Kortykosteroidy - kiedy się je stosuje? Czy są dostępne bez recepty?

Kortykosteroidy to najsilniejsze leki przeciwzapalne. W jakich formach są one dostępne i kto powinien z nich korzystać? Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania kortykosteroidów? Wyjaśniamy.

Kortykosteroidy - co to takiego? 

Kortykosteroidy to leki, które cechuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne. Mają one znaczący wpływ m.in. na gospodarkę wodno-elektrolitową, białkową, lipidową, białkową i węglowodanową.

Kiedy najczęściej stosuje się kortykosteroidy? Czy tego typu leki są dostępne bez recepty? Jakie mogą być skutki uboczne ich niewłaściwego stosowania? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Kortykosteroidy - nie tylko maść

Tego typu preparaty są bardzo często przepisywane przez demratologów w razie problemów skórnych. Tak dzieje się w przypadku silnego i uporczywego świądu, strupów, rumieni atopowego zapalenia skóry głowy. Leki te występują zazwyczaj w postaci:

  • kremów 
  • maści 
  • aerozoli
  • emulsji

Nie tylko leki

Warto jednak wiedzieć, że nazwa "kortykosteroidy" obejmuje nie tylko wspominane wcześniej preparaty lecznicze. To także steroidowe hormony wytwarzane w korze nadnerczy. Dzieje się to pod wpływem hormonu przysadkowego - adrenokortykotropiny (ACTH).  Wśród tych hormonów znajdują się: korytzon, kortyzol oraz kortykosteron. Warunkują one wiele ważnych procesów życiowych. 

Kortyzon został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1951 roku przez amerykańskiego farmakologa i biochemika Roberta Burnsa Woodwarda. Od tego czasu powszechnie stosuje się go w lecznictwie. Tego typu preparaty mogą być zewnętrznie (tylko na skórę) lub ogólnie.

Nadnercza - mała, lecz ważna fabryka hormonów. Budowa, funkcje i choroby nadnerczy >>

Zobacz wideo

Kortykosteroidy bez recepty

Obecnie możemy dostać w aptekach wiele produktów kortysteroidowych o różnej sile. Mimo że wiele takich leków (nawet bardzo silnych) dostępnych jest bez recepty, powinniśmy zachować w tym przypadku ostrożność. Tego typu preparaty należy stosować tylko i wyłącznie po zaleceniu lekarza. Ustala on także, przez jak długi czas może trwać taka terapia. Niestosowanie się do tego typu rad grozi wystąpieniem skutków ubocznych. Powinniśmy także pamiętać, że preparaty kortysteroidowe powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla małych dzieci.

Jeśli stan naszej skóry we trakcie leczenia pogorszy się, musimy szybko skonsultować się z lekarzem. Taki objaw może świadczyć o istnieniu jeszcze innego zakażenia. Czasami jest to także objaw uczulenia na lek.

Kortykosteroidy - skutki ubocznych

Z jakimi skutkami ubocznymi może wiązać się stosowanie kortykosteroidów? Eksperci wśród niechcianych następstw takiej terapii wymieniają najczęściej:

  • zakażenia grzybicze
  • trądzik różowaty
  • trądzik zwykły

Do tego typu powikłań dochodzi nie dlatego, że tego typu preparaty są niebezpieczne. Powstają one w skutek niewłaściwego ich stosowania. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie terapii ze specjalistą. Powinny zostać dokładnie określone jej ramy czasowe i dawki leku.

Kortykosteroidy w ciąży - czy jest bezpieczny?

W przypadku kobiet w ciąży sytuacja wygląda podobnie jak u innych pacjentów. Rozpoczęcie terapii kortykosteroidami powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Jeśli specjalista nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, określi odpowiednią dawkę leku i czas jego stosowania.

Kortykosteroidy - o tym pamiętaj

Kortykosteroidy to leki, które cechuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne. Jednak nazwa ta odnosi się także do hormonów steroidowych produkowanych w korze nadnerczy - to kortyzon, kortyzol i kortykosteron. W 1951 w po raz pierwszy został zsyntetyzowany kortyzon. Od tego czasu stosowany jest on w lecznictwie. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Kortykosteroidy mogą mieć wpływ m.in. na gospodarkę wodno-elektrolitową, białkową, lipidową, białkową i węglowodanową.
  • Obecnie są one często stosowane w przypadku różnych problemów skórnych.
  • Tego typu leki dostaniemy m.in. w postaci maści, kremów, emulsji i aerozoli.
  • Mimo że wiele takich leków (nawet bardzo silnych) dostępnych jest bez recepty, powinniśmy zachować ostrożność. Tego typu preparaty należy stosować tylko i wyłącznie po zaleceniu lekarza.
  • Niewłaściwe stosowanie leków może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. To m.in. trądzik różowaty i zakażenia grzybicze.

To może także cię zainteresować: