Płyn w jamie opłucnej (obrzęk płuc, woda w płucach)

Obecność płynu w jamie opłucnej może mieć różne przyczyny. Najczęściej jej pojawienie się związane jest ze wzrostem ciśnienia w naczyniach krwionośnych opłucnej lub zmianami chorobowymi w obrębie naczyń chłonnych. W zależności od ilości płynu wyróżnia się wysięk lub przesięk w świetle pęcherzyków płucnych.
Dołącz do nas na Facebooku!

Płuca znajdują się w tzw. jamie opłucnowej. Opłucna to rodzaj worka składającego się z dwóch części - trzewnej oraz ściennej. Część trzewna jest zrośnięta z płucami zaś cześć ścienna ściśle do niej przylega. Zdarza się, że w skutek choroby między obie warstwy przedostaje się płyn. Jego obecność może mieć charakter przesięku (konsekwencja choroby serca lub marskości wątroby) lub wysiękowy, gdy przestrzeń wypełniana jest stopniowo. Najczęściej towarzyszy on zapaleniu płuc, które obejmuje również opłucną.

Płyn w jamie opłucnej objawy i diagnoza

Płyn w jamie opłucnej wywołuje duszność oraz ból w klatce piersiowej, który nasila się przede wszystkim w pozycji leżącej. Obecność płynu można stwierdzić np. w czasie osłuchiwania. U pacjentów z nagromadzonym płynem szum pęcherzykowaty jest wyraźnie ściszony. Dodatkowo, odgłos towarzyszący opukiwaniu i drżeniu głosowemu jest znacznie stłumiony. Ostateczną diagnozę oraz ilość zgromadzonej w opłucnej cieczy pozwala określić badanie RTG (gdy zawartość płynu przekracza 200 ml), USG (gdy zawartość płynu mieści w granicach 100 ml) lub tomografia komputerowa (gdy zawartość płynu jest mniejsza niż 50 ml). Dodatkowo konieczne jest pobranie próbki płynu do dalszych badań. Pozwala to m.in. na określenie poziomu białka, glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, amylazy. U większości pacjentów wykonywane są również badania mikrobiologiczne oraz immunologiczne.

Płyn w jamie opłucnej leczenie

Forma leczenia płynu w jamie opłucnej uzależniona jest przede wszystkim od ilości zgromadzonego w opłucnej płynu. W niektórych przypadkach wystarczające jest leczenie zachowawcze i po wyeliminowaniu czynnika wywołującego schorzenie płyn wchłania się samoistnie. W sytuacji gdy ilość płynu wzrasta, a chory ma coraz większe problemy z oddychaniem konieczne jest założenie drenażu. Zabieg pozwala nie tylko oczyścić opłucną z zalegającego w nich płynu, ale pobrać próbkę, na podstawie której będzie można określić charakter płynu i zaplanować dalsze leczenie.Czytaj także:

Idiopatyczne włóknienie płuc

Warzywa i owoce chronią przed rakiem płuc

Bierne palenie trzeba traktować śmiertelnie poważnie

POChP - przewlekła choroba płuc

Zdrowe dziąsła to zdrowe - płuca

PulmunologWięcej o:
Komentarze (22)
Płyn w jamie opłucnej (obrzęk płuc, woda w płucach)
Zaloguj się
 • Oceniono 2 razy 2

  Prośbę o podanie nazwy ziół. Moja mama miała dużo wody w opłucnej i miała zakładany drenaż . Woda zbiera się cały czas. Przeszła rozległy zawał serca. Mój mail : fatima8@interia.eu

 • eluniasliczna

  Oceniono 1 raz 1

  Ryszard Prokop
  Proszę o nazwę ziol na maila ej-ecik@tlen.pl

 • mrudz7

  Oceniono 3 razy 1

  Bylabym wdzieczna za nazwe tych ziol

 • gorki-wielkie

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Ryszardzie, bardzo prosze o przeslanie informacji dot. nazwy ziol, ktore pomogly malzonce (mam ten sam problem).

 • Ryszard Prokop

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś prosił mnie o podanie ziół jakie użyłem, ale niechcący zlikwidowałem kontakt na jaki mam to uczynić, ponieważ nigdy nie korzystałem z programu Messengera. Proszę o ponowne wystąpienie, może już mi się uda to zrobić, ale wolałbym poprzez skrzynkę pocztową bo z tym nie miałbym kłopotu,

 • Laura Kudelska

  0

  Jakie dalsze leczenie przy niewydolności serca. Mam juź 3 razy powtarzający płyn w opłucnej.Co mnie w d.kolejności czeka.

 • 0

  Panie RRyszardzie ja bym prosiła żeby Pan przysłał mi recepturę tych ziół na e maila wa742@wp.pl z góry dziekuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX