Rak płuc to nowotwór, który może rozwijać się bardzo długo, nie dając przy tym żadnych objawów. Ogromna większość chorych o chorobie dowiaduje się przez przypadek. Co gorsza, nawet jeśli pacjent zacznie się uskarżać na jakieś dolegliwości, to zazwyczaj można je powiązać z wieloma innymi schorzeniami. Do najbardziej charakterystycznych objawów raka płuc należą:
Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy w Europie. Bardzo często choroba rozwija się powoli i nie daje żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy, gdy zmiany są już bardzo zaawansowane. Rak jelita grubego charakteryzuje się:
Objawy raka jajnika są mało specyficzne i łatwo powiązać je z innym schorzeniem. Te bardziej charakterystyczne pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo rozwinięta. Do dolegliwości, które mogą zapowiadać nowotwór należą m.in.:
Do najbardziej charakterystycznych objawów raka przełyku należy dysfagia, czyli problemy z przełykaniem. Dodatkowo chorzy uskarżają się na:
Jeśli choroba jest już bardzo zaawansowana w wymiotach może pojawić krew, chrypka spowodowana naciekaniem guza na nerwy w krtani oraz znaczna utrata masy ciała.
Objawy raka gardła zależne są od tego gdzie pojawiają się zmiany i objawy mogą się od siebie różnić. Obecność zmiany w jamie gardłowo-nosowej powoduje zapalenie ucha środkowego (wywołane jest naciekaniem guza na trąbkę słuchową), chorzy nie słyszą wcale lub znacznie słabiej na jedno ucho. Nie mogą oddychać przez nos, zmienia im się barwa głosu, z ust i z nosa zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. Często dokuczają im krwotoki z nosa.
Jeśli rak zajął ustną części gardła, zmiany pojawiają się głównie na języku, migdałkach, łukach podniebiennych, podniebieniu miękkim lub tylnej ścianie gardła. W pierwszej kolejności pojawia się guz, który początkowo niczym nie różni się od otaczających go tkanek. Z czasem jednak twardnieje, wtedy zaczynają pojawiać się owrzodzenia, które często są źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust. Niektórzy pacjenci mają problemy z mówieniem oraz oddychaniem.
W przypadku raka zlokalizowanego w części krtaniowej, chorzy mają chrypkę, duszności i duże problemy z przełykaniem (naciek zmiany na nerwy czuciowe sprawia, że jest ono bardzo bolesne). Kiedy choroba jest już bardzo rozwinięta pojawia się kaszel oraz widoczny spadek wagi.
Kiedy w obrębie tarczycy rozwija się zmiana nowotworowa łatwo przeoczyć pierwsze objawy. Zaniepokoić powinny przede wszystkim:
Najbardziej charakterystycznym objawem raka jąder jest guz lub zgrubienie w obrębie moszny, najądrzy lub jąder. Zaniepokoić powinny bóle w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego. Mimo że tego rodzaju dolegliwości zazwyczaj spowodowane są zmianami w obrębie kości czy uszkodzeniem nerwów, to rak jądra może prowadzić do powiększenia węzłów chłonnych, które naciskają na nerwy zlokalizowane w obrębie kręgosłupa. U części chorych pojawia się także krwioplucie. Jego obecność powinna zmusić do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Rak trzustki to wyjątkowo niebezpieczny nowotwór, którzy rzadko kiedy – w początkowej fazie rozwoju – wywołuje jakiekolwiek dolegliwości. To, co powinno zaniepokoić i sprowokować do konsultacji z lekarzem, to przede wszystkim:
Bardzo rzadką odmianą raka trzustki jest tzw. insulinoma. Choroba pojawia się przede wszystkim u kobiet między 40 a 50 rokiem. Do objawów takiego nowotworu trzustki należą m.in. tachykardia, kołatanie serca, bóle okolicy przedsercowej, poty, objawy neurologiczne (leniwa reakcja źrenic, zaburzenia widzenia, napady padaczki, depresja, splątanie).
Rak kości rzadko stanowi samodzielną jednostkę chorobową. Znacznie częściej stanowi przerzut zupełnie innego nowotworu. Do najbardziej charakterystycznych sygnałów, które mogą sugerować raka kości należą:
Rak wątroby bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Pierwsze, zauważalne przez chorego dolegliwości pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Pacjenci skarżą się zazwyczaj na:
Dodatkowo znacznie zwiększa się ich obwód brzucha, co przemawia za wodobrzuszem. Niekiedy pojawiają się obrzęki nóg, zażółcenie skóry oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.
Pierwszym sygnałem, że w obrębie krtani dzieje się coś niepokojącego jest pojawienie się białych plam lub smug w gardle. Naciekający nowotwór niszczy okoliczne tkanki. Im większy się staje tym poważniejsze problemy z oddychaniem ma chory. Do tego z czasem zaczynają pojawiać się duszności. Rak krtani bardzo łatwo się rozprzestrzenia, ze względy na bliskie sąsiedztwo limfy i krwi może dotrzeć praktycznie do każdego narządu. Rozwój raka krtani mogą sugerować:
Objawy raka macicy:
Jeśli guz się bardzo rozrósł, czasem pojawia się uczucie pełności w macicy oraz:
Dolegliwości, które mogą towarzyszyć chorobie nowotworowej zależą przede wszystkim od obszaru, w którym pojawiła się zmiana. W przypadku zajęcia płata czołowego – odpowiada on za motorykę, czucie, pisanie, kojarzenie oraz analizę i kontrola stanów emocjonalnych – pojawiają się dolegliwości ściśle powiązane z tymi funkcjami.
Przy zmianach w płacie skroniowym chorzy będą skarżyć się na zaburzenia oraz problemy ze słuchem, uszkodzenie tego obszaru sprawia, że chorzy słyszą dźwięki, ale nie potrafią ich rozróżnić ani określić ich pochodzenia. Nowotwór w płacie czołowym wywoła problemy z odczuwaniem dotyku, bólu, temperatury oraz pewne odmiany sygnałów wewnętrznych, jak zmiana napięcia mięśni, sygnalizująca zmianę położenia ciała. Chorzy mają też kłopoty z orientacją w terenie oraz w przestrzeni, dodatkowo szwankuje u nich koordynacja ruchowa i wzrok. Uszkodzenie płata potylicznego spowoduje problemy z odróżnianiem kolorów, ruchów, kształtów, głębi, a także ze skojarzeniami wzrokowymi oraz analizowaniem.
Jednym z bardziej charakterystycznych objawów raka mózgu jest ból głowy (jest konsekwencją rosnącego ciśnienia śródczaszkowego), dodatkowo choroba może wywołać:
Rak żołądka zazwyczaj rozwija się powoli, a pierwsze, początkowo bardzo delikatne i niezbyt nasilone dolegliwości są zazwyczaj bagatelizowane. W pierwszej fazie choroby mogą się pojawić (warto pamiętać, że niemal identyczne objawy może dawać także rak dwunastnicy):
Kiedy choroba jest już bardzo rozwinięta chorzy:
U części pacjentów pojawiają się także problemy z przełykaniem oraz wstręt do potraw mięsnych. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów raka żołądka jest anemia. Chorzy odczuwają ciągłą senność, ich skóra oraz spojówki stają się blade.
Rak nerki długo nie daje żadnych objawów. Pojawienie się objawów, to znak, że zmiany są już rozległe. Chorobę nerek może sugerować ból w części lędźwiowej kręgosłupa, krwiomocz oraz gorączka, która utrzymuje się bez wyraźnej przyczyny. Dodatkowo u chorych diagnozuje się niedokrwistość, która z czasem przechodzi w nadkrwistość. Chorzy tracą też na wadze, mają podwyższone ciśnienie oraz intensywnie się pocą, zwłaszcza nocą. Pierwsze badania laboratoryjne wykazują:
Medycyna wyróżnia trzy rodzaje raka skóry – płaskonabłonkowy, kolczystokómórkowy oraz czerniaki. Wizytę u lekarza powinno sprowokować pojawienie się:
W przypadku czerniaków zaniepokoić powinien szybko rosnący, krwawiący oraz mający nieregularne kształty pieprzyk lub znamię.
Pierwsze sygnały świadczące o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. Do najbardziej charakterystycznych objawów raka odbytu należą:
Do najbardziej typowych objawów raka prostaty należą przede wszystkim:
W przypadku pacjentów, u których choroba jest już bardziej zaawansowana obserwuje się przede wszystkim:
W sytuacji, gdy choroba zaczęła dawać przerzuty, chorzy zaczynają skarżyć się na bóle kostne, patologiczne złamania kości, porażenie kończyn i inne objawy ucisku na rdzeń kręgowy, powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia krzepnięcia oraz wyniszczenie nowotworowe.
To również może cię zainteresować: