Rak płuc: rośnie liczba chorych wśród osób, które nigdy nie paliły papierosów

Rak płuc, od dawna uważany za chorobę atakującą głównie osoby palące papierosy, coraz częściej dotyczy także tych, którzy nigdy nie palili. Za rosnącą liczbę zachorowań na raka płuc wśród osób niepalących, odpowiada przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska. Angielscy naukowcy apelują do władz o zwrócenie baczniejszej uwagi na ten problem.

Brytyjscy naukowcy, zaniepokojeni rosnącą liczbą zachorowań na raka płuc wśród osób, które nigdy nie paliły papierosów, zaapelowali o zwrócenie większej uwagi na ten problem. Na łamach czasopisma "Journal of the Royal Society of Medicine" zastanawiają się nad przyczynami tego zjawiska. Uważają bowiem, że przypisywanie raka płuc tylko palaczom papierosów usypia niejako czujność pozostałych osób, które - przekonane że ten rak im nie grozi - nie wykonują badań profilaktycznych oraz nie zwracają uwagi na pierwsze symptomy choroby. A w przypadku raka płuc szczególnie ważne jest wczesne wykrycie choroby, bo tylko wtedy leczenie daje dobre rezultaty.

Jak piszą autorzy artykułu w samej tylko Wielkiej Brytanii na raka płuc umiera rocznie ponad 6 tysięcy osób, które nigdy nie sięgały po papierosy. Okazuje się, że jest to więcej zgonów niż np. z powodu raka szyjki macicy, czy też białaczki. Zachorowanie na raka płuc jest oczywiście nadal silnie związane z paleniem papierosów i atakuje głównie palaczy, jednak grupa chorych, którzy nigdy nie palili znacznie się powiększyła w ostatnich latach. Zatem należy, zdaniem autorów artykułu, zwrócić baczniejszą uwagę na ten problem.

Za zachorowaniami na raka płuc wśród osób niepalących papierosów odpowiadają, jak piszą badacze: palenie bierne, narażenie na wdychanie substancji rakotwórczych oraz zanieczyszczenie środowiska. Szczególnie ten ostatni czynnik powinien być uświadamiany zarówno lekarzom, jak i władzom. Zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy, oznacza bowiem rosnące zagrożenie zachorowaniem na raka płuc, które nie jest związane z faktem palenia papierosów.

Zobacz wideo

Rak płuc - jakie daje objawy?

Rak płuc to wyjątkowo podstępna choroba. Długo nie daje żadnych widocznych objawów. Pierwsze symptomy choroby bywają lekceważone lub przypisywane innemu schorzeniu. Czasem rozwijający się rak płuca zauważany jest przypadkowo, przy okazji badań, takich jak tomografia komputerowa. Objawy raka płuc to uporczywy kaszel, pojawiająca się chrypka, duszność i świszczący oddech, krew pojawiająca się w odkrztuszanej wydzielinie, a także spadek masy ciała i tzw. zespół żyły głównej. Zamykana wskutek rozwoju raka żyła główna, znajdująca się w pobliżu oskrzeli i węzłów chłonnych śródpiersia, powoduje obrzęki twarzy, szyi i kończyn górnych, a także sinicę, bóle w klatce piersiowej, czy też poszerzenie żył powierzchniowych.

Trzeba jednak powiedzieć, że te symptomy bywają lekceważone lub niezauważone przez chorego, co powoduje zbyt późne stawianie diagnozy, gdy choroba znacznie się już rozprzestrzeni. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz regularne wykonywanie badań, takich jak np. prześwietlenia płuc.

Więcej o: