Pulmonolog koncentruje się na układzie oddechowym i jego schorzeniach, ale nie ma potrzeby, by zajmował się tobą za każdym razem, gdy masz z nim problem. Najczęściej skutecznie w takich sytuacjach pomaga lekarz pierwszego kontaktu i to on powinien zadecydować, czy potrzebujesz konsultacji, bądź kompleksowej opieki pulmonologicznej. Oczywiście możesz odwiedzić pulmonologa bez skierowania, zawsze, gdy coś cię niepokoi, jak każdego specjalistę zresztą, ale prywatnie, odpłatnie.
Pulmonolog zwykle diagnozuje i leczy:
Ponieważ pulmonolog specjalizuje się także w diagnostyce chorób układu oddechowego, lekarz pierwszego kontaktu kieruje do niego nie tylko, gdy podejrzewa jedną z wymienionych chorób, ale i wtedy, gdy nie potrafi odkryć przyczyny dolegliwości typowych dla chorób układu oddechowego (np. przewlekły kaszel). Ponadto pulmonolog informuje pacjenta, w jaki sposób powinna przebiegać profilaktyka chorób układu oddechowego w przypadku grup szczególnego ryzyka (bierni palacze, osoby narażone na choroby zawodowe płuc).
W przypadku dzieci wskazana jest konsultacja u pulmonologa dziecięcego. Chociaż trafiają do niego najmłodsi pacjenci z problemami podobnymi do tych dorosłych, są też takie typowe dla tej grupy wiekowej. Niejednokrotnie konsultowane są dzieci, które nie mają jeszcze objawów chorobowych, objawy nie są typowe lub potrzebne jest różnicowanie schorzeń, w celu podjęcia szybkiego i skutecznego leczenia. Przykładowo do pulmonologa kierowani są pacjenci pediatryczni, którzy:
Istnieje wiele objawów, które wymagają wyjaśnienia pulmonologa. Mogą oznaczać chorobę przewlekłą, nawet zagrażającą życiu, stan wymagający kompleksowego leczenia, etc. Do najważniejszych należą:
Przebieg, zakres i czas kuracji leczniczej zleconej przez pulmonologa jest w dużej mierze zależny od konkretnej diagnozy, która postawiona zostaje na podstawie interpretacji wyników zleconych badań. Wśród często zlecanych badań (w zależności od podejrzewanego schorzenia) są badania krwi (choćby parametry stanu zapalnego), klasyczne rtg klatki piersiowej, ale i tomografia komputerowa czy spirometria.
Jeśli zachodzi potrzeba, to specjalista kieruje chorego na zabieg chirurgiczny, inne leczenie specjalistyczne (choćby immunologiczne, alergologiczne), albo też wykona zabieg odbarczający. Ponadto może wykryć ciała obce z płuc, oskrzeli czy tchawicy i zlecić ich usunięcie metodą endoskopową, a także zalecić choremu leczenie w sanatorium.
Więcej na ten temat: