śledziona
-
Śledziona: "zbędny narząd", który decyduje o twojej odporności
Oczyści krew, pokona pneumokoki czy grypę, usunie nawet skutki pocałunków z wirusem... A powszechnie uchodzi za narząd niepotrzebny, podobnie jak wyrostek robaczkowy, albo migdałki. Po co nam śledziona i jak o nią dbać, by służyła przez całe życie?
-
Mononukleoza - objawy, diagnoza, leczenie, przyczyny
Mononukleoza, zwana ''chorobą pocałunków'', to zakaźna choroba występująca najczęściej u dzieci i nastolatków. Łatwo się nią zarazić, zdecydowanie trudniej ją rozpoznać, często mylona jest z przeziębieniem lub anginą.
-
Powiększona śledziona - badania, leczenie. Czy można żyć bez śledziony?
Powiększona śledziona to często objaw różnych chorób, jej leczenie opiera się na leczeniu choroby, która spowodowała powiększenie śledziony. Mimo że śledziona nazywana jest zbędnym narządem, warto o nią zadbać. W jaki sposób?
-
Deficyt lizosomalnej kwaśnej lipazy - co to oznacza?
Aby procesy metaboliczne organizmu mogły przebiegać prawidłowo, niezbędne są procesy pozwalające zatrzymać cenne substancje, a szkodliwe usunąć. Czasem pod wpływem wady genetycznej proces ten nie może przebiegać właściwe. U pacjentów, u których...
-
Splenektomia - zabieg konieczny?
Splenektomia to zabieg polegający na całkowitym usunięciu śledziony. Najczęściej usuwa się ją u osób z chorobą hematologiczną lub z torbielą śledziony.
-
Badanie moczu: białko Bence'a-Jonesa
To nieprawidłowe białko w wyniku badania moczu u zdrowej osoby nie powinno się w ogóle pojawić. Jego obecność zazwyczaj kojarzona jest ze zmianami nowotworowymi, najczęściej ze szpiczakiem mnogim.
-
Chłoniaki - problem nowotworowy w układzie limfatycznym
Chłoniaki to jeden z typów nowotworów złośliwych wywodzących się z układu chłonnego. Mimo że kojarzony jest z zajęciem węzłów oraz tkanki chłonnej to w szczególnych przypadkach zmiany widoczne są w szpiku kostnym. Taką postać chłoniaka medycyna...
-
Amyloidoza
Amyloidoza, nazywana też skrobiawicą, to zespół chorób charakteryzujący się odkładaniem w całym organizmie nieaktywnego białka. W zależności od jego typu medycyna wyróżnia trzy postaci choroby - pierwotną, wtórną lub rodzinną. Przyczyną jej...