USG układu moczowego

Badanie ultrasonograficzne to jedna z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych. W przypadku gdy konieczne jest dokładne obejrzenie układu moczowego pozwala na wczesne rozpoznanie chorób układu moczowego, zmian w obrębie jamy brzusznej, a w przypadku panów umożliwia sprawdzenie funkcjonowania gruczołu prostaty.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Do badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które docierają do wnętrza ciała i odbijają się od badanego narządu. Tak powstały obraz pojawia się na ekranie urządzenia. Badanie najczęściej jest bezinwazyjne (także przy badaniu układu moczowego) i trwa od kilku do kilkunastu minut.

USG układu moczowego - jak wygląda i jak się przygotować

Aby ocena układu moczowego była miarodajna pęcherz badanego musi być pełny, dlatego przed samym badaniem pacjent powinien wypić od jednego do półtora litra niegazowanego płynu (najlepiej wody).

Jeśli oceniane są narządy jamy brzusznej zaleca się, na dzień przed zaplanowanym USG , spożycie lekkostrawnego posiłku. Przed samym badaniem najlepiej zachować kilkugodzinną przerwę między kolejnymi posiłkami. Zaleca się także unikanie produktów o właściwościach wzdymających. Przed przyłożeniem do skóry badanego specjalnej głowicy odbierającej obraz ocenianego obszaru, odpowiednia partia ciała smarowana jest żelem. Ułatwia on przesuwanie i manewrowanie końcówką aparatu. Pozycja w jakiej będzie znajdował się badany zależy przede wszystkim od tego, co lekarz chce dokładnie obejrzeć. Zdarza się, że jedno badanie wymaga kilku różnych ułożeń.

USG układu moczowego - kiedy się go wykonuje?

USG układu moczowego najczęściej zleca się w przypadku:

- nieprawidłowego wyniku ogólnego badania moczu

- utrzymujących się bólów brzucha, nadbrzusza lub okolicy lędźwiowej

- krwiomoczu

- wyczuwalnych guzów w jamie brzusznej

- podejrzenia kamicy nerkowej - upośledzenia czynności nerek

- nadciśnienia tętniczego

- nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego

podejrzenia torbieli nerek

Zobacz wideo

Czytaj także:

USG prostaty (stercza, gruczołu, krokowego)

Zwężenie cewki moczowej

Torbielowatość nerek

Refluks pęcherzowo - moczowy

Badanie GFR, czyli przesączenie kłębuszkowe

Więcej o: