Kaloria i kilokaloria - czym się różnią i dlaczego większość z nas jest w błędzie?

Kaloria to jednostka, którą powszechnie i błędnie używa się do określenia liczby kilokalorii. Jeśli usłyszysz, że coś ma dużo kalorii, możesz być pewien, iż tak naprawdę chodzi tu o kilokalorie, czyli kcal. Kaloria i kilokaloria - jak je rozróżnić?

Kalorie i kilokalorie - te pojęcia często są ze sobą mylone. W istocie znany nam wszystkim skrót "kcal" nie odnosi się do kalorii, lecz do kilokalorii. Na czym to polega? Jeśli nie chcesz mieszać sobie w głowie i pozostać w błogiej nieświadomości, nie czytaj dalej; jeżeli pragniesz należeć do grona kalorycznych wtajemniczonych, poniższy tekst jest dla ciebie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kaloria (cal): co to jest?

Słowo "kaloria" pochodzi od łacińskiego calor, czyli ciepło. Skąd ta nazwa? Kaloria jest historyczną jednostką ciepła. Dziś to jednostka pozaukładowa (nienależąca do układu SI, Międzynarodowego Układu Jednostek Miar). Wykluczenie z SI oznacza, że jednostka jest przestarzała i nieużywana w oficjalnym naukowym żargonie. Dziś ciepło utożsamiane jest z inną jednostką, dżulem (J) - kaloria odeszła do lamusa. Skrót od kalorii do cal.

Często używamy słowa "kaloria" do określenia kaloryczności danego produktu. Powinno się jednak używać wyrazu "kilokaloria" i skrótu "kcal". Dlaczego? O tym poniżej.

Kilokaloria (kcal): co to jest?

Gdy mówimy "pizza jest bardzo kaloryczna" lub "szpinak ma mało kalorii" mamy tak naprawdę na myśli nie kalorię, lecz kilokalorię. Powtórzmy: skrót "kcal" oznacza kilokalorię - nie kalorię!

Niestety, w powszechnym ujęciu "kcal" odpowiada (błędnie) kalorii. Takie nazewnictwo występuje w większości popularnych publikacji zarówno papierowych, jak i internetowych dotyczących zdrowego odżywiania czy diet (w naszym serwisie też często można spotkać słowo "kaloria" w odniesieniu do kilokalorii). W istocie jednak rzadko kiedy chodzi o prawdziwą kalorię, czyli cal.

> Sprawdź: Jak obliczyć wartość energetyczną posiłku, czyli ile to ma kalorii?

Kilokaloria (kcal) to, z naukowego punktu widzenia, jednostka energii cieplnej, która jest równa 1000 kalorii (cal). Pojęcia kilokalorii najpowszechniej używa się w dietetyce. Określa się w ten sposób ilość energii cieplnej, którą - poprzez spalanie pokarmów o określonej wartości energetycznej (liczbie kcal) - powinno się dostarczyć organizmowi. Energia, którą przetwarza organizm, jest przez niego wykorzystywana do podtrzymywania funkcji życiowych.

Wartości energetyczne przykładowych produktów:

  • gotowana kasza jaglana - 100 kilokalorii (kcal) w 100 gramach,
  • jeden banan - 180 kilokalorii (kcal),
  • jeden wafelek kakaowy - 160 kilokalorii (kcal),
  • bułka pszenna - 160 kilokalorii (kcal),
  • kufel (0,5 l) piwa jasnego pełnego - 245 kilokalorii (kcal),
  • szpinak - 23 kilokalorie (kcal).

Dobra rada: jeśli jednak chcemy pozostać przy wyrazie "kaloria", by nie mylić czytelnika czy rozmówcy (którzy nie muszą przecież wiedzieć, co to jest kaloria), możemy pisać słowo "kaloria" od wielkiej litery. Przyjęło się bowiem, że "Kaloria" pisana od wielkiej litery oznacza kilokalorię. W ten sposób zostajemy przy powszechnej (mylnej) nazwie i jednocześnie zachowujemy wierność naukowemu słownictwu.

Kilokaloria czasem jest nazywana dużą kalorią, a kaloria - małą kalorią.

Kalorie i kilokalorie: powtórka

Na koniec skrótowe powtórka frapującego problemu kalorii i kilokalorii. "Kaloria" pisana wielką literą oznacza kilokalorię (kcal). 1 kilokaloria to 1000 kalorii (cal) pisanych od małej litery. Podsumowując:

1 kilokaloria = 1 Kaloria (1 kcal = 1 kcal)
1 kilokaloria = 1000 kalorii (1 kcal = 1000 cal).

To także może cię zainteresować:

Napoje dietetyczne - wcale nie lepsze od swoich cukrowych odpowiedników

Więcej o: