Widok płuc palacza - najlepsza motywacja do rzucenia palenia

O tym, że palenie jest śmiertelnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia mówi się bez przerwy. Statystyki są w tej kwestii bezlitosne i nie pozostawiają cienia wątpliwości. Co roku z powodu palenia papierosów na całym świecie umierają tysiące ludzi. Bardzo ważne jest propagowanie wiedzy na temat konsekwencji długotrwałego palenia papierosów. Jedynie w ten sposób można realnie przestrzegać ludzi przed tym nałogiem i pokazywać, do czego można doprowadzić swój własny organizm. To, jak wyglądają płuca palacza powinno być wystarczającym powodem, aby rozstać się z nałogiem.

Palenie papierosów - najczęstsze efekty

Regularne palenie papierosów jest przyczyną powstawania licznych chorób. Niektóre z nich są bardzo "charakterystyczne" dla tego nałogu i powszechnie kojarzone właśnie z nim. Większość ludzi utożsamia palenie papierosów z chorobami nowotworowymi. I słusznie. Płuca palacza muszą każdego dnia przyjmować wielkie dawki zanieczyszczeń i rakotwórczych substancji. Rak i choroby płuc (w tym POChP) nie są jednak jedynym zagrożeniem, jakie wynikają z palenia papierosów.

Dym tytoniowy zawiera szereg substancji, które katastrofalnie wpływają także na nasz układ krwionośny. Już jeden wypalony papieros podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza akcję serca, znacząco zwiększając ryzyko zawału serca lub udaru.

Papierosy przyczyniają się do powstawania wielu chorób żołądka. Począwszy od zwykłej zgagi, poprzez wrzody i problemy z trawieniem aż po nowotwory układu pokarmowego.

Rak płuca: po co jeszcze radioterapia?

Płuca palacza - przerażający widok

Raczej niewielu ludzi zdaje sobie w pełni sprawę z tego, jak wyglądają płuca palacza. Widok ten, choć przerażający, powinien mimo wszystko być znany każdemu, kto pali papierosy lub zamierza spróbować tego nałogu.

Płuca palacza po roku regularnego palenia w niczym nie przypominają już zdrowego organu. Stają się całkowicie czarne - jest to efekt działania substancji smolistych, obecnych w dymie papierosowym. Szacuje się, że w dymie tym znajduje się około 4000 różnych substancji, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie; płuca należą do pierwszych organów, które są nimi "bombardowane". Zdjęcia przedstawiające zdrowe płuca i płuca palacza nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że te drugie nie funkcjonują normalnie. Nawet w kształcie stają się obwisłe i tracą jędrność typową dla zdrowego organu.

Choroby płuc u palaczy

Przerażający wygląd to oczywiście nie wszystko, co powinno nas niepokoić w płucach palacza. Regularne palenie całkowicie upośledza ich funkcjonowanie i staje się przyczyną powstawania szeregu groźnych dla zdrowia i życia chorób. Do najniebezpieczniejszych z nich należą wspomniane już nowotwory.

Rak płuc to choroba, na którą rocznie umierają tysiące ludzi na całym świecie. Niestety, w odróżnieniu od wielu innych nowotworów, w tym przypadku winę za zachorowanie ponosimy praktycznie tylko my. Szacuje się, że około 90% przypadków zachorowań na raka płuc jest efektem właśnie palenia papierosów. Gdyby tylko wyeliminować zatem ten nałóg, jeden z najgroźniejszych nowotworów na świecie mógłby niemalże całkowicie zniknąć!

Kolejna groźna choroba to rozedma płuc. Może ona spowodować nieodwracalne zniszczenie tego organu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Nie musi być związana z paleniem papierosów, ale nałóg ten bardzo często jest jej przyczyną. W czasie choroby pęcherzyki znajdujące się w płucach zaczynają nieprawidłowo się powiększać i w konsekwencji pękać. Zaburzenie prawidłowego krążenia w płucach skutkuje nadmiernym obciążeniem serca, co może doprowadzić do jego niewydolności.

Przedstawiające płuca palacza zdjęcia pokazują też, że nie trzeba wcale żadnej konkretnej choroby aby organ ten nie funkcjonował dobrze. Trudno w końcu oczekiwać prawidłowej pracy od płuc które wyglądają jak obwisłe, czarne worki wypełnione smołą i popiołem. Substancje smoliste zawarte w dymie osadzają się we wnętrzu płuc, tworząc lepką maź. Oddech palacza staje się płytki, a kondycja wyraźnie spada; osoba taka męczy się o wiele szybciej, niż niepaląca. Wszystko to jest efektem tego, czym stają się płuca palacza po roku palenia.

Jak uratować swoje płuca?

Palenie papierosów powoduje liczne zniszczenia w naszym organizmie. Wielu ludzi zastanawia się zatem, czy płuca palacza się regenerują i czy rzucenie palenia przyniesie im jakiekolwiek korzyści. Odpowiedź jest jasna - jak najbardziej. Nawet bardzo zniszczony organ możemy przywrócić do dobrej kondycji, jeśli tylko wiemy, jak oczyścić płuca palacza.

Niezbędnym warunkiem jest oczywiście definitywne skończenie z paleniem. Dopóki ktoś wypala nawet jednego papierosa dziennie, dopóty jego płuca nie będą w pełni zdrowe. Po rzuceniu papierosów warto zadbać o odpowiednią dietę. Trzeba pić dużo niegazowanej wody, która pomoże w stopniowym usuwaniu toksyn z organizmu. Ważny jest również sport i ćwiczenia oddechowe, ale po długim okresie palenia nie powinniśmy od razu zabierać się za intensywne aktywności. Lepiej wracać do tego stopniowo, aby odbudować normalną wydolność organizmu.

Szacuje się, że całkowite zregenerowanie i oczyszczenie płuc palacza zajmuje około 10 lat. Wydaje się długo, prawda? Cóż, jest to w takim razie dobra motywacja do tego, aby zacząć pracę nad tym już teraz.

To również może cię zainteresować:

Jak czymś takim częstować? Drastyczne zdjęcia na opakowaniach papierosów jednak robią wrażenie

Rak płuca: jak się badać, by mieć szansę na ratunek?

UKŁAD ODDECHOWY - budowa, funkcje i najczęstsze choroby

Więcej o: