor±ca woda niszczy warstwê ochronn± skóry.
- Do k±pieli stosuj zawiesinê m±ki owsianej. W aptekach s± gotowe zawiesiny, ale mo¿na równie¿ wsypaæ gar¶æ p³atków owsianych do torebki z gazy i umie¶ciæ pod strumieniem wody. Woda wyp³ucze zawiesinê.
- Nie bierz d³ugich k±pieli
- Po k±pieli na³ó¿ na skórê gêsty krem nawil¿aj±cy przeznaczony do skóry atopowej. Myd³a, które stosujesz powinny zawieraæ lekko kwa¶ne lub neutralne pH.
- Do mycia i codziennej pielêgnacji u¿ywaj emolientów, które nawil¿aj± i nat³uszczaj± skórê.
- No¶ lu¼ne ubrania, które nie bêd± ociera³y siê o chor± skórê.
- W lecie unikaj d³ugiego przebywania na s³oñcu, jesieni± i zim± ubieraj siê ciep³o
- Ubrania pierz w specjalnych hipoalergicznych ¶rodkach
Egzema: czy mo¿na jej zapobiec
Aby zapobiec powstawaniu egzemy, przede wszystkim nale¿y wyeliminowaæ kontakt z alergenem, albo inn± przyczynê wywo³uj±c± ten stan. Dlatego bardzo wa¿na jest konsultacja z lekarzem. Najczê¶ciej zmiany na skórze s± wywo³ywane przez alergeny:
- pokarmowe,
- czynniki klimatyczne,
- wziewne,
- zmiany hormonalne,
- dym papierosowy, substancje dra¿ni±ce,
- drobnoustroje
- stres.
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
Tu rz±dzi ona, czyli 16 pozycji seksualnych, w których dominuje kobieta
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
- Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?