Sól emska - co to takiego, kiedy jest stosowana i jakie s± jej w³a¶ciwo¶ci?

Sól emska ma postaæ bia³ego proszku. Przygotowany z niej roztwór wykorzystywany jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie tych, którym towarzyszy uporczywy kaszel. Polecana jest tak¿e na tzw. kaszel palacza. Kiedy jeszcze warto siêgn±æ po ten preparat i na czym polega dzia³anie soli emskiej?

Sól emska to bia³y, suchy, jednorodny proszek o s³onawym smaku, z³o¿ony z siarczanów i chlorków sodu i magnezu oraz wêglanu sodowego. Mimo ¿e ma postaæ proszku, to w sprzeda¿y sól emska najczê¶ciej wystêpuje w postaci tabletek do ssania lub takich, które rozpuszcza siê w wodzie.

Sól emska - w³a¶ciwo¶ci

Sól emska dzia³a wykrztu¶nie dlatego polecana jest w leczeniu kaszlu. Sprawdza siê zarówno u osób ze zwyk³ym przeziêbieniem czy zapaleniem oskrzeli. Polecana jest przede wszystkim przy kaszlu mokrym, poniewa¿ zmniejsza lepko¶æ wydzieliny, która zalega w p³ucach i oskrzelach, dziêki czemu jej odkrztuszanie jest znacznie ³atwiejsze. Przy kaszlu suchym nawil¿a b³onê ¶luzow± gard³a, dodatkowo ³agodzi uczucie drapania i sucho¶ci w gardle, które towarzyszy temu rodzajowi kaszlu. Dlatego te¿ doskonale sprawdza siê w ³agodzeniu objawów zapalenia gard³a. Doskonale sprawdza siê w leczeniu kaszlu, który pojawia siê u osób z alergi±, stosowana jest tak¿e przy tzw. kaszlu palacza.

Widzia³e¶ kiedy¶ p³uca palacza? Zrób je z butelki na w³asny u¿ytek i zobacz, co siê stanie

Sól emska wykazuje ponadto dzia³anie sekretolityczne. Polega ona na pobudzaniu gruczo³ów b³ony ¶luzowej uk³adu oddechowego do wydzielania rzadkiego ¶luzu. Dodatkowo zwiêksza intensywno¶æ ruchów migawkowych, które s± odpowiedzialne za wychwytywanie zanieczyszczeñ w drogach oddechowych i usuwanie ich na zewn±trz.

To jednak nie koniec zalet soli emskiej. Zwi±zek ten stosowany jest tak¿e w leczeniu zgagi czy nadkwasoty, poniewa¿ dzia³a zobojêtniaj±co na kwa¶n± tre¶æ ¿o³±dka, przez co jej za¿ywanie powoduje, ¿e kwasy trawienne nie oddzia³uj± z tak± moc± na przewód pokarmowy i nawet je¶li tre¶æ ¿o³±dka zostanie cofniêta, to nie wywo³a to zgagi czy uczucia podra¿nienia.

Sól emska - jak bezpiecznie j± stosowaæ?

Najwiêksz± zalet± soli emskiej jest to, ¿e w jej sk³ad wchodz± tylko i wy³±cznie naturalne substancje. W preparacie znajduje siê mieszanina soli alkalicznych jak bromek, chlorek, siarczan czy wodorowêglan sodu, a tak¿e siarczan potasu czy fosforan sodu dwuzasadowy. W sk³adzie tabletek znajduje siê równie¿ benzoesan sodu, który odpowiada za dzia³anie wykrztu¶ne i antyseptyczne. W soli emskiej w postaci tabletek musuj±cych jest te¿ kwas organiczny (np. winowy) odpowiadaj±cy za musowanie tabletki rozpuszczonej w p³ynie.

Mimo ¿e to zupe³nie naturalny farmaceutyk to trzeba przyjmowaæ go rozs±dnie. Zazwyczaj zaleca siê trzymanie dawek wskazanych w ulotce leku. Najlepiej jest j± za¿ywaæ co 3-5 godzin w ilo¶ci jednej tabletki do ssania. Nie mo¿na za¿ywaæ tabletek z sol± emsk± tu¿ przed snem, poniewa¿ pobudza organizm do wykrztuszania, co nie jest po¿±dane przed zasypianiem.

Kobiety w ci±¿y, zanim rozpoczn± kuracjê sol± emsk±, powinny zasiêgn±æ opinii lekarza. Niew³a¶ciwie przyjêty lek mo¿e doprowadziæ do zatrzymania wody w organizmie i obrzêków. Znacznie bezpieczniejszym rozwi±zaniem dla ciê¿arnych, które maja infekcjê gard³a i chc± leczyæ siê z pomoc± soli emskiej, bêd± p³ukanki lub inhalacje na jej bazie. W przypadku p³ukanek roztworem soli emskiej gard³o mo¿na bez obaw p³ukaæ kilka razy dziennie.

Aby przygotowaæ inhalacjê z soli emskiej koniecznie trzeba zaopatrzyæ siê w specjalne ampu³ki do przyrz±dzenia odpowiedniego roztworu - 40 musuj±cych tabletek emskich kosztuje nieca³e 8 z³, natomiast ampu³ki do inhalacji ok. 40 z³ za 20 sztuk. Preparaty dostêpne s± zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.

Sól emska - przeciwwskazania

Mimo ¿e sól emska jest zupe³nie naturalnym farmaceutykiem, s± sytuacje kiedy jej stosowanie mo¿e byæ niebezpieczne. Nie mog± jej u¿ywaæ osoby, które choruj± na: gru¼licê, krztusiec, zapalenie op³ucnej lub maj± nadwra¿liwo¶æ na którykolwiek sk³adnik soli emskiej to czynniki, które ca³kowicie eliminuj± jej u¿ywanie.

Ka¿dy kto ma w±tpliwo¶ci, czy wolno mu siêgn±æ po sól emsk±, powinien skonsultowaæ siê lekarzem. To on powinien podj±æ ostateczn± decyzjê i zezwoliæ na jej stosowanie lub nie. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które na sta³e przyjmuj± leki. Zdarza siê, ¿e sól emska powoduje zwiêkszenie siê wydzielania kwasu ¿o³±dkowego, zatem mo¿e zwiêkszaæ dra¿ni±ce i nieprzyjemne dzia³anie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.