Badanie moczu: białko Bence'a-Jonesa

To nieprawidłowe białko w wyniku badania moczu u zdrowej osoby nie powinno się w ogóle pojawić. Jego obecność zazwyczaj kojarzona jest ze zmianami nowotworowymi, najczęściej ze szpiczakiem mnogim.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Obecność tego specyficznego białka stanowi jeden z bardziej charakterystycznych objawów grupy schorzeń nazywanych gammapatiami monoklonalnymi. Należą do nich m.in. szpiczak mnogi, makroglobulinemia Waldenströma, czyli rozrost komórek w szpiku kostnym lub węzłach chłonnych odpowiedzialnych za produkcję immunoglobulin. W każdym z przypadków, wskutek rozrostu komórek plazmatycznych, organizm chorego zaczyna wytwarzać jedną z immunoglobulin tzw. białko monoklonalne (nazywane także białkiem M). Jest znacznie mniejsze niż typowe białko, które czasem w bardzo niewielkiej ilości przedostaje się do moczu (niewielka ilość białek w moczu nie musi oznaczać choroby nerek ). Najczęściej wykrywa się je w oparciu o

">badanie ogólne moczu. Klasyczne badanie krwi również pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność białka.

Jego obecność w próbce w pierwszej kolejności łączona jest z niewydolnością nerek. Należy jednak pamiętać, że białko Bence'a-Jonesa pojawia się przede wszystkim u pacjentów z niektórymi zmianami nowotworowymi. Dlatego przeprowadzenie dalszej diagnostyki jest absolutnie niezbędne.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Badanie ogólne moczu

eGFR

Hematuria (Krwiomocz)

Przewlekła białaczka szpikowa - w pełni uleczalna bez przeszczepu szpiku?

Wielotorbielowate zwyrodnienia nerek

Więcej o: