Sól emska - dobra na kaszel, ale nie tylko. Sól emska właściwości i stosowanie

Sól emska ma postać białego proszku. Przygotowany z niej roztwór wykorzystywany jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie tych, którym towarzyszy uporczywy kaszel. Polecana jest także na tzw. kaszel palacza. Kiedy jeszcze warto sięgnąć po ten preparat i na czym polega działanie soli emskiej?

Sól emska to biały, suchy, jednorodny proszek o słonawym smaku złożony z siarczanów i chlorków sodu i magnezu oraz węglanu sodowego. Mimo że ma postać proszku, to w sprzedaży sól emska najczęściej występuje w postaci tabletek do ssania lub takich, które rozpuszcza się w wodzie.

Sól emska - właściwości

Sól emska działa wykrztuśnie dlatego polecana jest w leczeniu kaszlu. Sprawdza się zarówno u osób ze zwykłym przeziębieniem jak i zapaleniem oskrzeli. Polecana jest przede wszystkim przy kaszlu mokrym, ponieważ zmniejsza lepkość wydzieliny, która zalega w płucach i oskrzelach, dzięki czemu jej odkrztuszanie jest znacznie łatwiejsze. Przy kaszlu suchym nawilża błonę śluzową gardła, dodatkowo łagodzi uczucie drapania i suchości w gardle, które towarzyszy temu rodzajowi kaszlu. Dlatego też doskonale sprawdza się w łagodzeniu objawów zapalenia gardła. Doskonale sprawdza się w leczeniu kaszlu, który pojawia się u osób z alergią, stosowana jest także przy tzw. kaszlu palacza.

Sól emska wykazuje ponadto działanie sekretolityczne. Polega ona na pobudzaniu gruczołów błony śluzowej układu oddechowego do wydzielania rzadkiego śluzu. Dodatkowo zwiększa intensywność ruchów migawkowych, które są odpowiedzialne za wychwytywanie zanieczyszczeń w drogach oddechowych i usuwanie ich na zewnątrz.

To jednak nie koniec zalet soli emskiej. Związek ten stosowany jest także w leczeniu zgagi czy nadkwasoty, ponieważ działa zobojętniająco na kwaśną treść żołądka, przez co jej zażywanie powoduje, że kwasy trawienne nie oddziałują z taką mocą na przewód pokarmowy i nawet jeśli treść żołądka zostanie cofnięta, to nie wywoła to zgagi czy uczucia podrażnienia.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

Sól emska - jak bezpiecznie ją stosować?

Największą zaletą soli emskiej jest to, że w jej skład wchodzą tylko i wyłącznie naturalne substancje. W preparacie znajduje się mieszanina soli alkalicznych jak bromek, chlorek, siarczan czy wodorowęglan sodu, a także siarczan potasu czy fosforan sodu dwuzasadowy. W składzie tabletek znajduje się również benzoesan sodu, który odpowiada za działanie wykrztuśne i antyseptyczne. W soli emskiej w postaci tabletek musujących jest też kwas organiczny (np. winowy) odpowiadający za musowanie tabletki rozpuszczonej w płynie.

Mimo że to zupełnie naturalny farmaceutyk to trzeba przyjmować go rozsądnie. Zazwyczaj zaleca się trzymanie dawek wskazanych w ulotce leku. Najlepiej jest ją zażywać co 3-5 godzin w ilości jednej tabletki do ssania. Nie można zażywać tabletek z solą emską tuż przed snem, ponieważ pobudza organizm do wykrztuszania, co nie jest pożądane przed zasypianiem.

Kobiety w ciąży, zanim rozpoczną kurację solą emską, powinny zasięgnąć opinii lekarza. Niewłaściwie przyjęty lek może doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie i obrzęków. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla ciężarnych, które mają infekcję gardła i chcą leczyć się z pomocą soli emskiej, będą płukanki lub inhalacje na jej bazie. W przypadku płukanek roztworem soli emskiej gardło można bez obaw płukać kilka razy dziennie.

Aby przygotować inhalację z soli emskiej koniecznie trzeba zaopatrzyć się w specjalne ampułki do przyrządzenia odpowiedniego roztworu - 40 musujących tabletek emskich kosztuje niecałe 8 zł, natomiast ampułki do inhalacji ok. 40 zł za 20 sztuk. Preparaty dostępne są zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.

Sól emska - przeciwwskazania

Mimo że sól emska jest zupełnie naturalnym farmaceutykiem, są sytuacje kiedy jej stosowanie może być niebezpieczne. Nie mogą jej używać osoby, które chorują na: gruźlicę, krztusiec, zapalenie opłucnej lub mają nadwrażliwość na którykolwiek składnik soli emskiej to czynniki, które całkowicie eliminują jej używanie.

Każdy, kto ma wątpliwości, czy wolno mu sięgnąć po sól emską, powinien skonsultować się lekarzem. To lekarz powinien podjąć ostateczną decyzję i zezwolić na jej stosowanie lub nie. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które na stałe przyjmują leki. Zdarza się, że sól emska powoduje zwiększenie się wydzielania kwasu żołądkowego, zatem może zwiększać drażniące i nieprzyjemne działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Więcej o: