Lifting twarzy bez skalpela - najlepsze zabiegi

Rozwój nauki i nowych technologii pozwolił na stworzenie urządzeń, które swym działaniem z powodzeniem zastępują cięcie wykonywane ręką chirurga plastyka. Bezinwazyjnie, bez jakiegokolwiek okresu rekonwalescencji, jesteśmy obecnie w stanie cofnąć zegar o kilka lat i przywrócić pacjentowi dawno utracone poczucie własnej wartości.

Obecnie liderami wśród urządzeń, przy pomocy których wykonamy "lifting bez skalpela", są Scarlet RF, Ulthera i Thermage.

Scarlet RF

Scarlet RF jest urządzeniem, w którym terapia mikroigłowa idzie w parze z dobroczynnym działaniem fal radiowych. To pierwsze zarejestrowane urządzenie radiofrekwencji (metody wykorzystującej fale radiowe) zastosowanej w technice mikroigłowej. Połączenie to sprawia, że w sposób precyzyjny i niezwykle skuteczny jesteśmy w stanie odmłodzić każdą okolicę twarzy i ciała.

Poprzez podgrzanie głębokich warstw naskórka i skóry właściwej intensywnie pobudzamy procesy regeneracyjne, produkcję kolagenu i elastyny oraz stymulację fibroblastów (komórki tkanki łącznej, sprzyjającej odnowie struktur kolagenowych).

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Już po jednym zabiegu widoczny jest spektakularny rezultat. Skóra staje się promienna, wygładzona i jędrna. Dodatkowo, penetrując głębsze warstwy skóry, jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z jej niedoskonałościami, takimi jak nierówny koloryt, poszerzone pory, trądzik czy nadmierne przetłuszczanie.

Urządzenie Scarlet RF pozwala na wykonanie zabiegu w tak wrażliwych miejscach, jak okolica ust czy oczu.

Wskazania do zabiegu to:

- wiotka skóra okolicy oka i ust,

- pozbawiona napięcia skóra twarzy i ciała,

- liczne zmarszczki,

- tzw."chomiki" (dolna część twarzy staje się szersza oraz bardziej rozciągnięta w związku z utratą sprężystości skóry),

- widoczne zaczerwienienia i poszerzone pory,

- nadmierne przetłuszczanie się skóry,

- trądzik.

Urządzenie Scarlet RF daje niewyczerpane możliwości odmłodzenia każdej okolicy ciała. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ujędrnić wiotką skórę ramion, pośladków, brzucha, czy ud.

Zabieg wykonuje się po uprzednim znieczuleniu skóry odpowiednim preparatem, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Tuż po zabiegu można z powodzeniem powrócić do codziennych zajęć.

W przypadku młodszej skóry (30-latki) wystarczy zwykle jeden zabieg, natomiast przy skórze dojrzałej (pacjenci po 40. roku życia i starsi), gdzie znacznie bardziej widoczne są już oznaki starzenia skóry, zaleca się wykonanie serii 3 zabiegów. Efekt utrzymuje się przez dwa lata i dłużej.

Ceny pojedynczego zabiegu na całą twarz zaczynają się od 3200 zł, na twarz i szyję ok. 3800 zł, twarz szyję i dekolt: ok. 4400 zł, szyję: 2200 zł, okolicę oczu i ust: 1600 zł za każdą, brzuch, ramiona, wewnętrzną powierzchnię ud: ok. 2200 zł.

Uwaga! Po zabiegu może wystąpić na skórze obrzęk i rumień, który nie utrzymują się jednak dłużej niż 3 godziny.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest bardziej napięta, znikają poszerzone naczynka i pory, ujednolicony jest jej koloryt, widoczny jest też na pierwszy rzut oka efekt podniesienia powiek. Pełny efekt jest widoczny po kilku tygodniach. Skórę po zabiegu należy nawilżać łagodnym kremem.

Ulthera

Koncentracja fal ultradźwiękowych w konkretnym miejscu na wcześniej ustalonej głębokości skóry, pod kontrolą USG, to sekret działania urządzenia o nazwie Ulthera . Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie przeciwdziałać grawitacji i zlikwidować wiotkość twarzy i szyi.

Zabieg daje spektakularne rezultaty uniesienia brwi i tym samym tzw. "otwarcia oka", liftingu całej twarzy, likwidacji zmarszczek, poprawy gęstości czy ujędrnienia skóry. Wykonuje się go także w miejscach "trudnych" takich jak okolice oczu i ust.

Wskazania do zabiegu to:

- nadmierne nawisy skórne na twarzy,

- opadające powieki,

- widoczne tzw. "chomiki",

- zanik linii żuchwy,

- opadające kąciki ust.

Wśród innych urządzeń tego typu, Ulthera wyróżnia się zastosowaniem USG do obrazowania i kontroli głębokości penetracji fal ultradźwiękowych wewnątrz warstw skóry.

W trakcie samego zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort i lekkie uczucie bólu, któremu można zapobiec zażywając pół godziny wcześniej lek przeciwbólowy typu paracetamol.

Ceny zabiegów uzależnione są od obszaru ich wykonania. Za całą twarz należy spodziewać się kosztu rzędu 10 000 - 15000 zł. Pojedynczy obszar, jak np. okolica oczu to koszt około 2500 - 3000 zł.

Po zabiegu na skórze będzie się utrzymywał przez około 2 godziny rumień. U pacjentów ze skórą wrażliwą może także pojawić się obrzęk (znika do dwóch dni). Efekt pojedynczego zabiegu pojawia się stopniowo do 90 dni i utrzymuje się do 18 miesięcy. Po zabiegu widoczne jest napięcie skóry. U większości pacjentów wystarczy jeden zabieg.

Thermage

Kolejnym przełomowym urządzeniem, które w sposób bezinwazyjny i niezwykle skuteczny, odmłodzi naszą skórę, jest Thermage . Zabieg polega na podgrzaniu za pomocą energii fal radiowych położonego w głębokich warstwach skóry kolagenu i tkanki łącznej.

Odbywa się to przy jednoczesnym chłodzeniu warstw zewnętrznych, co chroni je przed uszkodzeniem i sprawia, że zabieg nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji. Temperatury stosowane w opisywanej technologii są wyższe średnio o kilka stopni w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu, co powoduje dłuższe utrzymywanie się ciepła w tkankach i przekłada się bezpośrednio na efektywność zabiegu. Specjalista wykonujący zabieg nadzoruje ilość energii dostarczanej skórze tak, aby osiągnąć najbardziej zadowalający efekt przy jednoczesnym zachowaniu komfortu dla pacjenta.

Zastosowana w Thermage funkcja wibracji głowicy zabiegowej zmniejsza negatywne odczucia pacjenta w trakcie przeprowadzania całej procedury. Dodatkowo, wcześniejsza aplikacja kremu znieczulającego, sprawia, że zabieg jest bezbolesny, a pacjent odczuwa jedynie krótkie uczucie gorąca.

Bezpośrednio po zabiegu skóra staje się widocznie gładsza i zdecydowanie bardziej napięta. Z czasem, gdy wytworzą się nowe włókna kolagenowe, osiągnięty zostanie całkowity efekt liftingu. Co dla pacjentów istotne, wystarczy pojedynczy zabieg, aby skutecznie i w sposób trwały odmłodzić skórę. Wśród zabiegów liftingujących Thermage wyróżnia niezwykła skuteczność działania na delikatną skórę okolicy oczu.

Efekty zabiegu to zdecydowana poprawa konturu całej twarzy, poprawa napięcia skóry twarzy i szyi, ujędrnienie ciała, likwidacja drobnych i spłycenie głębokich zmarszczek, wygładzenie fałdów nosowo-wargowych, poprawa konturu żuchwy, naciągnięcie skóry podbródka i szyi, przywrócenie skórze witalności i świeżego, młodego wyglądu, uniesienie powiek i konturowanie całego oka, likwidacja lub znaczne zmniejszenie worków pod oczami.

Ceny zabiegu zaczynają się od 2500 zł i są ustalane indywidualnie po uwzględnieniu wielkości obszaru poddanego zabiegowi.

Po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, może pojawić się obrzęk, który jednak maksymalnie po 4 dniach nie będzie już widoczny. Tuż po zabiegu widać już pierwsze jego oznaki jak ujędrnienie skóry, poprawa konturu twarzy. Pełny efekt pojawia się stopniowo po upływie od 2 do 6 miesięcy i utrzymuje się minimum 2 lata.

Przeciwwskazania do zabiegów

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania wyżej opisanych zabiegów są: ciąża, choroby nowotworowe, miejscowe infekcje skórne oraz przyjmowanie niektórych leków. Tuż przed przystąpieniem do przeprowadzenia danej procedury, specjalista zbiera dokładny wywiad medyczny, aby wykluczyć wszelkie źródła ryzyka. Odpowiada także na wszystkie pytania i wątpliwości pacjenta oraz dokładnie opisuje etapy zabiegu. Pacjent dzięki temu czuje się bezpiecznie i pewnie. Wzajemne porozumienie i zaufanie pomiędzy pacjentem, a specjalistą wykonującym zabieg to połowa sukcesu każdego zabiegu medycyny estetycznej.

Podobne działanie, więc który zabieg wybrać?

Wszystkie trzy urządzenia mają podobne działanie liftingujące. Jeśli pacjent oprócz potrzeby ujędrnienia skóry boryka się jeszcze z poszerzonymi naczynkami krwionośnymi, poszerzonymi porami, czy trądzikiem, powinien wybrać Scarlet. Przy głębokich bruzdach nosowo-wargowych i zmarszczkach poziomych czoła najlepiej sprawdzi się Thermage. Ulthera natomiast jest polecana przy znacznych nawisach skórnych. Urządzenie do zabiegu najlepiej dobierze lekarz po wcześniejszej diagnozie skóry.

Co do odmładzających właściwości wyżej opisanych zabiegów, to moje doświadczenie pokazuje, że nie są one na wyrost. Stymulując powstawanie włókien kolagenowych sprawiamy, że skóra zyskuje napięcie jakie miała kilka lat temu. Przez to spłycają się zmarszczki, wracają wyraźne rysy i owal twarzy. Włókna kolagenowe jak sprężyny w materacu unoszą skórę i zapewniają jej napięcie. Z wiekiem stają się słabsze i stąd wiotczenie skóry. Przy tym grawitacja okazuje się być silniejsza i skóra zaczyna obwisać. Chirurg plastyk naciąga i obcina nadmiar skóry, a my sprawiamy, że właśnie ta obwisła skóra staje się napięta jak dawniej, tak, żeby policzki były lekko zaokrąglone, a nie płaskie czy wklęsłe. Naprawiamy to, co zepsuł czas. Myślę, że można tu mówić o cofnięciu zegara o kilka, a czasem i kilkanaście lat (jest to kwestia indywidualna). Zwykle udaje się odmłodzić skórę o 3-5 lat.

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej?

Jeśli chodzi o wybór gabinetu, to zdecydowanie najbardziej liczy się specjalista. Oczywiście urządzenie, na którym pracuje także ma ogromne znaczenie, ale to człowiek wykonuje zabieg. To specjalista dobiera odpowiednie parametry, zachowuje środki ostrożności tak, aby nie zaszkodzić pacjentowi. To on decyduje, czy i w jaki sposób dany zabieg wykonać. Nawet najnowocześniejszy sprzęt w rękach niekompetentnej osoby może wyrządzić wiele złego. Radzę wybierać te gabinetu medycyny estetycznej radzę wybierać te, w których pracuje lekarz dermatolog. To on fachowo dobierze zabieg, a w razie powstania jakichkolwiek powikłań po zabiegu szybko zaleci leczenie. Brałabym pod uwagę też ile lat doświadczenia w wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej on posiada, jakie ukończył szkolenia i jakie są opinie innych jego pacjentów.

Zabieg tuż przed ważnym wyjściem?

Tylko upiększające zabiegi typowo kosmetyczne są zalecane przed ważną imprezą, spotkaniem. I też tylko wtedy, gdy kosmetyki używane w ich trakcie nie wywołają reakcji alergicznej, a to się zdarza. Wszystkie zabiegi, w których nawet w minimalnym stopniu działamy na głębsze warstwy skóry, a do takich należą nowoczesne liftingi, mogą wywołać jej zaczerwienienie, uczucie dyskomfortu, pieczenie czy opuchliznę. Tego, jak zareaguje skóra nie możemy w stu procentach przewidzieć. Lepiej nie narażać się na ciekawe spojrzenia ze strony innych osób biorących udział w przyjęciu. Poza tym, o wiele atrakcyjniej będziemy wyglądać, gdy będzie już widoczny efekt zabiegu.

Autorka: dr n. med. Ewa Żabińska (na zdjęciu) jest specjalistą dermatologiem. W ciągu 10 lat pracy w Klinice Medycyny Estetycznej "Czas Kobiety" zdobyła szeroką wiedzę i doświadczenie praktyczne w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Jest współautorem wielu publikacji medycznych, a także szkoli lekarzy w zakresie zabiegów dermatologii estetycznej. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej (European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology - ESCAD).

Czytaj także:

Mezoterapia igłowa czy bezigłowa? Którą wybrać, radzi dermatolog

Wszystko o mikrodermabrazji

Zobacz:

Zobacz wideo
Więcej o: