Hydrokortyzon - hormon wykorzystywany w celach leczniczych [działanie, właściwości, stosowanie w ciąży]

Hydrokortyzon nazywany jest także hormonem stresu. To dlatego, że jego poziom gwałtownie wzrasta w przypadku silnych przeżyć. Jednak jest on wykorzystywany także w celach leczniczych. Jakie właściwości i zastosowanie ma hydrokortyzon?

Hydrokortyzon - co to jest?

Hydrokortyzon (kortyzol) to hormon wytwarzany przez korę nadnerczy. Jednak jest on produkowany także syntetycznie i wykorzystywany w celach leczniczych. Musimy jednak pamiętać, że nie stosujemy go swobodnie. W przypadku maści, które są dostępne bez recepty, kuracja nie powinna trwać dłużej niż trzy dni. Z kolei w przypadku innych leków wymagana jest recepta wypisana przez lekarza.

Warto wiedzieć, że w naszym organizmie poziom hydrokortyzonu gwałtownie wzrasta pod wpływem silnych przeżyć. Z tej przyczyny nazywany jest on często hormonem stresu.

Hydrokortyzon - działanie

Jakie działanie mają preparaty zawierające w swoim składzie ten hormon? Jest ono przede wszystkim:

  • przeciwświądowe
  • przeciwalergiczne
  • przeciwreumatyczne

Hydrokortyzon - zastosowanie

Maść tego typu wcieramy 2-3 razy dziennie w skórę. Taka kuracja nie powinna trwać jednak dłużej niż 3 dni. Po tym czasie należy skonsultować się z lekarzem.

W jakich przypadkach sprawdzi się taki preparat?

  • łojotokowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry
  • oparzenia II i III stopnia (w takich przypadkach obowiązkowa jest także wizyta u lekarza)
  • świąd skóry
  • ukąszenia owadów

Z kolei leki stosuje się w trakcie leczenia:

  • reumatyzmu
  • astmy
  • niedoczynności tarczycy

Uwaga! Tego typu leki przyjmujemy tylko i wyłącznie po zaleceniu lekarza. Nie powinniśmy przekraczać także przepisanych dawek. W przeciwnym razie, mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne.

Jakie są najczęstsze przeciwwskazania?

Kto nie powinien stosować tego typu preparatów?

  • osoby chorujące na zaćmę
  • osoby chorujące na jaskrę
  • osoby chore na nowotwory skóry
  • osoby z nadciśnieniem
  • diabetycy
  • chorzy na gruźlicę

Nie zaleca się także, by stosowały je dzieci poniżej 12. roku życia. Jest to jednak indywidualna sprawa - w niektórych przypadkach lekarz może zdecydować inaczej. Tego typu maści nie używamy także w leczeniu ran otwartych.

Hydrokortyzon w ciąży - opinie kobiet

Czy hydrokortyzon jest bezpieczny w ciąży? I w jakim okresie można takie preparaty stosować? Wiele kobiet ma, co do tego spore wątpliwości. Co więcej, opinie pań, które stosowały takie maści, są bardzo podzielone.

Na naszym forum jedna z ciężarnych zapytała o opinię innych kobiet. Była wówczas w 19. tygodniu ciąży i pojawiły się u niej zmiany alergiczne. Ginekolog przepisał jej maść z hydrokortyzonem. Forumowiczka miała jednak pewne obawy. Słyszała wcześniej, że tego typu preparaty nie są wskazane dla kobiet w ciąży.

W dyskusji odezwała się pani, która stosowała produkt w okresie ciąży i była bardzo zadowolona z efektów:

Ja cierpię na atopowe zapalenie skory, które na początku ciąży zupełnie zniknęło i pojawiło się około 20 tygodnia prawdopodobnie w wyniku silnego stresu. Dermatolog przepisała maść na bazie hydrokortyzonu [...] Potem alergia znowu się pojawiła po 30 tygodniu. Ja w między czasie przeprowadziłam się do Włoch i tu ginekolog powiedział mi, żebym stosowała hydrokortyzon bez obawy o zdrowie dziecka i też powiedział, że lepiej stosować póki zmiany na skórze nie są rozlegle. Synek urodził się w terminie i jest zdrowy jak rybka i co najważniejsze na razie nie widać, żeby odziedziczył chorobę mamusi!


Jednak nie wszystkie kobiety w polecają takie preparaty:

Hydrokortyzon miałam przepisany przez ginekologa. Przestałam go stosować po 2 tygodniach, bo bałam się, że może mieć wpływ na dziecko. Ginekolog zapewniał, że przy krótkotrwałym stosowaniu (do 2 tygodni) na małej powierzchni nie ma wpływu na dziecko. 

Opinie na ten temat są podzielone. Z jednej strony, możemy znaleźć informacje, że substancja nie przenika przez łożysko i jest w pełni bezpieczna. Z drugiej, zdarzają się lekarze, którzy jednak odradzają stosowanie takich maści. Dlatego zanim zdecydujemy się na użycie preparatu, obowiązkowo skonsultujmy się z ginekologiem.

Zobacz także:

Czy "mięsień piwny" robi się od piwa? [NaZdrowie]


 


Więcej o: