Zabieg ten polega na pobraniu tłuszczu z okolicy brzucha, ud lub lędźwi. Następnie odpowiednio przygotowana substancja może zostać wykorzystana do wypełnienia zmarszczek na twarzy lub poprawy jędrności piersi oraz pośladków. Metoda bywa coraz częściej wykorzystywana do poprawy wyglądu dłoni oraz narządów płciowych. Zabieg łączy w sobie lifting oraz delikatny modeling miejsca, w które trafiła pobrana wcześniej tkanka tłuszczowa.
Przed rozpoczęciem właściwego zabiegu konieczne jest pobranie tkanki tłuszczowej i jej odpowiednie przygotowanie. Jednorazowo pobiera się od 20-30 ml tłuszczu. Następnie jest on wirowany i oczyszczany m.in. z nadmiaru płynów, tak by pozostał jedynie czysty tłuszcz. Tak przygotowana substancja jest wszczepiana do organizmu w wybrane przez pacjenta miejsce.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezpieczny. Dzięki temu, że tłuszcz pochodzi z tego samego organizmu, do którego zostanie wszczepiony ryzyko wystąpienia powikłań czy reakcji alergicznej praktycznie nie istnieje. Jedynym ograniczeniem związanym z zabiegiem jest ilość jednorazowego przeszczepienia tłuszczu. Jeśli jest go za dużo może dojść do obumarcia komórek lub powstania zwapnień. Dlatego zabieg powinien być wykonywany w odstępach, najlepiej 3 lub 6 miesięcznych. Lipofiling można łączyć z innymi zabiegami. Bardzo często bywa wykonywany równocześnie z plastyką nosa lub liposukcją .
Zabieg najczęściej trwa 40-50 minut. Już po dwóch dniach widać pierwsze efekty. Skóra jest wyraźnie odmłodzona i jędrniejsza. Po zabiegu na twarzy, poprawia się jej owal, policzki stają się jędrniejsze, a bruzdy wargowo-nosowe są skorygowane.
Cena w zależności od miejsca wykonywania oraz ilości wypełnianych miejsc waha się od 2500 do 8000 tysięcy złoty.
Lipofiling to coś więcej niż tylko zabieg z nurtu medycyny estetycznej. Zdaniem specjalistów wprowadzenie specjalnie przygotowanego tłuszczu nie tylko znacznie łagodzi skutki starzenia się skóry . Za jego sprawą jest lepiej odżywiona i szybciej się regeneruje. Dlatego zabieg wykorzystywany jest przy redukcji blizn oraz zmian spowodowanych radioterapią.
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest bardzo niska waga pacjenta, a tym samym brak możliwości pobrania materiału niezbędnego do wykonania zabiegu.
Pacjent już tego samego dnia, w którym wykonywano zabieg może wrócić do domu. Musi jednak pamiętać o konieczności łagodzenia i schładzania opuchlizny, która zazwyczaj utrzymuje się nie dłużej niż tydzień. Należy uważać aby nie zamoczyć miejsc wkłucia, ograniczyć mimikę twarzy oraz aktywność fizyczną .
Kwas hialuronowy - ściema czy rewelacja?
Koenzym Q10 - rewolucja nie tylko w kosmetyce?