Wolumetria twarzy: na czym polega zabieg, jakie daje efekty?

Wolumetria twarzy to zabieg modelowania konturów twarzy, w celu przywrócenia jej właściwego kształtu lub skorygowania niedoskonałości. Do zabiegu wykorzystuje się kwas hialuronowy, który wprowadza się w skórę za pomocą iniekcji. Jest to nowoczesna metoda poprawiania wyglądu twarzy "bez skalpela", tzw. metodą soft lifting. Na czym polega ten zabieg i jakie daje efekty?

Wolumetria twarzy - odpowiedź na procesy starzenia

Wolumetria twarzy jest zabiegiem oferowanym przez medycynę estetyczną w celu poprawienia konturu twarzy i ujędrnienia skóry. W miarę upływu lat nasza skóra traci sprężystość wskutek coraz mniejszej produkcji kolagenu i elastyny. Następują też zmiany w układzie kostnym twarzy. Wiotka skóra zaczyna ulegać grawitacji i opadać, a tkanka tłuszczowa zanikać, w efekcie nasze policzki spłaszczają się. W okolicy nosa pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe, które nadają nam smutny wygląd. Opadające policzki tworzą tzw. chomiki, czyli uwypuklenia po bokach twarzy, zaburzające jej harmonijny kształt.

Wolumetria twarzy polega na wypełnieniu miejsc, w których nastąpił ubytek tkanki tłuszczowej, za pomocą wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego. Ma na celu dodanie objętości policzkom, podniesienie skroni oraz zmniejszenie bruzd nosowo-wargowych. W efekcie owal naszej twarzy ma się poprawić, a policzki uwidocznić. Zabieg poprawia także jędrność skóry i zmniejsza zmarszczki, nawilża i odmładza skórę. Efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 18 miesięcy, w zależności od rodzaju cery i użytego preparatu.

Zobacz wideo

Wolumetria twarzy - kiedy warto wykonać ten zabieg?

Zabiegi modelowania twarzy przydadzą na się gdy już:

  • zauważyłyśmy u siebie opadające policzki (tzw. chomiki)
  • zmienił się nam owal twarzy
  • gdy nasze policzki nie są symetryczne lub mamy płaskie albo zapadnięte policzki
  • pod oczami pojawiły się nam worki
  • skóra twarzy straciła jędrność, stała się mało elastyczna
  • uwidoczniły się bruzdy nosowo-wargowe

Wolumetria twarzy - na czym polega zabieg?

Zabieg wolumetrii polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnej substancji - wypełniacza stworzonego na bazie kwasu hialuronowego. Zabieg wykonuje się metodą iniekcji, po wcześniejszym znieczuleniu skóry twarzy. Substancja do iniekcji to specjalna odmiana kwasu hialuronowego, który ma gęstszą niż inne wypełniacze strukturę i wstrzykiwana jest do głębszych warstw skóry. W ten sposób wypełnia się miejsca, gdzie nastąpił największy ubytek tkanki tłuszczowej.

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Aby uniknąć bólu przy wbijaniu igieł znieczula się wcześniej skórę. W tym celu pół godziny przed zabiegiem twarz zostaje posmarowana kremem o właściwościach znieczulających, a następnie, za pomocą cienkiej igły, preparat hialuronowy zostaje wprowadzony po skórę. Sam zabieg trwa około 20-30 minut. Uważany jest za bezpieczny, ponieważ kwas hialuronowy jest naturalną substancją, występującą w naszej skórze.

Wolumetria twarzy - przeciwwskazania

Zabiegu modelowania twarzy nie można wykonywać u osób z chorobami autoimmunologicznymi, u chorych na epilepsję, cukrzycę, nowotwory oraz u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi. Przeciwwskazaniem jest także skłonność do powstawania blizn przerostowych i bliznowców oraz infekcje skórne, takie jak trądzik czy opryszczka. Ponadto zabiegu nie powinno się przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Absolutnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na kwas hialuronowy.

Wolumetria twarzy - efekty niepożądane

Zabieg jest bezpieczny i w zasadzie bezbolesny. W trakcie wykonywania samego zabiegu będziemy mieć poczucie, może niezbyt przyjemne, rozpierania w skórze. Zdarza się także w miejscu wkłucia zasinienie, gdy igła trafi na naczynko krwionośne. A po zabiegu, przez kilka dni, możemy odczuwać niewielką bolesność twarzy. Pojawia się ponadto, niezbyt mocne, zaczerwienienie skóry oraz obrzęk.

Przez kilka dni po wolumetrii nie powinno się przebywać na ostry słońcu, ani też korzystać z solarium. Niewskazany jest także intensywny wysiłek fizyczny, zrezygnujmy więc na parę dni z siłowni.

Więcej o: