Kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA) to organiczny związek chemiczny, który jest produktem metabolizmu tryptofanu i rozpadu serotoniny. Tryptofan to aminokwas białkowy, a serotonina - hormon tkankowy. Oznaczenie 5-HIAA stosuje się przede wszystkim w diagnostyce rakowiaka i innych nowotworów neuroendokrynnych.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
W moczu zdrowego człowieka stężenie 5-HIAA jest niewielkie. Rakowiaki produkują nadprogramowe ilości serotoniny, a to wiąże się z podwyższonym stężeniem 5-HIAA w moczu chorego. Zwiększone wartości 5-HIAA czasem występują także w przebiegu raka płuc i trzustki.
Kwas 5-hydroksyindolooctowy: wskazania do badania
Kiedy wykonuje się badanie kwasu 5-hydroksyindolooctowego? Wskazania do badania to:
Jak wygląda oznaczanie kwasu 5-hydroksyindolooctowego? Bada się go na podstawie próbki moczu. Nie jest to jednak standardowe badanie moczu, do którego potrzeba jednorazowo zbieranej próbki. Mocz zbiera się przez dobę - jeśli zacząłeś pobieranie o 8 rano w środę, musisz je zakończyć o 8 rano w czwartek. Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, a następnie zbierać kolejne dawki płynu do jednego jednorazowego pojemnika (można go kupić w aptece; wyparzane szklaneczki i słoiczki po syropach przeszły do historii). Pomiędzy zbieraniem moczu pojemnik trzeba trzymać w lodówce. Po zakończeniu zbierania próbek należy porządnie zamieszać całość, a następnie odlać 50-100 mililitrów do następnego pojemniczka. Na pojemniczku przyklej karteczkę z adnotacją o czasie pobierania próbek moczu, potem oddaj go do analizy.
Sprawdź: O czym świadczy kolor moczu? I czy dziwny kolor moczu musi oznaczać chorobę?
Podczas dobowego zbierania moczu należy powstrzymać się od jedzenia określonych rzeczy i przyjmowania pewnych leków, przede wszystkim tych, które zawierają tryptofan. Wynik fałszywie dodatni mogą spowodować banany, awokado, ananas, orzechy, herbata, kawa i czekolada. Na dodatni wynik wpływ mogą mieć również leki takie jak paracetamol, salicylany, metysergid, fenobarbital i niektóre cytostatyki. Wynik fałszywie ujemny może być efektem spożycia alkoholu, neuroleptyków, inhibitorów MAO, metylodopy, izoniazydu i kwasu acetylosalicylowego.
Norma 5-HIAA to 2-9 mg w moczu dobowym. Podwyższony poziom sugeruje rakowiaka. Uwaga! Może się zdarzyć, że analiza moczu nie wykaże podwyższonego stężenia HIAA mimo obecnego rakowiaka.
5 prostych badań, które ratują nam życie
Źródła: Medistore, Mp.pl, Onkonet.pl