Przewlekły kaszel u dzieci oraz dorosłych

Kaszel stanowi reakcję obronną organizmu na drobnoustroje, infekcje czy inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wyróżnia się kaszel ostry, podostry, a także przewlekły, trwający ponad 8 tygodni. Jest to wyjątkowo uporczywa odmiana kaszlu, która może utrudniać sen, a także sygnalizować poważne dolegliwości. Długotrwały kaszel występujący u dzieci oraz u dorosłych powinien być zdiagnozowany przez lekarza.

Długotrwały kaszel

Kaszel jest to naturalny odruch organizmu, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z drobnoustrojów oraz zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny. Każdy kaszel utrzymujący się przez określony czas, jest spowodowany działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Ze względu na długość trwania, wyróżnia się następujące rodzaje kaszlu:

  • kaszel ostry - utrzymuje się od tygodnia do 3 i zwykle wywołany jest infekcjami
  • kaszel podostry - trwa od 3 do 8 tygodni,
  • kaszel przewlekły - utrzymuje się przez minimum 8 tygodni, może być wywołany poważnymi chorobami i należy bezwzględnie skonsultować go z lekarzem.

Ze względu na obecność wydzieliny, kaszel dzielimy na produktywny (mokry) oraz nieproduktywny (suchy). Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj sygnalizuje infekcję, chociaż w przypadku stanu zapalnego dróg oddechowych, zwykle najpierw występuje kaszel suchy, a następnie mokry.

Kaszel ostry, który utrzymuje się od kilku dni do trzech tygodni, pomimo, że jest bardzo intensywny, zwykle towarzyszy infekcji i można wyleczyć go domowymi sposobami. Dużo większym problemem jest kaszel przewlekły, który trwa wiele tygodni. Zarówno u dorosłego, jak i u dziecka, kaszel przewlekły może być symptomem poważnej choroby i należy go skonsultować z lekarzem.

Zobacz wideo

Przewlekły suchy kaszel u dorosłych

Istnieje wiele przyczyn długotrwałego, suchego kaszlu u dorosłych. Według danych statystycznych, najczęstszymi przyczynami tej dolegliwości są astma, refluks żołądkowo-przełykowy oraz kaszel po infekcji wirusowej.

Nieprzechodzący, suchy kaszel to często jedyny objaw Zespołu Corrao, który stanowi jedną z odmian astmy. Kaszel ten utrzymuje się w ciągu dnia oraz nocy i bardzo często nasila się podczas aktywności fizycznej oraz jeżeli osoba chora przebywa na zimnym powietrzu. Kaszlu tego nie wolno bagatelizować, ponieważ u osób, cierpiących na Zespół Corrao badanie fizykalne oraz radiogram klatki piersiowej nie wykazują żadnych zmian, a głównym objawem choroby jest odruch wykrztuśny. Ponadto, kaszel ten nie ustępuje po kuracji antybiotykowej, po przyjmowaniu leków antyhistaminowych, a także środków zmniejszających przekrwienie. Jedynym lekiem na to schorzenie oraz metodą na pozbycie się uporczywego, suchego kaszlu są leki steroidowe, w postaci wziewnej. Kuracja tej odmiany astmy jest długotrwała.

Inną przyczyną przewlekłego, suchego kaszlu u dorosłych jest refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba ta spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem dolnego zwieracza w żołądku. Polega na cofaniu treści pokarmowej do przewodu pokarmowego, co powoduje podrażnienie tego obszaru. Jednym z objawów choroby refluksowej żołądka jest właśnie suchy kaszel, który stanowi reakcję obronną organizmu na podrażnienie przewodu pokarmowego.

W przypadku wykluczenia astmy oraz choroby refluksowej, należy zastanowić się, czy osoba cierpiąca na bezproduktywny, przewlekły kaszel nie przechodziła infekcji wirusowej kilka tygodni wcześniej. Długotrwały, suchy kaszel u dorosłych może być spowodowany chorobą dróg oddechowych, która ustąpiła kilka tygodni wcześniej. U takich osób konieczne jest zastosowanie kuracji kortykosteroidami.

Przewlekły kaszel u dziecka

Kaszel jest to objaw, który bardzo często występuje u dzieci, ponieważ stanowi on naturalny odruch obronny organizmu przed drobnoustrojami oraz infekcjami. Dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego, wobec czego kaszel występuje u nich częściej niż u dorosłych. Każdy kaszel u dziecka wymaga diagnostyki, a w szczególności kaszel przewlekły. Taki objaw u dziecka utrzymujący się ponad 8 tygodni, może być wynikiem wielu poważnych chorób, więc należy go skonsultować z lekarzem. Może być on sygnałem:

  • rozwijającej się astmy oskrzelowej oraz kaszlowej,
  • chorób pasożytniczych,
  • choroby refluksowej żołądka,
  • zakażenia górnych dróg oddechowych,
  • reakcji alergicznej,
  • chorób zatok,
  • nieprawidłowości anatomicznych, np. przerośniętych migdałków,
  • zakażeniem glistą ludzką i jej przechodzeniem przez górne drogi oddechowe.

Przewlekły kaszel u dziecka może być również spowodowany narażeniem na dym tytoniowy, a także obecnością ciała obcego w układzie oddechowym - może się zdarzyć, że dziecko połknie niewielki przedmiot, który zalegając w organizmie, będzie podrażniał drogi oddechowe i prowokował pokasływanie.

Więcej o: