Nowotwór to choroba polegająca na nieprawidłowym, nadmiernym rozroście komórek. Podstawowy podział nowotworów to rozróżnienie na nowotwory łagodne i złośliwe. Jak sama nazwa wskazuje, łagodne są o wiele łatwiejsze do wyleczenia. Nowotwory mają wiele podtypów, mogą występować w każdym miejscu organizmu.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Nowotwór łagodny tworzy się z tkanek, które nie różnią się w znacznym stopniu od prawidłowych. Wyraźnie odgranicza się od sąsiadujących tkanek - rozpycha je, często ma torebkę, która stanowi barierę między zmienionymi a zdrowymi tkankami. Rozwija się powoli. Najczęściej da się go całkowicie wyleczyć, nie daje przerzutów.
Tkanki nowotworu złośliwego zdecydowanie różnią się od zdrowych tkanek. Nowotwór złośliwy nie rozpycha sąsiednich, prawidłowych tkanek, lecz na nie nacieka, czyli wnika pomiędzy ich komórki i uszkadza je. Daje przerzuty - komórki nowotworowe przemieszczają się po organizmie z krwią i chłonką nawet w bardzo odległe od pierwotnego ogniska choroby rejony. Rozwija się szybko, czasem błyskawicznie.
Przerzuty ogromnie utrudniają leczenie choroby; podczas gdy w przypadku nowotworu łagodnego można po prostu usunąć miejscową zmianę, nowotwór złośliwy wymaga skomplikowanego, kompleksowego leczenia, które często nie daje pożądanych efektów i kończy się śmiercią pacjenta.
Nowotwory złośliwe są często błędnie utożsamiany z rakiem. Każdy rak to nowotwór złośliwy, jednak nie każdy nowotwór złośliwy to rak. Nowotwór złośliwy ma wiele rodzajów (o których poniżej) - rak jest jednym z nich. O tym, jaki występuje najczęściej, ilu z nas na niego umiera i jak mu zapobiegać przeczytasz tutaj.
Nowotwór złośliwy: typy
Podstawowy podział nowotworów złośliwych opiera się na rodzaju tkanki, z której powstała zmiana nowotworowa. Powstają różne klasyfikacje, jednak ogólnie rzecz biorąc, typy nowotworów złośliwych to:
Stąd dowiesz się więcej o powstawaniu, podziale i nazewnictwie nowotworów.
Sposób leczenia nowotworu złośliwego zależy od rodzaju choroby. Wykorzystuje się różne metody - chirurgię, chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię czy immunoterapię. Leczenie nowotworu jest najskuteczniejsze przy wczesnym wykryciu choroby. Niestety, pacjenci często przychodzą do lekarza i są diagnozowani dopiero w zaawansowanym stadium choroby, w którym możliwości są ograniczone. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli przede wszystkim regularne badania kontrolne (na przykład cytologia, mammografia czy badanie prostaty).
Ludzkie podejście do pacjenta onkologicznego: wciąż rzadkość, ale są wyjątki...