E-papieros - co warto wiedzieć?

Wiele mówi się o szkodliwości palenia papierosów - i to nie tylko dla samego palacza, ale przede wszystkim dla osób w jego otoczeniu. Z tego względu coraz częściej palący zamieniają tradycyjne papierosy na papierosy elektroniczne, które uważane są za mniej szkodliwe i bardziej bezpieczne dla zdrowia. Badania naukowe, jak wskazuje w swoim raporcie profesor dr hab. nauk medycznych Andrzej Sobczak, udowadniają, że zarówno tradycyjny, jak i e-papieros jest niekorzystny dla ludzkiego organizmu, jednak ten drugi o wiele mniej. Czym właściwie e-papieros różni się od zwykłego i czy rzeczywiście jest bezpieczniejszy?

E-papieros a papieros tradycyjny 

Podstawowa różnica między papierosem tradycyjnym a elektronicznym polega na substancji, która jest spalana. W e-papierosie jest to odparowujący w czasie palenia liquid, czyli płyn zawierający nikotynę, a także wodę, glicerynę lub glikol propylenowy, jak również mieszankę składników odpowiedzialną za smak i zapach. Spośród nich jedynie śladowa część składników może mieć jakiekolwiek niekorzystne działanie na zdrowe.

Inaczej sprawa wygląda, gdy weźmie się pod lupę papierosy tradycyjne. W każdym z nich znajduje się ponad 5600 związków chemicznych, a spośród nich aż około 400 jest bardzo niekorzystnych dla ludzkiego organizmu. Jedną z takich substancji jest tlenek węgla, który utrudnia oddychanie oraz zakłóca funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Zatem jak widać, skład e-papierosa jest o wiele bardziej przyjazny dla zdrowia, jednak nie oznacza to, że jest zupełnie bezpieczny. 

Widziałeś kiedyś płuca palacza? Zrób je z butelki na własny użytek i zobacz, co się stanie

E-papieros a zdrowie

Skład olejków do papierosów elektronicznych jest niewątpliwie bardziej przyjazny, niż to, co znajduje się w tradycyjnych papierosach. W związku z tym ich palenie może być dobrym pomysłem dla osób, które chcą skończyć z nałogiem. Przeprowadzono szereg badań, by sprawdzić, czy elektroniczne papierosy mogą być zdrowsza alternatywą dla palenia tytoniu, a ich wyniki mogą być zaskakujące. 

  • Badania wykazały, że e-papieros nie szkodzi sercu, a przynajmniej na pierwszy rzut oka. Uczestników badania, spośród których wszyscy byli palący, podzielono na dwie grupy: palaczy tradycyjnych oraz e-palaczy. Następnie wszystkim zmierzono puls oraz ciśnienie, a także przeprowadzano badanie echo-graficzne serca. Wyniki wykazały, że między osobami palącymi elektroniczne papierosy a niepalącymi nie było widocznej różnicy w badanych parametrach. Natomiast osoby palące papierosy tradycyjne miały wyniki zdecydowanie gorsze, niż grupa związana z e-papierosami. 
  • Kolejną kwestią, którą zajęli się badacze, był wpływ na zdrowie codziennego wdychania gliceryny i glikolu, zawartych w liquidach. Badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych poza ewentualną suchością w gardle, kaszlem lub reakcjami alergicznymi na glikol, jednak mimo iż substancje zawarte w olejkach są przebadane pod względem szkodliwości, nie wiadomo do końca, czy negatywnych skutków rzeczywiście nie będzie w przyszłości. Glikol używany jest między innymi jako kośnik leków wziewnych, które podaje się podczas przeszczepów płuc, jednak e-papieros zawiera znacznie większą jego dawkę. Nie da się zatem stwierdzić, czy codziennie przyjmowanie go w takiej ilości jest całkowicie bezpieczne.
  • Ogromnym problemem w przypadku tradycyjnych papierosów jest bierne palenie, nawet bardziej szkodliwe, niż aktywne. Okazuje się, że w przypadku e-papierosa taka sytuacja nie ma miejsca, ponieważ podczas spalania liquidu nie wydzielają się szkodliwe substancje. 

Choć może się wydawać, że e-papieros to rozwiązanie bezpieczne, należy pamiętać, że to wynalazek stosunkowo nowy. Trudno więc mówić ze stuprocentową pewnością, że nie są szkodliwe. Pewne jest natomiast, że to doskonała alternatywa dla palaczy, którzy chcieliby zerwać z nałogiem. 

Ile kosztuje e-papieros?

Jednym z głównych powodów, poza zdrowotnymi, które popychają palaczy do decyzji o zerwaniu z nałogiem lub przejściu na papierosy elektroniczne, są koszty. Papierosy są drogie, a przy wypalaniu paczki lub kilku paczek dziennie stają się nieekonomiczne. Jak na tym tle wypada e-papieros?

Cena samego urządzenia zaczyna się na ogół od 100 zł, jednak mając w planie całkowite przestawienie się na palenie elektroniczne, warto zainwestować nieco więcej w sprzęt wyższej jakości. Do tych kosztów należy wliczyć także utrzymanie urządzenia, jednak nie są one wysokie. Olejki do e-papierosów to wydatek rzędu nieco wyższego, niż przeciętna paczka papierosów tradycyjnych, jednak są one bardziej ekonomiczne - na miesiąc mogą wystarczyć średnio trzy opakowania. Zatem, nawet biorąc pod uwagę cenę sprzętu, wygląd ana to, że e-palenie jest bardziej ekonomiczne, niż palenie tradycyjne. 

Czy e-papieros to dobry wybór?

E-papieros to rozwiązanie zdrowsze i tańsze niż zwykłe papierosy, nie oznacza to jednak, że są całkowicie bezpieczne i nie mają negatywnego wpływu na ludzki organizm. Należy także pamiętać, że ich bezpieczeństwo dla organizmu nie zostało jeszcze do końca sprawdzone, a wszelkie ewentualne negatywne skutki mogą zostać odkryte dopiero za pewien czas. Dlatego najlepiej traktować e-palenie jako sposób na rozstanie z nałogiem tytoniowym, niż jako długotrwałą alternatywę dla papierosów. 

To również może cię zainteresować:

Nikotyna - wpływ na zdrowie i uzależnienie od nikotyny

Widok płuc palacza - najlepsza motywacja do rzucenia palenia

Jak czymś takim częstować? Drastyczne zdjęcia na opakowaniach papierosów jednak robią wrażenie

Więcej o: