Infekcje pęcherza: objawy, leczenie. Jak sobie radzić z infekcją pęcherza

Nie wystarczy nosić ciepłą bieliznę, by ustrzec się zapalenia pęcherza moczowego. Prawdą jest jednak i to, że przemarznięcie sprzyja infekcji. Co robić, by skutecznie się przed nią ochronić? Dlaczego nie można lekceważyć stanów zapalnych.

Choć zapalenie dróg moczowych nie jest niebezpieczne, to lepiej mu zapobiegać, a przy pierwszych objawach rozpocząć leczenie. Zaniedbany stan zapalny może bowiem doprowadzić nawet do zakażenia nerek.

Zapalenie pęcherza - to głównie problem kobiet

Cewka moczowa kobiety jest znacznie krótsza niż mężczyzny, dlatego bakterie mają krótką trasę do pokonania, by dotrzeć do pęcherza moczowego, a potem moczowodami w kierunku nerek. Ponadto cewka moczowa kobiety jest blisko ujścia pochwy i odbytu, co sprzyja przenoszeniu się obecnych tam bakterii. Infekcjom sprzyjają też przeziębienia i przemarznięcia, o co nietrudno, gdy w czasie chłodów nosimy cienkie rajstopy, krótkie spódnice i kurteczki.

Ryzyko zapalenia błony śluzowej wyściełającej pęcherz moczowy i moczowody wzrasta również w czasie ciąży (zwłaszcza w drugiej połowie, gdy dochodzi do naturalnego poszerzenia dróg moczowych i zastoju moczu) oraz w okresie menopauzalnym.  Do infekcji przyczyniają się zmiany hormonalne, do jakich w tym czasie dochodzi w organizmie kobiety; m.in spada ilość estrogenów.  Dzięki estrogenom wytwarzają się bakterie kwasu mlekowego, a owe bakterie utrzymują kwaśne pH pochwy, dzięki czemu chorobotwórcze drobnoustroje nie mogą się tam rozwijać i przenosić z okolic pochwy w stronę ujścia cewki moczowej.

Bardziej narażone są także kobiety stosujące antykoncepcyjne wkładki domaciczne. Tzw. spirala wywołuje w jamie macicy lekki stan zapalny, a to zwiększa prawdopodobieństwo infekcji dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza - objawy, badania

Do zapalenia dróg moczowych najczęściej dochodzi na skutek zakażenia bakteryjnego. Zwykle winę za to ponosi Escherichia coli - pałeczka okrężnicy, naturalnie jest obecna w organizmie. Przy niedostatecznej higienie może przedostać się z okolic odbytu do cewki moczowej. Innymi podejrzanymi są chlamydie - bakterie przenoszone drogą płciową, które atakują pęcherz i moczowody, dostając się przez cewkę moczową.

Stan zapalny pęcherza powoduje, że zostaje wyzwolony impuls: musimy oddać mocz. Biegamy więc do toalety i oddajemy po kilka kropli. Często towarzyszy temu ból, pieczenie czy kłucie w cewce moczowej. Czasem w moczu widać ślady krwi. Dodatkowo mogą pojawić się bóle podbrzusza, podwyższona temperatura i dreszcze.

Żeby rozpoznać zapalenie pęcherza i odpowiedzialne za nie bakterie, trzeba wykonać ogólne badanie moczu, posiew moczu z antybiogramem, czasem USG dróg moczowych (do zakażeń często dochodzi przy zastoju moczu w drogach moczowych. Sprzyja temu m.in. nieprawidłowa budowa czy kamica. Oba przypadki można wykryć dzięki USG jamy brzusznej. Posiew z antybiogramem wykonywany jest po to, by przekonać się, jaka bakteria panoszy się w drogach moczowych i jaki antybiotyk jest w stanie się z nią uporać. Jeśli lekarz chce szybko rozpocząć kurację, czasem podaje antybiotyk bez posiewu. Wybiera wtedy specyfik o tzw. szerokim spektrum działania, czyli taki, który zwykle jest skuteczny w tego typu przypadkach. Terapia trwa najczęściej 7-10 dni.

Zapalenie pęcherza - jak sobie z tym radzić

  • Pij co najmniej 8-10 szklanek płynów dziennie. Wraz z moczem wypłukuje się część bakterii. Najlepiej pij wody mineralne, herbatki ziołowe i soki z owoców cytrusowych lub z czarnej porzeczki bogate w witaminę C .
  • Zażywaj spore dawki witaminy C. Nawet 10-12 tabletek dziennie, gdyż bakterie nie lubią kwaśnego środowiska.
  • Sięgnij po gotowe skuteczne mieszanki ziołowe. W aptekach znajdziesz m.in. Uretin, Urogran, Urosept, Fitolizynę.
  • Unikaj alkoholu, kofeiny i ostrych przypraw. Drażnią one pęcherz moczowy.
  • Do higieny intymnej używaj płynów przeznaczonych do tego celu. Nie wysuszają podrażnionych okolic krocza. Podmywaj się dwa razy dziennie - rób to zawsze w odpowiednim kierunku, czyli w stronę odbytu.
  • Jeśli chorujesz podczas menstruacji, szczególnie dbaj o higienę. Zmieniaj często podpaski lub tampony (nie rzadziej niż co 4 godziny).
  • Jeśli zakażenia dróg moczowych często cię nękają - zapytaj swojego lekarza, czy wskazana byłaby dla ciebie swego rodzaju szczepionka (np. UroVaxom), która może ograniczyć nawroty infekcji.
Zobacz wideo W jaki sposób "łapie się wilka"? [NaZdrowie]

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: