Koktajle stosowane w mezoterapii w swoim składzie zawierają najczęściej składniki takie jak: nieusieciowany kwas hialuronowy (czyli o krótszych łańcuchach cząsteczkowych, przeznaczony właśnie do odświeżania wyglądu skóry), krzemionkę organiczną i kompleksy multiwitaminowe.
Zabiegi wykonuje się w seriach od 4-6 w odstępach 1- 4 tygodniowych (w początkowej fazie należy wykonywać zabiegi z większą częstotliwością). Należy jednak pamiętać, że ilość zabiegów uzależniona jest ściśle od stanu skóry i oczekiwanego rezultatu.
Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!
Efekty zabiegów to: widocznie odmłodzona i ujędrniona skóra, likwidacja drobnych i spłycenie głębszych zmarszczek, poprawa gęstości skóry, redukcja cellulitu, wzmocnienie włosów i pobudzenie wzrostu nowych. Co ważne, mezoterapia to zabieg, który można wykonywać w każdym wieku. Sprawdzi się zarówno w przypadku młodej, jak i dojrzałej cery. Ma działanie odżywcze i regenerujące, którego potrzebuje każdy rodzaj skóry.
Zabieg ten można wykonywać przez cały rok.
Ceny zabiegów są uzależnione od wykorzystywanego koktajlu i obszaru ciała i mieszczą się w zakresie od 100 nawet do 1000 złotych w przypadku kilku części ciała.
Mezoterapia igłowa polega na podskórnym podaniu danego koktajlu za pomocą cieniutkiej igiełki. Dla komfortu pacjenta, istnieje możliwość znieczulenia skóry specjalnym kremem. Bezpośrednio po zabiegu widoczne są miejsca wkłuć i może pojawić się zaczerwienienie skóry. Ten stan utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu. Przewagą tej metody nad mezoterapią bezigłową jest możliwość podania większej ilości preparatu w głębsze warstwy skóry.
Na skórze po zabiegu widać miejsca wkłuć. Istnieje duże prawdopodobieństwo powstania siniaczków. I chociaż nie radzę wykonywania zabiegu przed jakąś imprezą, to spokojnie można go zrobić podczas przerwy w pracy. Pod warstwą kryjącego makijażu nie będzie widać zaczerwienień.
Alternatywą do tradycyjnej igłowej mezoterapii jest coraz popularniejsza obecnie mezoterapia bezigłowa. Wykorzystuje ona w swym działaniu zjawisko elektroporacji i elektroforezy, które zachodzą jednocześnie. Podczas gdy elektroporacja zwiększa przepuszczalność skóry, elektroforeza przenosi pod jej powierzchnię substancje aktywne. Zaletą tego rodzaju mezotarapii jest jej nieinwazyjność i bezbolesność. Nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek śladach po ukłuciach, jak to miało miejsce w przypadku mezoterapii igłowej.
Tutaj nie ma ryzyka powstania jakichkolwiek śladów po zabiegu. Skóra może być lekko zaróżowiona, ale nie dłużej niż przez 3-4 godziny. Efekt jest widoczny już po dobie, ale żeby był on taki jak po mezoterapii igłowej, trzeba wykonać kilka zabiegów.
W przypadku obydwu rodzajów mezoterapii nie jest konieczna specjalna pielęgnacja skóry po zabiegu. Powinny ją wykonać osoby, które widzą delikatne zwiotczenie skóry, jej przesuszenie i pogorszenie jej kolorytu (np. po przebywaniu w ogrzewanych pomieszczeniach w zimie, czy po opalaniu w lecie). Jako jedyny zabieg rewitalizujący skórę poleca się mezoterapię młodym osobom. Po 35 roku życia może być stosowana jako uzupełnienie innych odmładzających zabiegów (jak np. wypełnienia kwasem hialuronowym, podanie botoksu).
Autorka: dr n. med. Ewa Żabińska (na zdjęciu) jest specjalistą dermatologiem. W ciągu 10 lat pracy w Klinice Medycyny Estetycznej "Czas Kobiety" zdobyła szeroką wiedzę i doświadczenie praktyczne w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Jest współautorem wielu publikacji medycznych, a także szkoli lekarzy w zakresie zabiegów dermatologii estetycznej. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej (European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology - ESCAD).
Stałe uczestnictwo dr Żabińskiej w konferencjach, szkoleniach i warsztatach krajowych oraz międzynarodowych sprawia, że zakres zabiegów i sposobów ich wykonywania jest stale poszerzany i udoskonalany.
Czytaj:
Dr Ewa Żabińska o mikrodermabrazji
Zobacz także: