Leki na kaszel - jakie wybrać, aby skutecznie pozbyć się dolegliwości?

Aby dobrze dobrać leki na kaszel, trzeba umieć rozpoznać rodzaj dolegliwości. Inaczej należy leczyć kaszel suchy, duszący, inaczej mokry z zalegającą gęstą wydzieliną. Kaszel, który towarzyszy przeziębieniu czy grypie, w pierwszych dniach choroby najczęściej jest suchy i duszący, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio nawilżyć błonę śluzową gardła, kiedy po kilku dniach zmienia się w mokry - sięga się po środki wykrztuśne, które pomagają pozbyć się zalegającej w oskrzelach i płucach wydzieliny.

Leki na kaszel suchy

W leczeniu kaszlu suchego najważniejsze jest nawilżanie błony śluzowej gardła. To właśnie dlatego chorym podczas choroby zaleca się przyjmowanie dużych ilości płynów, ale nie tylko. Bardzo ważne jest także to, aby w pokoju, w którym przybywa pacjent panowała odpowiednia wilgotność powietrza. O nawilżenie gardła zadba także odpowiedni syrop. Przy kaszlu suchym najlepiej sprawdzą się te na bazie dekstrometorfanem, wyciągiem z tymianku. Pomocny będzie także domowy syrop z cebuli. Wart także sięgnąć po syrop sosnowy i preparaty z propolisem (kitem pszczelim). Jeśli kaszel jest bardzo męczący, zwłaszcza nocą, lekarze polecają stosowanie syropów z dekstrometorfanem lub kodeiną.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może je stosować. Syropy na bazie dekstrometorfanu lub kodeiny mogą wchodzić w reakcje z niektórymi lekami. Niebezpieczne będą dla osób, które przyjmują leki:

Tej grupie chorych poleca się stosować syrop prawoślazowy, siemię lniane czy ziołową mieszankę Pectosan, a z leków syntetycznych lewodropropizynę.

Warto pamiętać, że syropów nie można popijać, ponieważ lek zamiast trafić do dróg oddechowych przedostanie się od razu do żołądka i niewiele zdziała. Wielu producentów dodaje do nich substancje smakowe, zapachowe i konserwujące, a także aspartan, czyli sztuczny słodzik, którego nie wolno podawać dzieciom.

Leki na kaszel mokry

Przy kaszlu mokrym najważniejsze jest, aby jak najszybciej pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny. Dlatego należy zastosować środki, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usuwanie. Najlepsze do tego będą tzw. leki mukolityczne. Jak one działają? Przede wszystkim zmniejszają gęstość oraz lepkość wydzieliny, dodatkowo poprawiają funkcjonowanie rzęsek, które  transportują wydzielinę do jamy ustnej. W ich składzie najczęściej znajduje się: ambroksol, bromheksydyną, karbocysteinę i acetylocysteinę.

U pacjentów z mokrym kaszlem stosuje się także leki, które wzmagają wydzielanie śluzu oskrzelowego. Pozwalają one skutecznie usunąć wirusy i ich pozostałości. Najskuteczniejsze będą w tym przypadku syropy z wyciągami z pierwiosnka, babki lancetowatej, lukrecji i bluszczu. Przy mokrym kaszlu nie można zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Grypa: co roku groźna i lekceważona

Domowe leki na kaszel

Pojawienie się kaszlu wcale nie musi oznaczać, że od razu trzeba umawiać się na wizytę do lekarza.  Można spróbować leczyć go samemu. Poza wspomnianym już syropem z cebuli (pokrojoną cebulę zasypuje się cukrem lub miodem), przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów oraz nawilżeniu powietrza, można zastosować inhalacje. U małych dzieci świetnie sprawdzi się nebulizator. Dzięki specjalnej maseczce sól fizjologiczna czy olejki eteryczne przedostaną się bezpośrednio do dróg oddechowych malca i ułatwią mu oczyszczenie ich zalegającej wydzieliny.

Dorośli oraz starsze dzieci mogą wykorzystać klasyczny sposób, czy zakryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad miską z gorącą wodą, do której warto dodać olejek eteryczny (np. eukaliptusowy).

Dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie napoju na bazie ciepłego mleka, masła, miodu i czosnku. Miód to naturalny lek na kaszel (można przyjmować go w ciągu dnia, po jednej łyżeczce). Czosnek zaś to najlepszy antybiotyk i pogromca bakterii.

Podczas choroby dobrze jest unikać pomieszczeń, które mogą być zadymione czy pełne innych szkodliwych dla układu oddechowego związków. Toksyny czy to z dymu papierosowego, czy smogu, mogą podrażniać błonę śluzową gardła i nasilić problem.

Jeśli domowe sposoby zawiodły, a tabletki czy syropy na kaszel dostępne bez recepty też nie poprawiły sytuacji, konieczna jest wizyta u lekarza. Być może doszło do zakażenia bakteriami i konieczne może być podanie silniejszych leków, a nawet antybiotyku. Tym samym, jeśli kaszel nie mija i zaczyna się nasilać, nie można go lekceważyć.

Więcej o: