Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Do badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które docierają do wnętrza ciała i odbijają się od badanego narządu. Tak powstały obraz pojawia się na ekranie urządzenia. Badanie najczęściej jest bezinwazyjne (także przy badaniu układu moczowego) i trwa od kilku do kilkunastu minut.
Aby ocena układu moczowego była miarodajna pęcherz badanego musi być pełny, dlatego przed samym badaniem pacjent powinien wypić od jednego do półtora litra niegazowanego płynu (najlepiej wody).
Jeśli oceniane są narządy jamy brzusznej zaleca się, na dzień przed zaplanowanym USG , spożycie lekkostrawnego posiłku. Przed samym badaniem najlepiej zachować kilkugodzinną przerwę między kolejnymi posiłkami. Zaleca się także unikanie produktów o właściwościach wzdymających. Przed przyłożeniem do skóry badanego specjalnej głowicy odbierającej obraz ocenianego obszaru, odpowiednia partia ciała smarowana jest żelem. Ułatwia on przesuwanie i manewrowanie końcówką aparatu. Pozycja w jakiej będzie znajdował się badany zależy przede wszystkim od tego, co lekarz chce dokładnie obejrzeć. Zdarza się, że jedno badanie wymaga kilku różnych ułożeń.
USG układu moczowego najczęściej zleca się w przypadku:
- nieprawidłowego wyniku ogólnego badania moczu
- utrzymujących się bólów brzucha, nadbrzusza lub okolicy lędźwiowej
- wyczuwalnych guzów w jamie brzusznej
- podejrzenia kamicy nerkowej - upośledzenia czynności nerek
- nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego
podejrzenia torbieli nerek