Dieta 1500 kilokalorii - czy jest skuteczna?

Dieta 1500 kalorii to sposób na dość szybką utratę zbędnych kilogramów. Dieta zakłada znaczne ograniczenie ilości spożywanych dziennie kalorii, ale jak przekonują jej zwolennicy, nie powoduje ciągłego odczuwania głodu ani złego samopoczucia. Kto może korzystać z diety 1500 kalorii, a dla kogo taki sposób odchudzania nie jest wskazany? Co można jeść na diecie 1500 kalorii i czy w ogóle jest ona zdrowa?

Na czym polega dieta 1500 kalorii?

Dieta 1500 kalorii (prawidłowo kilokalorii, ale przyjęło się używanie "skróconej" wersji) polega na ograniczeniu ilości spożywanych kalorii. Żeby dieta 1500 kalorii była skuteczna i przede wszystkim zdrowa, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • Jedzenie małych porcji co 3 – 4 godziny

Małe, ale częste posiłki są podstawą diety 1500 kalorii. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie metabolizmu i zmuszenie organizmu do zużywania dostarczonej energii na bieżąco. Ważne jest również to, żeby ostatni posiłek w ciągu dnia zjeść najpóźniej na 3 godziny przed położeniem się spać.

 • Zachowanie proporcji między węglowodanami, białkiem i tłuszczami

W diecie 1500 kalorii ważne jest, żeby nie ograniczać spożywania jedynie wybranych składników i zachować proporcje między węglowodanami, białkiem i tłuszczami. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Główne posiłki w ciągu dnia, czyli śniadanie, obiad i kolacja, powinny składać się z tłuszczu, węglowodanów, pełnowartościowego białka oraz sporej porcji warzyw. Drugie śniadanie oraz podwieczorek powinny zaspokoić niewielki głód, dlatego warto, żeby zawierały węglowodany albo białko. Najlepszymi zdrowymi przekąskami będą owoce albo produkty, takie jak maślanka, jogurt czy kefir.

 • Połączenie diety z wysiłkiem fizycznym

Zdecydowanie najlepsze efekty daje stosowanie diety 1500 kalorii w połączeniu z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym. W czasie diety nie poleca się intensywnych, długotrwałych ćwiczeń, ale wysiłek trwający około 30 minut sprawi, że utrata kilogramów będzie szybsza, a sylwetka będzie lepiej wyglądała.

 • Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika

W diecie 1500 kalorii nie może zabraknąć błonnika pokarmowego, który wpływa pozytywnie na procesy trawienne i przyspiesza przemianę materii. Najlepsze źródła błonnika to warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste.

 • Wybieranie wartościowych produktów

Ze względu na ograniczenie spożywanych kalorii, bardzo ważne jest, aby posiłki były wartościowe i nie dostarczały pustych kalorii. Konieczne jest zrezygnowanie z potraw smażonych, tłustych mięs, słodyczy, słonych przekąsek, a także gotowych dań.

 • Ograniczenie spożywania soli i cukru

Zmniejszenie ilości spożywanej soli i cukru powinno być początkiem każdej zdrowej diety. Sól prowadzi między innymi do rozwoju nadciśnienia, a także zatrzymywania wody w organizmie. Z tego względu warto zastąpić ją ziołami i innymi wyrazistymi przyprawami. Zamiast cukru warto stosować miód albo dosładzać potrawy słodkimi dodatkami, takimi jak banany czy daktyle.

W diecie dozwolone są niewielkie odstępstwa od ilości spożytych kalorii. Oznacza to, że dnia, w którym planuje się na przykład większy wysiłek fizyczny, dozwolone jest zjedzenie nieco większej ilości kalorii, a innego dnia można zjeść ich mniej.

Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

Przykładowy jadłospis na diecie 1500 kalorii

 • Pierwsze śniadanie: bułka grahamka z chudą wędliną i pomidorem;
 • Drugie śniadanie: koktajl z kefiru i truskawek lub malin;
 • Obiad: pieczona ryba z warzywami gotowanymi na parze;
 • Podwieczorek: owoc lub jogurt;
 • Kolacja: sałatka z kurczakiem oraz jajkiem i kanapka z chleba razowego;

Dieta 1500 kalorii – czy zdrowa?

Dieta 1500 kalorii ma wiele zalet i może być stosowana przez dłuższy czas. Ogromną zaletą takiej diety kalorii jest jej różnorodność i to, że pomimo ograniczenia spożywanych kalorii nie jest konieczna rezygnacja z wielu grup produktów. Stosując dietę 1500 kalorii należy jednak pamiętać, żeby ograniczając ilość spożywanych kalorii nie ograniczać ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym, należy zadbać, aby spożywane pokarmy były wartościowe i zawierały całą gamę witamin, związków mineralnych i innych niezbędnych składników.

Dieta 1500 kalorii – dla kogo wskazana?

Dieta 1500 kalorii jest zalecana głównie osobom z nadwagą, a nawet otyłością. Mogą ją stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety, o ile nie występują u nich żadne przeciwwskazania. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy dieta może być stosowana, należy skonsultować się z lekarzem.

Kto nie może jej stosować?

Diety 1500 kalorii nie mogą stosować dzieci, młodzież, a także kobiety w ciąży oraz karmiące. Niskokaloryczna dieta nie jest zalecana również osobom, które intensywnie ćwiczą i mają dużo większe zapotrzebowanie kaloryczne.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: